Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
23 Kasım 2017 Perşembe
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Samsun Valisi Şahin: Yazılım önceliğimiz olmalı

Samsun Valisi Şahin: Yazılım önceliğimiz olmalı

Samsun Valisi İbrahim Şahin, ‘Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Ulusal Bilim Kampı’ açılışında yaptığı konuşmada yazılıma ağırlık verilmesini istedi ve "Eğer bir şeyler üreteceksek, dünyaya yön vereceksek kendinizi lütfen küçümsemeyin. Çünkü yazdığınız bir yazılım belki dünyaya şekil verecektir" dedi.


Samsun Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı özel program ve proje uygulayan 38 ilden 58 okulun katılımıyla düzenlenen ‘Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Ulusal Bilim Kampı’ açılışına katılan Samsun Valisi İbrahim Şahin, konuşmasında bilgisayar yazılımına dikkat çekti.

EĞİTİM FORMATI DEĞİŞMELİ
Konuşmasında, "Eğer bir şeyler üreteceksek, dünyaya yön vereceksek kendinizi lütfen küçümsemeyin" diyen Vali Şahin, "Çünkü yazdığınız bir yazılım belki dünyaya şekil verecektir veya sizin hayatınıza yön verecektir. Bunları yaparken mutlak suretle değerler eğitimini dikkate almamız gerekiyor. Biz biraz değerler eğitim dediğimiz kavramlar yığınını unuttuk. Bu sene Temmuz ayında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Samsun’da yapılacak. Bu olimpiyat için ülkemize birçok sporcu, spor adamı, gazeteci ve sporseverler gelecek. Samsun ilklerin şehri. Bu proje de Türkiye’de uygulanan bir ilk proje. Biz ilimizde ‘Tabiatta Ders Var’ diye bir proje başlattık. Öğrencilerimizi sınıflardan alıyoruz araçlara bindirip Kuş Cennetine götürüyoruz. Tabiatla ilgili dersleri özellikle Fen bilgisi derslerini burada görüyorlar. Tabiatla iç içe oluyorlar. Yarın okullara geldikleri zaman daha dinç ve heyecanlı bir şekilde geliyorlar. Onun için bizim bu eğitim formatını değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

YAZILIM ÖNCELİĞİMİZ OLMALI
Dünyada cerrahi alet Almanya, Pakistan ve Türkiye’de Samsun’da üretildiğine de dikkat çeken Vali Şahin, "Bu ürünleri geliştirip bunların üzerine yeni şeyleri ikame etmeliyiz ve biraz daha nitelikli ürünler üretmeliyiz ki mesafe alalım. Biraz yazılıma ağırlık vermemiz gerekiyor ve yazılım önceliğimiz olmalı. Geleceğin ülke yöneticileri sizler olacaksınız. Sizin yaşayacağınız gelecekle ilgili döneme yönelik bir eğitim vereceğiz ama değerler kavramı ile ilgili vereceğimiz eğitim sizin bütün değerlerinizden koptuğu anlamına gelmez. Bundan dolayı belki değerler eğitimi kavramına bir sürü kelimeler sıkıştırabiliriz. Bu değerler eğitiminin mutlaka okutulması, öğretilmesi ama sizin tarafınızca da alınması gerekiyor. İnanılmaz genç bir nüfusumuz var. Bu bizim belki en büyük sermayemiz. Türkiye nüfus itibariyle dünya sıralamasında ilk on sıra içerisindeyiz. Yani nüfus itibariyle 8-9’ncu ülkesiyiz. Biz ekonomik olarak da dünya sıralamasında ilk on sıra içine girmek durumundayız. Halbuki, biz 16-17 sıralardayız. İlk on sıra içine girmek için çok daha fazla çalışmak durumundayız. Biz Osmanlı İmparatorluğundan kalma mirasının üzerindeyiz. Onun için bizlerin çok daha fazla çalışması gerekiyor" diye konuştu.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Seyit Ahmet Kayhan da konuşmasında, “Burada üç günlük Ulusal Bilim Kampı gerçekleştirilecek. Bu süreçte bu gün burayı bir okula dönüştürdük. Okulları belli duvarlardan, belli sınıflardan, beli mekanlardan ayrı, ayrı yerlere taşımanın aslında bir örneğini, bir modelini burada gerçekleştirmiş olduk. Okul mevcut binalardan, mevcut duvarlardan, sınıflardan ibaret değildir. Bizler kendi illerimizde bulunan, başka illerde bulunan her türlü bilim merkezlerini, üniversite ortamlarını, tarihi mekanları ve kültürel mekanları bir sınıf haline bir eğitim-öğretim merkezi haline dönüştürebiliriz. Bakanlığımız proje okulu meselesini son derece önemsemektedir. Proje okullarımızı yakından izliyoruz ve takip ediyoruz. Bu konuda bakanlık olarak bize ne düşüyorsa her türlü yardımı ve her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

SAMSUN HABER HATTI
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Çiftlik´in gri, ruhsuz binaları dökülüyor
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Kokoreç neden çok kıymetlidir?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Samsun´da silahlı saldırıya uğrayan Doğan Kılınç hayatını kaybetti
» Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı emekliliğini istedi
» Terme ilçesinin yeni imar planı askıya çıktı
» Samsunlu emekli özel harekat polisi yanarak hayatını kaybetti
» Samsun´da korkunç ölüm: Otobüsün sürüklediği Yazgı Önal hayatını kaybetti
» Diyarbakır´da Özel Harekat Polisi Ahmet Alp Taşdemir şehit oldu, 9 polis yaralandı
» Akaryakıta zam geldikçe KDV de artıyor
» Samsun´da üzerinden traktör geçen İbrahim Altun hayatını kaybetti
» Samsun´da Cinayet: Serdal Göktaş, silahlı saldırıda öldürüldü
» TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu: Lojistik Köy Projesi hukuka aykırı
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU