Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Adana´ya şehit acısı           Samsun´da yasa dışı bahis oynatanlar ve tefecilere operasyon: 20 gözaltı           Samsun OMÜ yasta! Öğretim Üyesi Muammer Özdemir hayatını kaybetti           Manavgat´a şehit ateşi düştü           Zeytin Dalı Harekatı´nda 1780 terörist öldürüldü           Hakkari´den acı haber: 2 şehit           AYM Başkanvekili Engin Yıldırım Samsun´da konferans verdi           Samsunspor 1-1 Ankaragücü           Samsun´da Karadeniz 4´üncü Kitap Fuarı açıldı           Karadeniz´in cazibesi her geçen yıl artıyor           Samsun´da 12 FETÖ şüphelisinden 2´si tutuklandı           Zeytin Dalı Harekatı´nda 32´nci gün; 1715 terörist öldürüldü           Görücüye gittiği evde katliam yaptı: 3 ölü, 4 yaralı           Rize şehir merkezi taşınacak           Kalpazan operasyonunda 20 kişi tutuklandı           
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
21 Şubat 2018 Çarşamba
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Milas, ´Altın Taç´ı geri istiyor

Milas, ´Altın Taç´ı geri istiyor

Muğla´nın Milas ilçesindeki Uzunyuva Arkeolojik SİT Alanı´nda yapılan kaçak kazıda bulunarak yurt dışına kaçırıldığı belirlenen, İskoçya´nın Edinburgh şehrinde bulunduktan sonra uzun bir hukuki süreç sonucunda Türkiye´ye getirilen ´Altın Taç´, Ankara´da Anadolu Medeniyetleri Müzesi´nde sergilenmeye başlandı. Müzeyi ziyaret edip eseri inceleyen Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ´Altın Taç´ın Milas´a ait olduğunu belirtti.


Milas'ta 2010 yılının Ağustos ayında jandarmanın Uzunyuva Arkeolojik SİT Alanı'ndaki bir eve yaptığı baskınla, Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı bulundu. Mezarın bölgede 2005'ten beri süren kaçak kazılarla çıkartıldığı belirlendi. Anıtmezar, arkeologlarca, 'Arkeolojide 100 yılın buluşu' olarak nitelendirildi. UNESCO, anıt mezarı 'Dünya Mirası Geçici Listesi'ne aldı. Anıtmezardan çalınan eserlerin ise izinin sürülmesine başlandı. 2010 yılında, İskoçya'nın Edinburgh kentinde 3 Türk'ün iki müzayede evi ile görüşerek ellerindeki tarihi bir altın tacı, açık arttırma ile satmaya çalıştıkları öğrenildi. İskoç polisi, alıcı kimliğine bürünerek kişilerle bağlantı kurarak yaptığı görüşmede, bu kişileri gözaltına aldı. Altın Taç'a ise da el kondu. Gözaltına alınan 3 Türk'ten 1'si verdiği ifadede, Altın Taç'ın, Çemişgezek'te ölen dedesinden miras kaldığını, ancak kendisinin nakliye şirketinin maddi sıkıntıya düşmesi üzerine satmaya karar verdiğini anlattı. İskoç Başsavcılığı ise eserin Türkiye'den yurt dışına çıkarılışına ilişkin kriminolojik bir veri elde edilemediğinden zanlılar hakkında bir ceza davası açmadı. Bunun üzerine altın tacın dedesinden miras kaldığını söyleyen kişi tarafından 2013 yılında mülkiyetin tespiti davası açıldı. Fakat bu kişi daha sonra, 5 Aralık 2017 tarihindeki duruşmada davasından vazgeçerek talebini geri çekti.

MİLAS'TAN KAÇIRILDIĞI KANITLANDI

Olayı Interpol'den öğrenen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İskoçya'daki mahkemeye taraf oldu ve incelemek üzere altın tacı Türkiye'ye götürmek istedi. İskoçlar dikkat çeken bir kararla tacı, 'inceleme sonrasında geri vermek' koşuluyla Türkiye'ye gönderdi. Altın Taç, Türkiye'ye geldikten sonra Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na gönderilerek Uzunyuva Hekatomnos Anıtmezarı'nda bulunan diğer buluntularla birlikte nükleer incelemeye alındı. Yapılan incelemede Altın Taç'ın Milas'tan kaçırıldığı kanıtlandı. Altın Taç ise tekrar İskoçya'ya gönderildi. Bakanlık, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun kanıtlarıyla birlikte Altın Taç'ın, Milas ve Bodrum çevresinde bulunmuş benzer taçlarla, özellikle de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde, M.Ö. 4. yüzyıla ait 'Kraliçe Ada' sergisindeki altın taç ile benzerliğini gösteren belgeleri ve kanıtları mahkemeye sundu. Bu kanıtlar üzerine İskoç Mahkemesi, tacın Türkiye'ye geri verilmesini kararlaştırdı.

Türkiye'ye dönen Milas'ın Altın Taç'ı, yine yurt dışına kaçırılan ve çalışmalarla Türkiye'ye kazandırılan M.Ö. 2. bin yıla ait bronz dağ keçisi heykelciği ile birlikte Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilemeye başlandı. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, müzeyi ziyaret etti.  Müze yetkilileriyle de görüşen Özer, "Tarihi eserler ancak bulundukları yerlerde gerçek değerine kavuşurlar. Şu anda Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmekte olan Altın Taç da Milas'tan, Uzunyuva'dan çalınmıştır. Altın Taç, en kısa sürede evine, yani Milas'a dönmelidir. Biz, Altın Taç'ın evine, yani Milas'a dönmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi. Öte yandan; Altın Taç'ın önünde şu bilgi notu bulunuyor:

"İskoç makamlarınca yapılan bir araştırma sonucunda tespit edilen Altın Taç'ın ülkemizden yasa dışı yollarla çıkarılmış olduğu Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, İçişleri Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı'nın katkılarıyla Bakanlığımızca ispatlanmıştır. Ülkemize iadesi sağlanan Altın Taç, M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenmektedir."
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Moda diye paramızla rezil oluyoruz
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Her tümör mutlaka kanser mi olur?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Adana´ya şehit ateşi düştü
» Samsun´da çocuğunu darp eden öğretmeni baba affetmeyip dava açtı
» Samsun Büyükşehir, İller Bankası´ndan 220 milyon TL kredi talep edecek
» Samsun Valiliği ´Samsunspor´ için 4 günde toplanan yardım miktarını açıkladı
» Samsunlu Hukuk Fakültesi öğrencisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
» Samsun´daki hayvan mezarlığına 163 defin yapıldı
» Samsun´da lise öğrencisini tokatlayan öğretmen görevinden uzaklaştırıldı
» Samsun´da patlayan körüğün altında kalan tır sürücüsü öldü
» Samsunlu minik öğrencilerden Hakkari´deki Mehmetçiğe hediye
» NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU