Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Havaya ateş açılarak durdurulan otomobilde 4 çuval oy pusulası ele geçti           İşte Samsun ve ilçelerinde oy kullanacak seçmen ve sandık sayıları           Samsun´da liseli Enes boğularak can verdi           Baraj gölüne giren 3 çocuk boğuldu           İYİ Parti Samsun milletvekili adayı Özyer, son yolculuğuna uğurlandı           Zonguldak´ta maden ocağında göçük: 2 işçi 6 saat sonra kurtarıldı           Van´da 4,7 büyüklüğünde deprem           Karadeniz´de sel suları, beton pompası ile kamyonu yuttu           Samsun Kızılırmak Deltası´nı, atlı jandarma timi koruyor           Samsun´da 20 çiftçinin ürettiği Orkide daha tarladayken satılıyor           Samsunspor, Canberk ile imzaladı           Samsun´da ölen gence uyuşturucu satan 2 sanığa 8´er yıl hapis            Samsun´da parmak izi bırakmamak için sinekliği bile çalan şüpheli, tutuklandı           Samsun´da uyuşturucu ticaretine 1 tutuklama           İzne çıkan gurbetçiler Türkiye´ye gelmeye başladı          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
24 Haziran 2018 Pazar
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Her tümör mutlaka kanser mi olur?

Dr. Yavuz-DİZDAR
Dr. Yavuz
DİZDAR

Tıpta görüntüleme tetkikleriyle şikayet oluşturmayan ve belirti vermeyen bir durumun saptanması aslında sorunludur. Bu sorun karşımıza daha çok kontrol amaçlı taramalarda çıkar. Bir durumun (hastalık diyemiyoruz) görüntüleme yöntemleriyle taranıp saptanması, bir sonraki aşamada örnek alma (biyopsi ve patolojik inceleme) ile doğrulanır; buna “onaylama (validasyon) denir. Dolayısıyla durumun kanser olup olmadığını aslında patoloji söyler. Ne var ki esas değerleme (valuasyon) “saptanan durumun hastalık haline dönüşüp dönüşmeyeceğinin izlenmesiyle” yapılabilir. Yani ele gelmeyen kitle saptanıp bu da biyopsi ile doğrulandığında, bunun bir hastalık hali alıp almayacağı için girişim yapılmadan izlem gerekir. Bu durumda ise etik kavramlar işin içine karışır, “artık taş kuyuya atılmıştır, çıkartılmazsa olmayacaktır, o nedenle saptanmış kitle çıkartılmalıdır, yoksa tıp ahlakıyla bağdaşmaz, vs. vs.”. Dolayısıyla tarama ile bulunan durumların akıbeti aslında meçhuldür. “Bulunan kitlenin ileride kanser hastalığına dönüşeceği” mantıksal çıkarımdır, ama doğru olmayabilir.

ERKEN TANI "FULL-TEDAVİ"YE DÖNÜŞEBİLİR

Kavramın bir örneği prostat kanserinde de yaşanır. Prostat kanseri tanısı almış ve ameliyat olmuş bireylerin önemli bir kısmında cerrah sınırdan geçerek tümörü kısmen ıskalayabilir, yani tümörün kenarı kalır. Yukarıdaki mantık geçerliyse bu ameliyat sınırındaki kalıntı tümörün de çoğalıp sorun yaratması beklenmelidir ama öyle olmaz. Sınır pozitiflikleri her zaman hastalık biçimine dönüşmez. Meme cerrahisiyle uğraşanlar da başlangıçta “tümörsüz kesi sınırının” geniş olması gerektiğini düşünmüş ama zamanla bu milimetre düzeyine inmiştir. Yani beklenen olmamış, marjinal cerrahi de başarılı bulunmuştur. Zaten meme ameliyatlarının en az yüz yıllık mazisi sadece memenin değil, altındaki kas dokularının da çıkarılmasıyla başlar (Halsted operasyonu). Bu hastalarda sadece kaburgalar kaldığından eksik doku çok büyük, dolayısıyla estetik sonuç dramatiktir. Derken (ama 100 yılda) sadece tümör dokusunun da çıkarılmasının hastaların yaşamı açısından aynı sonucu verdiği saptanır (tıbbın yavaş geliştiğini söylememizin açık bir kanıtıdır), ameliyat yöntemi, de sadece tümörün çıkarılmasına kadar geriletilir. Ancak yanıtlanamamış sorun varlığını korur, günümüz koşullarında neredeyse bütün hastalar bir bahane ile kemoterapi ve radyoterapi alırlar. Dolayısıyla bu yaklaşım “erken tanı, sınırlı tedavi” ilkesi ile zaten taban tabana zıttır. Her saptanan durum hasta adayı kabul edilecekse, erken tanının mantığı kalmayacak, iş ticari bir manipülasyona dönüşecektir.

YENİ VE DAHA GÜÇLÜ TETKİKLER ASLINDA YENİ BİLİNMEZLİKLERDİR

Tarama ve tanı yöntemlerine eklenen her yeni ve “daha güçlü” tetkik yeni bir bilinmezlik alanı açar. Bunun son örneklerinden biri manyetik rezonans (MR) incelemelerinin meme dokusuna uygulanmasıdır. Manyetik rezonans görüntülemesi dokuda su-yağ dağılımını esas alan bir prensibi kullanır, bu nedenle mamografi ve ultrasonografiden ayrılır. Dolayısıyla MR, memenin incelenmesinde kullanılan standart ultrasonografi-mamografiden farklı bir görüntü verir. Örneğin standart yöntemlerle bir tümör saptanırken, aynı memeyi MR ile değerlendirirseniz tümör sayısı üçe, beşe çıkabilir. Bu da bir tek cerrahi müdahale yerine artık “memenin alınması gerekir” sonucunu doğurur. Manyetik rezonansla görülen tümörlerin onaylaması da (validasyon) geçerlidir, yani üç ise genellikle patolog üçünde de tümör hücresi bulur. Ancak aynı açmaz, “bulunanların hastalığa dönüşüp dönüşmeyeceği” bilgisi burada da bağlayıcıdır, validasyon vardır, ama klinik seyir bilinmediğinden değerleme (valuasyon) yoktur.

Sonuç olarak “her yeni ve daha detaylı gösteren tetkik daha iyidir” demek hatalıdır, beri yandan başınıza daha çok iş açacağı kesindir. Günümüzde atılan taşı en azından bir süre kuyuda tutup izleme ya da sadece çıkarıp bekleme yaklaşımı henüz oluşmamıştır. Tıp bulunan her şeyin “çatlayacağı-patlayacağı” düşüncesini daha en baştan kabul ettiğinden, basit bir kontrolden geçme hevesi kolaylıkla bir aşırı (gereksiz) tedavi kabusuna dönüşebilir.


 Yorum Yaz
  Ad, Soyad:
  Konu:
  Mesaj:

Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Tüm Yorumlar Çikolata mutluluk ve sağlık kaynağıdır  (23.04.2018)
Tüm Yorumlar işkembe çorbasının sağlığa faydaları  (07.12.2017)
Tüm Yorumlar Kokoreç neden çok kıymetlidir?  (15.11.2017)
Tüm Yorumlar Sofradan sarımsağı eksik etmeyin  (07.10.2017)
Tüm Yorumlar İnsanın kimera modeli  (04.07.2017)
Tüm Yorumlar Tıbbın algı (kanaat) dinamiği çok zor değişir  (19.05.2017)
Tüm Yorumlar Hastalıklar ve tedavilerinde neden ilerleme yok?  (25.01.2017)
Tüm Yorumlar By-pass ameliyatları huyu değiştirebilir!  (13.01.2017)
Tüm Yorumlar Lütfen dikkatli okuyunuz: Şeker tüketiminin prensipleri  (12.12.2016)
Tüm Yorumlar Mayalanmanın beslenmedeki önemi  (23.11.2016)
Tüm Yorumlar Hekimi doktordan ayırt etmenin püf noktaları  (13.09.2016)
Tüm Yorumlar Tıbbın endüstrileşmesi  (02.08.2016)
Tüm Yorumlar Kanser tedavisinde ilerleme yok, çünkü ekonomik beklenti çok  (16.06.2016)
Tüm Yorumlar Kendi kendinizin doktoru olun  (19.04.2016)
Tüm Yorumlar Sütler ve yoğurtlar neden bozulmuyor?  (04.04.2016)
Tüm Yorumlar TÜM YAZILARINI LİSTELE
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Olmadı...
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Yeni neslin zekasının sırrı beslenme
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Trafikte korna sesleri...
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Çikolata mutluluk ve sağlık kaynağıdır
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Samsun´da kaza yapan aracın çarptığı Buse Aydın hayatını kaybetti
» Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur?
» Kanada Dil Okulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
» Samsun´daki kazada liseli İpek hayatını kaybetti
» Samsunspor´da ligde kalma primi 1 milyon TL olarak açıklandı
» Samsun´a 2. üniversite kurulmsı için kanun tasarısı meclise sunuldu
» Benzine bir zam daha!
» Samsun´da şüpheli ölüm!
» Ünyespor´un masörü, oğlu tarafından öldürüldü
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU