Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
22 Kasım 2017 Çarşamba
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu: Lojistik Köy Projesi hukuka aykırı

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu: Lojistik Köy Projesi hukuka aykırı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu, Tekkeköy ilçesi´nde mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen inşaat çalışmaları devam eden Lojistik Köy Projesi´nin hukuka aykırı olduğunu açıkladı. TMMOB tarafından düzenlenen basın toplantısında, projenin Samsun için önemli ancak yer seçiminin yanlış olduğu belirtilerek, "Kısa vadeli rant projeleri ile bu güzel kentin doğasını ve geleceğini mahvetmeyin" uyarısında bulundu.


Samsun'un Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik Mahallesi'nde 672 dönüm alan üzerinde yapımı devam eden ve AB hibesiyle 50 milyon avroya mal olacak lojistik köyün 3 ay sonra tamamlanması planlanıyor. Ancak Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, söz konusu lojistik köydeki çalışmaların hukuka aykırı olarak sürdürüldüğü öne sürüldü.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu tarafından konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Lojistik Köy Projesi ile ilgili 3 gün önce düzenlenen bilgilendirme toplantısına Samsun Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Hayati Tosun’un katılımının görevliler tarafından engellendiği vurgulandı ve bu durumu kınadıkları belirtildi. Lojistik Köyü Projesi'nin hukuka aykırı olduğunun da ifade edildiği toplantıda okunan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Tekkeköy İlçesinde yapımı devam eden Lojistik Köy Porjesi, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesinin açtığı davada Danıştay 6. Daire Başkanlığına sunulan Bilirkişi Raporunda da dendiği gibi; Aşağıçinik Mahallesinin arazilerin tümü, çiftçilerin üretim yaptıkları, mera olarak kullandıkları, 1.sınıf sulu tarım arazisi niteliğine sahip, ‘’Mutlak Sulu Tarım Arazisi’’dir. Ve mahkemem bu projenin yürütmesini durudurma kararı vermiştir. Diğer taraftan projenin kapsamı içerisinde 63 vatandaşımızın bireysel mülkiyet hakkı da yok sayılarak, özel mülkiyete ilişikin hukuk kararları da yok sayılmaktadır. Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen Lojistik Köy Projesi devletin güvenlik kuvvetlerinin koruması altında telaş içerisinde hukusuz bir biçimde devam etmektedir."

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, televizyon kanallarında ve her türlü iletişim ortamlarında yayınlanan kamu spotlarında “tarım topraklarının korunması” gerektiğinin anlatıldığının vurgulandığı bildiride, "Kentimizi hukuk kuralları çerçevesinde yönetmekle yükümlü olanların mahkeme kararlarını “küçük engeller” olarak değerlendirmeleri ve ilgili bakalıkların talimatlarını görmezdenden gelerek, aceleci bir telaşla yapım çalışmalarının sürdürülmesi kabul edilemez. Bizler TMMOB’ye bağlı meslek odaları olarak uzmalık alanlarımız ve bilimsel gereklilikler çerçevesinde Samsun için, ülkemiz için yapılacak her yatırıma destek olduk,olmaya da hazırız. Gelemen’de sanayi alanı olarak belirlenen, Samsun Ordu Karayolunun deniz tarafında kalan 3 bin dönümlük tarım dışı kamu arazisi, gerek toprak yapısı, gerek mülkiyeti, gerek karayolu trafiğinin güvenli akışı, gerekse havayolu, denizyolu, demiryolu ulaşımının kolaylığı bakımından en uygun alandır. Gelemen’deki bu alan, yerleşim bölgelerine yakın olmaığı için “rant” yoktur. Muhtemelen bu nedene önerimiz kabul görmemiştir. 15 Temmuz FETÖ’nün hain darbe girişiminden bu yana OHAL ile yönetilen ülkemizde olağan hukuk yolları işlemez hale gelmiştir. OHAL uygulaması halkın, meslek odalarının yaşam alanlarına sahip çıkma, çevre ve yaşam mücadelesini önleme behanesi haline getirilmiştir. Lojistik Köy projesinde görüldüğü gibi, proje paydaşlarının hesap verilebilirlik ve şeffaflıkları tamamen devre dışı kalmış, meslek odalarının ve halkın projeleri takip etmesi, yetkililerden hesap sorması olanaksız hale getirilmiştir. Bu proje Samsun için önemlidir ancak yer seçiminiz yanlıştır, yönetim anlayışınız hukuk ile uyuşmamaktadır. Kısa vadeli rant projeleri ile bu güzel kentin doğasını ve geleceğini mahvetmeyin. Yaptım oldu çözüm değildir" ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER HATTI 
Yorumlar yükleniyor...
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Çiftlik´in gri, ruhsuz binaları dökülüyor
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Kokoreç neden çok kıymetlidir?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Samsun´da silahlı saldırıya uğrayan Doğan Kılınç hayatını kaybetti
» Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı emekliliğini istedi
» Terme ilçesinin yeni imar planı askıya çıktı
» Samsunlu emekli özel harekat polisi yanarak hayatını kaybetti
» Samsun´da korkunç ölüm: Otobüsün sürüklediği Yazgı Önal hayatını kaybetti
» Diyarbakır´da Özel Harekat Polisi Ahmet Alp Taşdemir şehit oldu, 9 polis yaralandı
» Akaryakıta zam geldikçe KDV de artıyor
» Samsun´da üzerinden traktör geçen İbrahim Altun hayatını kaybetti
» Samsun´da Cinayet: Serdal Göktaş, silahlı saldırıda öldürüldü
» TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu: Lojistik Köy Projesi hukuka aykırı
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU