Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Samsun OMÜ Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi mezunları kep attı           Samsunspor olağanüstü kongresi ertelendi           Samsun´da 6 gündür kayıp olan genç foseptik çukurunda ölü bulundu           Protestolu senetlerin ortalama tutarı yüzde 17.4 yükseldi           23 ilde operasyon: 70 asker hakkında yakalama kararı           Borsa İstanbul´dan döviz hamlesi           Cinnet getiren anne 2 kız çocuğunu öldürdü           Telekom şirketleri bir yılda 100 bine yakın şikayet aldı           Darbe girişimde kurumları bombalayanlar hakkında savcı mütaalasını açıkladı           Samsun´daki denetimlerde 35 gıda işletmesine ceza           Samsun´da kaybedeni olmayan yarışmanın ödül töreni           Samsunspor Kulübü´nde müfettiş incelemesi başladı           FETÖ´den Trabzon´da gözaltına alınan kaymakam Samsun´da sorgulanıyor           Karadeniz´de sayıları artan ayılar şehire inmeye başladı           Samsun´da gidecek yeri olmayan 3 çocuk babası hastanede kalıyor          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
24 Mayıs 2018 Perşembe
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

2017´de sinema salonları hasılatı yüzde 25 arttı

2017´de sinema salonları hasılatı yüzde 25 arttı

Özel Sinema Kulübü Sinemia, gişe ve sinemia.com verileri ile Sinemia üyelerinin alışkanlıklarını inceleyerek hazırladığıaraştırmanın sonuçlarına göre, 2017 yılında sinema salonları hasılatı yüzde 25 artışla 870 milyon liraya çıktı.


Sinemia'nın açıkladığı verilerde, geçen yıl Türkiye çapında sinema salonlarında satılan bilet sayısı 71 milyonu, hasılat rakamları ise 870 milyon lirayı aşarken, en çok izlenen ilk 10 filmin yedisini yerli yapımlar oluşturdu. İlk üçe sırasıyla Recep İvedik 5, Ayla ve Aile Arasında yerleşirken 2017 yılında sinemaya en çok Diyarbakır'da gidildi.

Sinemia'dan yapılan açıklamaya göre, 2017 yılı boyunca sinema salonlarında 71 milyon 188 bin 594 bilet satıldı. Hasılat rakamları ise bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 870 milyon 773 bin 224 liraya ulaştı.

Sinemalarda 2017 yılı boyunca 537 film vizyondaydı ve bunların 192 tanesi yerli filmlerdi. Yerli filmlerin sayısı yabancılar filmlere göre daha az olsa da, en çok izlenen ilk 10 filmin sadece üç tanesi yabancı yapımlar oldu. 71 milyon biletin 40 milyonu yerli filmler için satılırken en çok izlenen filmlerde;

- 7.4 milyon izleyiciyle "Recep İvedik 5" birinci,

- 5.3 milyon izleyiciyle "Ayla" ikinci,

- 3.4 milyon izlenmeyle "Aile Arasında" üçüncü oldu.

En çok izlenen yabancı film olan Hızlı ve Öfkeli 8 ise 2.6 milyon izlenmeyle listede beşinci sırada yer aldı.

En çok Diyarbakırlılar, en az Kütahyalılar

Sinemia verileri baz alınarak yapılan analize göre, 2017’de sinemaya en çok gidilen il Diyarbakır olarak belirlenirken Diyarbakır’ı sırasıyla Erzurum, İzmir, Ankara ve İstanbul takip etti ve en az sinemaya giden il ise Kütahya olarak belirlendi.

Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz, araştırma sonuçlarına ilişkin olarak, "İstanbul ve Ankara gibi büyük kentler, nüfuslarıyla doğru orantılı şekilde en fazla sayıda biletin satıldığı yerler" dedi ve ekledi:

"Ancak bir kişinin kaç kez sinemaya gittiğine baktığınızda, diğer kentlerin gerisinde kalıyorlar. Bunun en önemli nedeni büyük kentlerde daha fazla ve farklı çeşitte sosyal ve kültürel aktivite bulunması ve sinemaseverlerin bu alternatifleri de değerlendiriyor olması."

Sinemia verilerine göre, 2017’de en çok sinemaya gidilen aylar ise Kasım, Aralık ve Şubat oldu.

Bu sonuçları ABD verileri ile karşılaştıran Oğuz, "İzleyicinin her mevsim sinemaya gittiği ABD’den farklı olarak Türkiye’de hala 'sinema sezonu kıştır' algısı var. Türkiye’de yapımcılar ve dağıtımcılar gişesi zaten yüksek olacak filmleri 'sinema sezonu' olarak görülen kış aylarında vizyona sokmayı tercih ediyor çünkü sinemaseverlerde bu şekilde bir alışkanlık var. Eğer bu algıyı değiştirebilirsek, ABD’deki gibi yüksek bir yaz mevsimi geçirip, Türkiye’nin sinema hasılatını iki katına çıkarabiliriz" diye ekledi.

Sinemia üyelerinin alışkanlıkları incelendiğinde, erkeklerin kadınlara göre 1.5 kat daha sık sinemaya gittiği görülüyor.

Yaşlarına göre bakıldığında ise, sinemaya en sık gidenler 16 yaş üstü öğrenciler ve genç çalışanlar olarak öne çıkıyor ve 30’lu yaşların sonuna doğru sinemaya gidiş sıklığında bir azalma yaşanıyor.

Bu oran, emeklilikle paralel olarak 50’li yaşlarla birlikte tekrar artışa geçiyor.

Seanslara bakıldığında ise gece seanslarını yüzde 83 erkekler, 14:00-17:00 arasındaki gündüz seanslarını öğrenciler ve mesai saatleriyle paralel olarak daha çok 18:00 sonrasındaki seanslarını ise 28-30 yaş aralığındaki genç çalışanlar tercih ediyor.
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Olmadı...
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Yeni neslin zekasının sırrı beslenme
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Trafikte korna sesleri...
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Çikolata mutluluk ve sağlık kaynağıdır
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur?
» Kanada Dil Okulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
» Samsun´daki kazada liseli İpek hayatını kaybetti
» Samsunspor´da ligde kalma primi 1 milyon TL olarak açıklandı
» Samsun´a 2. üniversite kurulmsı için kanun tasarısı meclise sunuldu
» Benzine bir zam daha!
» Samsun´da şüpheli ölüm!
» Ünyespor´un masörü, oğlu tarafından öldürüldü
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
» Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU