Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Tekvando Federasyonu Asbaşkanı Uzun istifa etti           Samsun´da genç avukat Korhan Çömezoğlu hayatını kaybetti           Samsun´da eşekten düşen Bahri Akman hayatını kaybetti           Samsun´da ´Çerkez Soykırımı´nda ölenler için denize çelenk bırakıldı           Samsun´da 7 yaşındaki Muratcan kaza kurşunu ile hayatını kaybetti           Ağrı´dan acı haber: Asteğmen Cengiz Uslu ve Er Recep Yıldırım şehit oldu           Diyarbakır´da 1 ton 261 kilo esrar ele geçirildi           Samsun´da emekli öğretmen organlarıyla 4 kişiye hayat verdi           Samsun´da 1919 metrelik bayrakla dev yürüyüş           Feci kazada 3 kadın hayatını kaybetti           Bahçeli: 24 Haziran´daki seçimler, 19 Mayıs tarihi gibi hayati öneme sahiptir           Samsun Valisi, ilk kez izlediği Türk Yıldızları pilotlarıyla selamlaştı           BKM: Türkiye´de kullanılan kart adedi 200 milyona ulaştı           Samsun´da Feci kaza: Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü öldü           Muharrem İnce: Satılan şeker fabrikalarını geri alacağım          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
21 Mayıs 2018 Pazartesi
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Araf'ta kalan ruhlara ne olur?

Cüneyt -MUMCU
Cüneyt
MUMCU

Türkiye, üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla ve iç tarafı ise ölü sevici hainlerle dolu bir araf bölgesi ülkesidir. Araf nedir? Dini anlamının dışında, edebiyatta, felsefede ve mitolojik kaynaklarda bazı ölen kişilerin ruhlarının kaldığına inanılan ara bölge. Yani adam ölmüş, ama ne öbür tarafa gidebilmiş, ne de dünyada kalabilmiş. İşte Türkiye de böyle bir ülke. Çağlar boyunca yönünü hep batıya dönmüş, Batı’nın teknolojisini, eğitimini, sanatını vb özelliklerini alayım derken kendisini, kendi geçmişini, kendi geldiği coğrafyayı unutmuş ya da unuttuğunu sanmış ama eski kültürünü bilinçaltında yaşayan bir yandan da batı ülkesi olduğunu iddia eden; sosyolojik anlamda maddi kültür öğelerini –ev, araba, akıllı cep telefonu, dijital fotoğraf makinesi, giyim- çok hızlı bir şekilde kabul edip, maddi olmayan kültür öğelerini – mutfak, inanç sistemi, yaşam tarzı, değerler- hala eskisi gibi yaşayan garip bir toplumun yaşadığı bir ülke… Garip derken gariban anlamına gelmesin söylediğim söz. Yani garip, tuhaf, ilginç. Yani tam da arafta kalmış bir ruh.

Şimdi diyeceksiniz ki: “Nereden çıktı bu sözler?” Dün akşam Ankara’da yaşanan bombalı saldırıdan sonra çıktı, beynimin bir yerlerinden. Bu tip olaylardan sonra bazı gazeteciler, bazı insanlar sorar bize. “Biz de Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi böyle terör saldırılarıyla mı karşılaşacağız bundan sonra?” “Bu durum bizim de bir Ortadoğu ülkesi olduğumuzu mu gösterir?” “Terör hep Ortadoğu ülkelerini mi vurur?” Son sorudan başlayalım. Cevap; hayır. Terör elbette sadece Ortadoğu ülkelerini vurmaz. Bunun aksi örneklerini yakın tarihe baktığınızda sıklıkla Batı’da da görürsünüz. Örneğin hatırladığım en yakın terör saldırısı 14 Kasım 2015’te, Paris’in 7 farklı bölgesinde yaşandı. Ondan önce yine Paris’te 07 Ocak 2015’te Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan bazı karikatürler nedeniyle yaşandı. Bunlar yakın örnekler. Batı’da daha eski terör örnekleri de var. İspanya’da ETA’nın, İngiltere’de IRA’nın gerçekleştirdiği saldırılar.

Gelelim ilk ve ikinci soruya. Yani “Biz de Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi böyle terör saldırılarıyla mı karşılaşacağız bundan sonra?” “Bu durum bizim de bir Ortadoğu ülkesi olduğumuzu mu gösterir?” Evet biz bir Ortadoğu ülkesiyiz. Ve yine evet bulunduğumuz coğrafya bazı yeni oluşumlara gebe. Daha önce de söylemiştim. Ortadoğu ve belki daha da sınırlarını genişletirsek dünya ülkelerinin sınırları yeniden çiziliyor. Şu anda Suriye üzerinde 66 ayrı yapı savaş halinde. Bunların içinde ABD, Rusya gibi Ortadoğu’da sürekli emelleri olan iki süper güç de var. ABD ve Rusya tarafından desteklenen gerilla tipi küçük yapılanmalar da var. Burada asıl sıkıntı Türkiye. Çünkü Türkiye bu oyunun en önemli sahnesi. Türkiye öyle kolaylıkla ele geçirilebilecek bir ülke değil. Zaten kimsenin de böyle bir niyeti olamaz diyenler vardır. O öyle değil. Son hedef Türkiye. Ama o bildiğiniz türden savaşlarla olmaz bu iş. Daha farklı bir metot deniyor bazıları. İçeride terör, dışarıda terör, içeride ihanet, dışarıda ihanet, içeride bölünme, dışarıda bölünme. Bu ülke ancak bu şekilde ele geçirilebilir. Yoksa “hadi Türkiye’yi işgal edelim” işi biraz zor.

Yani bu yüzden bu tip olaylar yine olacak. Yani biz garip bir ülkeyiz. Yani biz arafta kalmış bir ruhuz.

Son olarak, dün ve dünden önce yaşanan bu tip tüm saldırılarda hayatlarını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, ailelere sabır ve ülkem halkına başsağlığı ve basiretli bakışlar diliyorum.


 Yorum Yaz
  Ad, Soyad:
  Konu:
  Mesaj:

Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Tüm Yorumlar Kadim Anadolu'nun hep ağlatılan halkı  (30.12.2015)
Tüm Yorumlar Ne Oldu Bize?¹  (10.12.2015)
Tüm Yorumlar 1 Kasım seçimlerine genel bir bakış...  (03.11.2015)
Tüm Yorumlar Seçime 10 kala  (23.10.2015)
Tüm Yorumlar TÜM YAZILARINI LİSTELE
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Olmadı...
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Yeni neslin zekasının sırrı beslenme
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Trafikte korna sesleri...
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Çikolata mutluluk ve sağlık kaynağıdır
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur?
» Kanada Dil Okulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
» Samsun´daki kazada liseli İpek hayatını kaybetti
» Samsunspor´da ligde kalma primi 1 milyon TL olarak açıklandı
» Samsun´a 2. üniversite kurulmsı için kanun tasarısı meclise sunuldu
» Benzine bir zam daha!
» Samsun´da şüpheli ölüm!
» Ünyespor´un masörü, oğlu tarafından öldürüldü
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
» Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU