Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Samsun´da 11 suçtan aranan şüpheli tutuklandı           Sağlık Bakanı Demircan: Siz istemeseniz de Türkiye, Afrin´e girecek           Samsun´da feci kaza! Sürücü hayatını kaybetti           Afrin´de Uzman Çavuş Şükrü Ünlü şehit oldu           Karadeniz Bölgesi´nde yolcu artışı yüz güldürdü           Samsun´da iş adamı üvey kardeşine ´dağa kaldırma´ davası açtı           Samsun´da büyük fedakarlık! Önce gönlünü, şimdi de böbreğini verdi           Samsun´da otomobil direğe çarptı: 1 ölü, 1 yaralı           Baraj suları altında kalacak Yusufeli´de geri sayım başladı           Akşener: İYİ Parti kurulunca AK Parti-MHP ittifakı yapıldı           Başbakan Yıldırım: Mehmetlerimiz, Afrin´de destan yazıyor           Erdoğan: Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var           Kuzenler arasındaki arazi kavgasında 4 kişi öldü. 1 kişi yaralandı           Balıkesir Baltok 2-0 Samsunspor           Kayıp 500 köpek aranıyor           
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
26 Şubat 2018 Pazartesi
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir

Funda-ÖZYURT
Funda
ÖZYURT

1986 yılının 31 Mayıs’ında vurulur ilk kazma. Türkiye’nin önemli bilim insanlarından Arkeolog Prof.Dr.Tahsin Özgüç’ün öngörüleri ile başlar kazı. Bu dünya mirasını Kaman’a, Kırşehir’e kazandıracak yatırım; kilometrelerce öteden, deniz aşırı bir ülkeden gelecektir. Ve ilk kez bir prens kazı heyeti şeref başkanı olarak Türkiye ve Dünya tarihine geçecektir; Japon Altes Prensi Takahito Mikasa.

İç Anadolu’nun tam ortasında önemli bir ticaret yolunun üzerinde yer alan ve birbirinden özel binlerce eseri bağrına basan Kalehöyük; 280m çapının, 16 m yüksekliğinin içinde yüzyıllar boyunca 4 ayrı kültür katmanını saklamış ve bu şaheserlerin günümüze ulaşmasını sağlamıştır.

I.Kat      Osmanlı Dönemi (M.S.15 – 17. yüzyıl)
II. Kat    Demir Çağı (M.Ö.12 – 4.yüzyıl)
III. Kat   Orta ve Geç Tunç Çağı (M.Ö.20.-12.yüzyıl)
IV. Kat   Eski Tunç Çağı (M.Ö.23.-20.yüzyıl)

Ne var ki; Kaman-Kalehöyük’ün görücüye çıkan eserleri hâlâ buzdağının görünen yüzü kadardır. Eski çağlardan modern çağa; Anadolu tarihini ve onun dünyadaki yerini ortaya koyan kazıların 50 yıl boyunca sürmesi, Kalkolitik ve Neolitik Çağlara ait eserlerin ve eski kültür katlarının gün ışığına çıkması beklenmektedir.

Önemli bir ticaret yolunun üzerindir Kaman – Kalehöyük. Eğitimini Türkiye’de tamamlayan ve 30 yılı aşkın süredir Türkiye’de yaşamakta olan Dr.Sachihiro Omura başkanlığındaki Japon kazı heyetince yürütülen kazılar ile hedeflenen; Anadolu’nun ortasında yer alan Kalehöyük’ün kültür stratigrafisinin incelenerek Anadolu’nun Dünya tarihi ve kültürleri içerisinde hangi rolü oynadığını öğrenmektir.

1978 yılında bu amaca hizmet etmek ve akademik çalışmalara imkân tanımak üzere yine Japon Altes Prens Takahito Mikasa tarafından kurulur Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü. Kuruluşundan günümüze birçok akademik araştırmaya, araştırmacıya ve öğrenciye ev sahipliği yapar. Konservasyona dair yaptığı yayınlar ve eğitimler ile Türkiye’nin nitelikli iş gücü açığının doldurulmasına katkıda bulunur. Kütüphanesinde yer alan koleksiyon değeri yüksek eserleri sayesinde zaman içinde Arkeoloji konusunda önemli bir kütüphane oluşturur.

Prof.Dr.Tahsin Özgüç’ün tavsiyesi, Altes Prens Takahito Mikasa’nın onayı ile Dr.Sachihiro Omura başkanlığında kurulan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü çalışma amaçlarına uygun olarak; dünyanın çeşitli ülkelerinden arkeolog, konservatör, müzeci ve öğrencilerin katıldığı; arkeoloji, antropoloji, zoo-arkeoloji, arkeobotanik, jeoloji ve konservasyon gibi dallarda düzenlediği kurs, sempozyum ve konferanslar ile dünya ölçeğinde bir cazibe merkezi olur.

Kaman – Kalehöyük, Anadolu’da yapılan kazılar içerisinde, kazı, eğitim ve laboratuar çalışmalarının birlikte yürütüldüğü tek merkezdir. Sağladığı bu özellikler ile Japon Anadolu Arke-oloji Enstitüsü sadece Türkiye’de değil dünya ölçeğinde de eşi benzerine zor rastlanabilecek bir yapıdadır.

Bu yapı zamanla bir başka ihtiyaca da farkındalık yaratacak ve kültürel mirasın korunması, yeni nesillere yerinde aktarılması için bir başka üst yapıya ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyacaktır.

Kaman - Kalehöyük Müzesi’nin yapımı için 2005 yılında atılan ilk adımın meyveleri “Türkiye’de Japonya Yılı” olarak kutlanan 2010 yılında toplanacaktır. Müzenin yapım aşamaları tamamlanacak ve 10 Temmuz 2010’da Müze; Japon Altes Prensi Tomohito Mikasa ve kızı Altes Prenses Akiko’nun da katıldığı mütevazi bir tören ile Kültür Bakanlığı’na devredilecektir. 2010 Türkiye’de Japonya yılı etkinlikleri arasında en üst düzey katılımın sağlandığı bu devir teslim töreni simgesel olarak da bunca yılın emeğinin geldiği son noktadır.

Mimari yapı açısından höyüğü andıran ve aslen Kalehöyük kazı alanının birebir kopyası niteliğinde olan müzede eserlerin sergileniş biçimleri de sıra dışı özellikler taşımaktadır. 3 boyutlu çalışmalardan kazı alanının maketine uzanan yelpazede müzecilik açısından da bir çok ilki barındıran Kaman - Kalehöyük Müzesi Japon-Türk dostluğunun 120. yılına damgasını vurması itibarı ile de özeldir. Öncelikle ve özellikle çocukları hedefleyen müzenin içinde yer aldığı Japon Botanik Bahçesi de Japonya dışındaki en büyük Japon Bahçesi olma özelliğindedir.

Kaman – Kalehöyük Hititlilerden Asur Kolonilerine, Osmanlılardan Bizansa önemli bir geçiş yolu olması itibarı ile tarihin keskin virajlarına da tanıklık etmiştir. Ama 2010 yılında Türk-Japon dostluğuna yaptığı tanıklık bugünün ve tarihin değerlerini eş zamanlı aynı kavşakta buluşturuyor oluşu nedeni ile paha biçilmez kıymettedir. Üstelik hem kazı alanı hem de müze günümüz müzecilik anlayışını tamamen değiştirmiş niteliktedir.

Japon kirazları, akağaçlar, bodur ağaçlarla süslenmiş sarmaşık tünel, taraçalar, şelale ve süs havuzları ve Helen döneminden sonra kutsal yerlerde, daha sonraları da bahçelerde kullanılan taş fener “Sekitoroo”… Yüzyıllara tanıklık eden bir Anadolu höyüğünün değişen simasının, gelecek vizyonunun ve dünya kültürel mirasına yapı taşları ekleyen bir dostluk köprüsünün bu günkü yansımaları. Sizce de görülmeye değer değil mi?


 Yorum Yaz
  Ad, Soyad:
  Konu:
  Mesaj:

Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Tüm Yorumlar ´Yürüdüler ve yollar beyaza bulandı´  (13.06.2016)
Tüm Yorumlar Çiçek ve Çocuk  (09.06.2016)
Tüm Yorumlar ´´Şanssız mısınız? İsterseniz değiştirebilirsiniz´´  (12.05.2016)
Tüm Yorumlar Durmaksızın yol almak: ´Ebabil´  (04.05.2016)
Tüm Yorumlar Montrö = Boğazlar mıdır?.. Yoksa Montrö = Jazz mıdır?..  (20.04.2016)
Tüm Yorumlar Lozan’ın hem “Olimpik” hem “Turistik” adımı…  (24.03.2016)
Tüm Yorumlar Oniki Ada’lara sahip çıkamadığımızın resmidir!..  (15.03.2016)
Tüm Yorumlar Ben bir deliyim!..  (09.03.2016)
Tüm Yorumlar TÜM YAZILARINI LİSTELE
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Moda diye paramızla rezil oluyoruz
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Her tümör mutlaka kanser mi olur?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Adana´ya şehit ateşi düştü
» Samsun´da çocuğunu darp eden öğretmeni baba affetmeyip dava açtı
» Samsun Büyükşehir, İller Bankası´ndan 220 milyon TL kredi talep edecek
» Samsun Valiliği ´Samsunspor´ için 4 günde toplanan yardım miktarını açıkladı
» Samsunlu Hukuk Fakültesi öğrencisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
» Samsun´daki hayvan mezarlığına 163 defin yapıldı
» Samsun´da lise öğrencisini tokatlayan öğretmen görevinden uzaklaştırıldı
» Samsun´da patlayan körüğün altında kalan tır sürücüsü öldü
» Samsunlu minik öğrencilerden Hakkari´deki Mehmetçiğe hediye
» NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU