Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Fındıkta ´külleme´ tehdidi           Kaçakları taşıyan kamyon devrildi: 2 ölü, 101 yaralı           Samsun´da pencereye çıkan çocuk yürekleri ağıza getirdi            Tankerle öğrenci servisi çarpıştı: 16 yaralı           7 eski Danıştay personeli FETÖ´den gözaltında           Hatay´dan acı haber: Er İlhami Çelebi şehit oldu           Samsun´da 121 sanıklı FETÖ/PDY davasında karar çıktı           Bakan Soylu: Eylül´de 10 bin polis alacağız           İYİ Parti Genel Başkanı Akşener adaylığını açıkladı           Kılıçdaroğlu´ndan erken seçim açıklaması!           Samsun´da 4 çocuk babası aracında ölü bulundu           YÖK, yeni sınav tarihini açıkladı           Eski Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan öldürüldü           Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tarihini açıkladı           9739 kilometre uzaktan Samsun´a acı haber!          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
19 Nisan 2018 Perşembe
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Terme Gölardı Simenlik Gölü için yönetim planı oluşturulacak

Terme Gölardı Simenlik Gölü için yönetim planı oluşturulacak

Dünyada nadir örneği olan denizin, gölün ve ormanın buluştuğu Samsun´un Terme ilçesindeki Gölardı Simenlik Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası´nın ülke turizmine kazandırılması için yönetim planı oluşturulacak. Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, geleceğe bırakılacak ciddi bir miras olan doğa cennetinin herkesin görmesi gereken nadir yerlerden biri olduğunu söyledi.


Samsun'un Terme ilçesi sınırlarında bulunan ve Yeşilırmak Deltası'nın doğu kısmında yer alan 200 hektarlık alanı kapsayan Gölardı Simenlik Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın ülke turizmine kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Dünyada nadir örneğe olan, denizin, gölün ve ormanın buluştuğu sahada yönetim planı oluşturmak için Terme Belediyesi Kültür Merkezi konferans Salonu'nda düzenlenen ve mahalle muhtarları, avcılık derneği temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Doğa Koruma Ve Milli Parklar Müdürlüğü uzmanları tarafından bölgenin ekolojik özellikleriyle ilgili bilgilendirici sunum yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürü Fatih Karakaya da sunumun ardından yaptığı konuşmada, "Bölgede yaşayanların talepleri bizler için önemli. Bu noktada havzada yaşayan insanların, avcıların talepleri doğrultusunda burayı nasıl koruyacağımızı ve sürdürülebilir hale getirebileceğimize karar vereceğiz” dedi.

SİMENLİK DÜNYADA NADİR ÖRNEĞİ BULUNAN YERLERDEN
Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ise toplantıda Gölardı Simenlik Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın denizin, gölün ve ormanın buluştuğu dünyada nadir örneği bulunan yerlerden biri olduğuna dikkat çekerek, "Bölge, kuş ve endemik bitki çeşitliliği ile geleceğimize bırakmamız gereken ciddi bir miras. Maalesef bu güzelliklerden de pek fazla bir kişinin haberi yok. Ben turizmci bir insanım, bu konuda eğitim aldım, hatta hocalık yaptım. Bizim buradaki amacımız bölgedeki bu güzelliği olduğu gibi korumak ve turizme kazandırmak olmalıdır. Bu konuda çıkarılacak yönetim planı da bu maç doğrultusunda olması gerekiyor. Her kurum uzmanlarının bu alanda yaptıkları çalışmaları sunmaları bizim için önemlidir. Bilimsel araştırmalar neticesinde bölgenin durumu tespit edilip en uygun çalışma yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bölgede yapılacak yönetim planında, yaban hayatı koruma sahanın korunup geliştirilmesi, su kuşlarının ve göl habitatının sürdürülebilir olarak korunması, sahada tarımsal faaliyetlerin kontrollü şekilde sürdürülmesi hedefleniyor.

SİMENLİK GÖLÜ:
Simenlik gölü, Yeşilırmak deltasının doğu kısmında yer alan kıyı set gölüdür.Terme ilçe sınırları içerisinde yer alan göl deltadaki eski koyların önlerinin kıyı okları tarafından kapatılması ile oluşmuştur. Geçmiş yıllarda göl için; Semenlik, Simenit, Karasu ve Arapsazı isimleri de kullanılmıştır.Simenlik gölü ve bir kanalla bağlı olduğu komşu Akgöl, 1960 yıllara kadar tek göl olarak haritalanmıştır.Drenaj kanalları açılması ve taşınan alüvyal malzemeler sulak alanları daraltmış, iki ayrı göl oluşmuştur.

Gölün çevresinde sazlık ve bataklık alan oldukça geniş yer tutar.Simenlik ile Akgölün toplam göl alanı 200 hektar, sazlık ve bataklık alanla beraber sulak alan 1900 hektardır. Deltanın büyük kısmı tarım alanı elde etmek amacıyla geçmiş yıllarda kurutulmuştur.Gölün derinliği mevsim ve yıllara bağlı değişmekle birlikte 1,5-2m, en derin yeri 5m kadardır.

Simenlik gölünü denizden ayıran kıyı oku üzerinde 5-6m yüksekliğinde kumul tepeleri oluşmuştur.Bu kumulların rüzgar erezyonuyla iç kısımlara ilerlemesini durdurmak için ağaçlandırma yapılmıştır.

Gölde balıkçılık yapılmakta, sazlıkların %25i kontrollü olarak köylüler tarafından kesilerek ekonomik fayda sağlanmaktadır. Göl çevresinde Balaban, Gece Balıkçılı, Alaca Balıkçıl, Saz Delicesi, Uzunbacak ve Irmak Bülbülü, Delta, Yeşilbaş, yağmurcun, Elmabaş, Patka, Kılkuyruk gözlemlenmiştir. Göl çevresinde 3355 hektarlık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası oluşturulmuştur.

SAMSUN HABER HATTI
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Moda diye paramızla rezil oluyoruz
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Her tümör mutlaka kanser mi olur?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Benzine bir zam daha!
» Samsun´da şüpheli ölüm!
» Ünyespor´un masörü, oğlu tarafından öldürüldü
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
» Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı
» Adana´ya şehit ateşi düştü
» Samsun´da çocuğunu darp eden öğretmeni baba affetmeyip dava açtı
» Samsun Büyükşehir, İller Bankası´ndan 220 milyon TL kredi talep edecek
» Samsun Valiliği ´Samsunspor´ için 4 günde toplanan yardım miktarını açıkladı
» Samsunlu Hukuk Fakültesi öğrencisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU