Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Silahlı mera kavgasında 2 kişi hayatını kaybetti           Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Samsun´da            Samsun Bafra´da 2 gencin nehire atlamayı önceden planladığı ortaya çıktı           Samsun´da kümeslerden horoz ve tavuk çalan 3 kişi tutuklandı           Güvenlik korucusu, silahlı saldırıda hayatını kaybetti           TSK Afrin operasyonunda son rakamı açıkladı           Samsun´da Jandarmaya ekibine ateş açıldı           Samsun´da, ABD Büyükelçiliği´ne saldırı hazırlığındaki 2 DEAŞ´lı tutuklandı           Samsun´da FETÖ´nün ´Konya eyalet öğrenci sorumlusu´nun eşine ev hapsi            Samsun´da taş ocağında göçük: 1 ölü           Samsun´da çöp poşeti içinde kadın cesedi bulundu           28 ilde hakim ve savcı adaylarına operasyon           Adana hava destekli PKK operasyonu: 47 gözaltı           İran: Düşen Türk uçağının uçuş verileri bulunamadı           Zeytin Dalı Harekatı´nda 56´ncı gün; 3530 terörist etkisiz hale getirildi          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
18 Mart 2018 Pazar
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Su seviyesi düşen Ladik Gölü´nde yüzen adacıklar tehlikede

Su seviyesi düşen Ladik Gölü´nde yüzen adacıklar tehlikede

Samsun´un Ladik ilçesinde bulunan Ladik Gölü´ndeki su seviyesinin yaklaşık 1 metreye kadar düşmesiyle yüzen adacıkların hareketi durdu. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi´nde görevli Prof. Dr. Nazmi Polat, baraj gölüne dönüştürülmesi ve tarım için aşırı su çekilmesiyle Ladik Gölü´nün neredeyse gölet haline geldiğini belirtti.


Samsun'un Ladik ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta, 870 hektarlık alana sahip Ladik Gölü'nde su seviyesi 1 metreye kadar düştü. Tura balığı, tatlı su levreği, sazan ve kızılkanat balıklarının bulunduğu ve göçmen kuşların geldiği gölün meşhur yüzen adacıkları bu durumdan zarar gördü. Bitkilerin köklerinin su yüzeyinde toplanmasıyla oluşan adacıklar, su seviyesinin düşmesiyle hareketsiz kaldı. Bu durum, yüzen adacıkların varlığını da tehlikeye soktu.

Göldeki su seviyesinin düşmesiyle ilgili uyarılarda bulunan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Polat, şunları söyledi:

"Göller, normalde doğal süreci yok olmaya doğrudur. Bütün göller, bir müddet sonra gölete sonra bataklığa son olarak da tarım alanına dönüşebilir; ancak bunun süresi, birkaç insan neslinin yetmeyeceği kadar uzundur. Gelin görün ki Ladik Gölü'nde durum farklı. Ladik Gölü, 1960'lı yıllarda, baraj gölü haline getirilmeden önce yaklaşık 5 metre derinliğindeki bir doğal göl alanıydı. 861 kotu ile minimum derinlik, 5 metre civarındaydı. Baraj gölü oluşturulduktan sonra gerek çevredeki erozyon faaliyetleri gerek göl içerisindeki bitkilerin tortuları, gölün derinliğini göl olmaktan çıkarıp, gölet seviyesine düşürür bir noktaya geldi. Buna bir de tarım için aşırı su çekilmesi, mevcut su rezervinin daha da azalmasına dolayısıyla gölün gölet çizgisini aşıp, birdenbire bataklık noktasına gelmesine sebep oldu. Yakın bir zamana kadar yüzer ada halinde Türkiye'de ender olan bir doğal cenneti üzerinde barındıran Ladik Gölü'nde bugünkü tespitlerimizde yüzen adaların artık yürüyemeyen, gezemeyen adalar haline dönüştüğünü görüyoruz. En son eylül ayındaki derinlik tespitimiz, 70- 80 santimetre civarındaydı. Şu anda yaklaşık 1 metre civarında." 

'BİR VAKİTLER BURADA LADİK GÖLÜ VARDI, DEMEYE ÇOK YAKINIZ'
Su rejimiyle ilgili çalışma yapan kuruluşlar tarafından akademisyenlerin de katkısıyla acil eylem planı oluşturulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Polat, şöyle konuştu: 

"Eğer su rejimiyle oynarsak Ladik Gölü'nü besleyen kaynakları, bir şekilde başka yerlere dönüştürürsek barajlara akıtırsak ve şehrin atığını arıtımsız olarak deşarj etmeye devam edersek çevresindeki köylerin foseptik çukurlarının ucu, göle ulaşırsa bütün bunları bir araya getirdiğimizde Ladik Gölü'nü ornitolojik olarak dünyada sayılı kuş cennetlerinden biri haline getiren bu alan, şiddetle süratle yok olmaya doğru gitmektedir. Bunun için çok acil olarak su rejimi ile ilgili çalışmaları yapan kuruluşların vilayet önderliğinde, üniversitelerin de katılımıyla ciddi bir neticesinde su rejiminin düzenlenmesi, gölün yok olmaması için çok acil yapılması gereken bir eylem planıdır. Devlet Su İşleri haklı olarak diyor ki 'Biz, bu gölü baraj gölü haline getirmeden önce 861 kotu maksimum kottu. 861 kotunun üstündeki suyu biz, topluyoruz. Topladığımız fazla suyu biz, çekiyoruz. Gölün havzasına dokunmuyoruz'. Onlar, bu açıdan baktıklarında haklılar; ama şu gerçeği görmek lazım. O günkü kotla şimdiki kot, aynı ancak o gün 5- 5,5 metre derinlik varken bu 70 santim 1 metre derinliğe düştü. O gün yüzen adalarımız, bugün sabit adalar haline dönüştü, dönüşmek üzere. Sucul hayatı yok olmadan, sürdürülebilir hale getirmek zorundayız. Yoksa 'Bir vakitler burada Ladik Gölü vardı' demeye çok yakınız."
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Moda diye paramızla rezil oluyoruz
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Her tümör mutlaka kanser mi olur?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
» Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı
» Adana´ya şehit ateşi düştü
» Samsun´da çocuğunu darp eden öğretmeni baba affetmeyip dava açtı
» Samsun Büyükşehir, İller Bankası´ndan 220 milyon TL kredi talep edecek
» Samsun Valiliği ´Samsunspor´ için 4 günde toplanan yardım miktarını açıkladı
» Samsunlu Hukuk Fakültesi öğrencisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
» Samsun´daki hayvan mezarlığına 163 defin yapıldı
» Samsun´da lise öğrencisini tokatlayan öğretmen görevinden uzaklaştırıldı
» Samsun´da patlayan körüğün altında kalan tır sürücüsü öldü
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU