Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Adana´ya şehit acısı           Samsun´da yasa dışı bahis oynatanlar ve tefecilere operasyon: 20 gözaltı           Samsun OMÜ yasta! Öğretim Üyesi Muammer Özdemir hayatını kaybetti           Manavgat´a şehit ateşi düştü           Zeytin Dalı Harekatı´nda 1780 terörist öldürüldü           Hakkari´den acı haber: 2 şehit           AYM Başkanvekili Engin Yıldırım Samsun´da konferans verdi           Samsunspor 1-1 Ankaragücü           Samsun´da Karadeniz 4´üncü Kitap Fuarı açıldı           Karadeniz´in cazibesi her geçen yıl artıyor           Samsun´da 12 FETÖ şüphelisinden 2´si tutuklandı           Zeytin Dalı Harekatı´nda 32´nci gün; 1715 terörist öldürüldü           Görücüye gittiği evde katliam yaptı: 3 ölü, 4 yaralı           Rize şehir merkezi taşınacak           Kalpazan operasyonunda 20 kişi tutuklandı           
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
21 Şubat 2018 Çarşamba
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Erdoğan: Afrin olayını çözeceğiz İdlib´i aynı şekilde çözeceğiz

Erdoğan: Afrin olayını çözeceğiz İdlib´i aynı şekilde çözeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı´na ilişkin, "Bölgemizde yaşanan insani krizlerin bir ucu gelip ülkemize dayandı dayandırıldı. Şartların normale dönmesi için çok bekledik. Fakat, İslam adına Müslümanları katleden bir terör örgütü bahane edilerek bir başka terör örgütünün bölgemizde palazlandırıldığını görünce artık daha fazla bekleme imkanımız kalmadı. Afrin olayını çözeceğiz İdlib´i aynı şekilde çözeceğiz" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 45. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

"TÜRKİYE HER ALANDA BÜYÜDÜKÇE ÖNÜMÜZE ÇIKAN SORUNLARIN ÇAPI DA ARTIYOR"

Erdoğan, "2019 yılındaki muhtarlık seçimleri her zamankinden çok daha farklı geçecektir. Muhtarlık kurumunun itibarının ve gücünün artmasına paralel bir şekilde bu görevlere daha çok kişi talip olacak rekabet de kaliteyi yükseltecektir. Türkiye her alanda büyüdükçe önümüze çıkan sorunların çapı da artıyor. Kimsenin Türkiye'de kriz çıkarmak için uğraşmasına gerek yoktu çünkü biz kendimize yeteri kadar krizi musallat edebiliyorduk. Altın yıllarımız heba olup gitti. Geçtiğimiz 15 yılda tüm saldırılara rağmen kurduğumuz güven ve istikrar sayesinde bu kısır döngüyü kırmayı başardık" diye konuştu.

"AFRİN OLAYINI ÇÖZECEĞİZ İDLİB'İ AYNI ŞEKİLDE ÇÖZECEĞİZ"

Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Bölgemizde yaşanan insani krizlerin bir ucu gelip ülkemize dayandı dayandırıldı. Şartların normale dönmesi için çok bekledik. Fakat, İslam adına Müslümanları katleden bir terör örgütü bahane edilerek bir başka terör örgütünün bölgemizde palazlandırıldığını görünce artık daha fazla bekleme imkanımız kalmadı. Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ ve bölücü terör örgütüne karşı ilk fiili müdahalemizi başlattık. 3 bine yakın DEAŞ'lıyı derdest ettik. Rai, Cerablus, El Bab, 2 bin kilometre karelik bu alanı kontrolümüz altına aldık. 135 bin Türkiye'deki Suriye'den gelen mülteci kardeşlerimizin topraklarına dönmesini sağladık. Oraları imar ettik. Güvenliğini de ÖSO ve bizim askerimiz sağlıyor. Aynısını Afrin'de yapalım istedik. Şu anda Afrin operasyonun arkasında ne var? Afrin olayını çözeceğiz İdlib'i aynı şekilde çözeceğiz. Mülteci kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına evlerine dönsün istiyoruz. 3,5 milyonu herhalde burada ilanihaye saklayacak halimiz yok. Onlar da zaten kendi topraklarına dönmek istiyor. Bir kısmı burada kalabilir o ayrı bir konu.

TAMAMEN KENDİ İNİSİYATİFİMİZLE AFRİN'E YÖNELİK ZEYTİN DALI OPERASYONU'NUN DÜĞMESİNE BASTIK

Irak'ın kuzeyinde sahnelenen oyunu Tahran ve Bağdat yönetimleri ile birlikte bozduk. Tamamen kendi inisiyatifimizle Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Operasyonu'nun düğmesine bastık. Zeytin Dalı Operasyonu derken bu sıradan aklımıza gelip de söylenen bir şey değil. Orada zeytine yemin olsun ki buyuruyor Allahımız. Bu bölge adeta zeytinlerle dayalı döşeli zengin bölgedir. Zeytine yemin olsun ki dedik Allah'ın izniyle bu işi bitireceğiz. Askerlerimiz orada adeta destan yazıyorlar. Genelkurmay Başkanlığı'ndan bu sabah aldığımız rakam 1028 terörist etkisiz hale getirildi."

"SENDEN Mİ ALACAĞIZ İZNİ? BİZE MİLLETİMİZİN EMRİ VAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her türlü olumsuzluğa, alçaklığa, riyakarlığa rağmen bölgeyi adım adım teröristlerden askerimiz, milletimiz, hep beraber temizliyoruz. Bunu Bay Kemal'e rağmen temizliyoruz. Ne diyor beyefendi, 'Afrin'e gitmeyin, fazla içerilere gitmeyin. Senden mi alacağız izni? Bize milletimizin emri var, biz milletimizin talimatını yerine getiriyoruz. Ona kalsa 'Esed ile masaya oturun da bu işi konuşun' diyor. 1 milyon vatandaşını öldüren bir katille biz neyi konuşacağız? Siz yeri gelir teröristlerle el ele kol kola dolaşabilirsiniz. Teröristlerle beraber kalkar, Ankara'dan İstanbul'a yürüyebilirsiniz. Adaletsiz bir adalet anlayışıyla yürüyüş yapabilirsiniz ama biz, terör örgütlerinin icazetiyle yola çıkanlarla beraber bugüne kadar yol yürümedik ve bundan sonra da yürümeyeceğiz. DEAŞ ile işbirliği yaptığımızı söylüyor utanmadan. Bunda haysiyet, yüz, onur yok. Ne zaman bunu ispata davet ettiysem hiçbir şeyi ispat etmemiştir. Hala da yerinde durmaktadır. AK Parti'nin DEAŞ'a destek olduğunu ispat et, ben bu makamda durmam, bu görevden çekilirim. Sen bunu ispat edemediğin zaman çekilir misin? Çekilemez. Hayatı yalan üzerine kurulu bu adamın. Sana söyledik hadi gel YPG, PYD, PKK bunların terör örgütü olduğunu ilan et. El Nusra da bir terör örgütüdür diyorum. DHKP-C terör örgütüdür de göreyim seni ya. Diyemezsin çünkü gücünü onlardan alıyorsun. Onların desteği ile Hakkari'de miting yapacak kadar zavallısın sen? Bize tarihi konuşturtma" ifadelerini kullandı.

"TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ DENİLEN BU KURULUŞUN TÜRKLÜKLE ALAKASI YOK"

Erdoğan, "Bu ara tweet'ler atıyorlar. Neymiş o, biz 'Türkiye ve Türklük' kavramına karşıymışız. Niye? Türk Tabipleri Birliği'nin isminden 'Türk'ün kaldırılmasını istediğimiz için. Evet istiyoruz. Çünkü Türk Tabipleri Birliği denilen bu kuruluşun Türklükle alakası yok, Türk kavramına da layık olan bir yanı yok. Türkiye Barolar Birliği'nin de Türkiye'ye layık olan hiçbir yanı yok. Bunlar ne hukuku ne de tabipliği, hekimliği kendi saltanatları altına alamazlar. Şimdi çıkarılacak kanunlarla, çıkarılacak Bakanlar Kurulu kararıyla, bu ülkede tüm hukukçular, tüm doktorlar kendi derneklerini, vakıflarını rahatlıkla kurabilecekler ve bunlara da kaynağında para ödemesi diye bir şey yapmayacaklar. Bunların hepsi bitecek. Ondan tutuştular. Şimdi de tweet'ler ile güya yavuz hırsız ev sahibini bastırır ya bunlar da şimdi ev sahibini bastırmaya kalkıyor. Kullanamayacaksınız artık ne Türk kavramını ne de Türkiye ismini. Onu layık olanlar kullanacak" diye konuştu.

"SİYASETÇİ, GÜYA AYDIN, AKADEMİSYEN, SANATÇI KİSVELİ HERKESE 'YAZIKLAR OLSUN' DİYORUM"

Erdoğan, "Ezan sesi duyulan hiçbir yere yabancı bayrak asılmasın diye mücadele ediyoruz. Bugün ülkemizde hala 'Bizim Afrin'de ne işimiz var?' diyebilen bir zihniyetin olması, kim olduğunu anlıyorsunuz, gerçekten üzüntü vericidir. Sokaktaki vatandaşımızın çok iyi anladığı, çok iyi tespit ettiği, çok iyi gördüğü gerçeği anlayamayan güya siyasetçi, güya aydın, akademisyen, sanatçı kisveli herkese 'yazıklar olsun' diyorum. Bizden Suriye topraklarından bir an önce çıkmamız gerektiğini söyleyenleri duyuyoruz. Bunların mantığına göre, 'PKK, DEAŞ Suriye'de olabilir, Amerika, Rusya, İran, Fransa, İngiltere ve daha nice ülke, çeşitli görüntü ve bahaneler altında Suriye'de olabilir, İsrail canı istediği zaman Suriye'de operasyon yapabilir, Türkiye 911 kilometre sınırının bulunduğu Suriye'de olamaz. 'Var mı 25 kuruşa simit ya? 700'ü aşkın taciz atışı yaptılar 100'e yakın kardeşimiz şehit oldu. Biz hala seyredeceğiz. Amerika'dan dışişleri bakanı güvenlik müsteşarı gelecekler. Yoğun bir şekilde bu süreci devam ettiriyoruz. Türkiye olarak kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye mecburuz bunun başka çıkar yolu yok" ifadelerini kullandı.

"BİZİM İÇİN ŞU ANDA SURİYE HALKI ÖNEMLİ. ESED DEĞİL"

Erdoğan, "Bizim için şu anda Suriye halkı önemli. Esed değil. Esed devlet terörü estirmiştir. Bizim derdimiz 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizin ' bir an önce evlerimize dönmek istiyoruz' diyen kardeşlerimize evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamaktır. Dün bizi lime lime yok ettiklerini sananlara yeniden dirilişin nasıl olduğunu göstermezsek ecdadımıza, evlatlarımıza mahcup oluruz" dedi.

"ŞU ANA KADAR YAPTIKLARIMIZ DAHA ISINMA TURLARI BİLE SAYILMAZ"

Erdoğan, "Terör örgütü DEAŞ dediler ona karşı mücadele dediler mücadeleyi bir başka terör örgütü PYD, YPG ile yaptılar. Gel bizimle beraber yap. 'Biz sizin generallerin söylediklerini uygun bulmadık' dediler. Bak sizinkiler doğru söylemiyor. Bu bölgeyi biz biliriz. 'Terörist teröristle yok edilmez, yanlış yapıyorsunuz Sayın Trump' dedim. Ama maalesef o yine onlara baktı. 'Peki siz yolunuza, biz yolumuza' dedik. Bu milletin yüreğini ve bileğini ortaya koyduğunda neleri başarabileceğini görecekler. Şu ana kadar yaptıklarımız daha ısınma turları bile sayılmaz. Asıl büyük hamlelerimizi, ataklarımızı önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz. Bu nedenle 2019 kritik bir tarihtir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin resmen ve tüm unsurlarıyla devreye girmesiyle artık bu ülkeye operasyon çekmek öyle kolay olmayacaktır. Herkesin bir hesabı olabilir ama en büyük hesap sahibi Allah'tır. Hedef kızıl elma diyor. Kızıl elma, elma ağacı değil onun anlamı çok ama çok büyük. O gidebileceğin noktanın sonsuzudur gidersin bitmez. Yol sonsuza dek devam eder. Bizim Mehmetçiğimizden daha imanlı inançlı bir asker dünyada var mı? Şahsen ben görmedim duymadım. Suriye sınırımızın tamamını teröristlerden arındıracağız. Irak'tan bize yönelen terör tehdidini ortadan kaldırana kadar orada da ne gerekiyorsa yapacağız. Sınırlarımız içinde sonuncu terörist de imha edilene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Ülke savunması için her türlü projeyi hayata geçireceğiz" açıklamasında bulundu.
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Moda diye paramızla rezil oluyoruz
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Her tümör mutlaka kanser mi olur?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Adana´ya şehit ateşi düştü
» Samsun´da çocuğunu darp eden öğretmeni baba affetmeyip dava açtı
» Samsun Büyükşehir, İller Bankası´ndan 220 milyon TL kredi talep edecek
» Samsun Valiliği ´Samsunspor´ için 4 günde toplanan yardım miktarını açıkladı
» Samsunlu Hukuk Fakültesi öğrencisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
» Samsun´daki hayvan mezarlığına 163 defin yapıldı
» Samsun´da lise öğrencisini tokatlayan öğretmen görevinden uzaklaştırıldı
» Samsun´da patlayan körüğün altında kalan tır sürücüsü öldü
» Samsunlu minik öğrencilerden Hakkari´deki Mehmetçiğe hediye
» NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU