Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Samsun´da ´Çerkez Soykırımı´nda ölenler için denize çelenk bırakıldı           Samsun´da 7 yaşındaki Muratcan kaza kurşunu ile hayatını kaybetti           Ağrı´dan acı haber: Asteğmen Cengiz Uslu şehit oldu           Diyarbakır´da 1 ton 261 kilo esrar ele geçirildi           Samsun´da emekli öğretmen organlarıyla 4 kişiye hayat verdi           Samsun´da 1919 metrelik bayrakla dev yürüyüş           Feci kazada 3 kadın hayatını kaybetti           Bahçeli: 24 Haziran´daki seçimler, 19 Mayıs tarihi gibi hayati öneme sahiptir           Samsun Valisi, ilk kez izlediği Türk Yıldızları pilotlarıyla selamlaştı           BKM: Türkiye´de kullanılan kart adedi 200 milyona ulaştı           Samsun´da Feci kaza: Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü öldü           Muharrem İnce: Satılan şeker fabrikalarını geri alacağım           Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ´Seçim Manifestosu´nu Samsun´da açıkladı           Samsun´da 19 Mayıs coşkusu; Atatürk´ü temsil eden bayrak karaya çıktı           Cinnet getirdi, 2 çocuğunu, eşini ve babasını öldürdü          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
20 Mayıs 2018 Pazar
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."

Kağan -BAYRAKTAROĞLU
Kağan
BAYRAKTAROĞLU

Birçok insan kişisel gelişim yöntemlerine, çalışmalarına ve kitaplarına oldukça fazla ilgi duysa da bazen de aynı kişiler kişisel gelişim konusundan sıkılabiliyor. Şu anda “Evet ben de aynen böyle düşünüyorum” diye bir ses zihninizde uyandıysa yalnız değilsiniz. Kişisel gelişimle ilgilenen birçok insan bu durumla sıklıkla karşılaşabiliyor.

Bu durumun en temel sebebi kişisel gelişimle ilgili toplumda oluşan yanlış inançlardır. Genelde kulaktan dolma bilgilerle başlanılan kişisel gelişim süreci, çeşitli olumsuz deneyimlerin de eklenmesiyle tamamen direnç gösterilen bir alan haline gelebiliyor. Kişisel gelişimle ilgili 5 temel yanılgıyı maddeler halinde yazarak bu konuya biraz açıklık getirmek istiyorum.

1.Denedim olmadı yanılgısı
Kişisel gelişim, kişinin kendine karşı sabırlı, anlayışlı olması gereken bir alandır. Kişinin kendini dönüştürmesi ve eskiyi serbest bırakıp kendini yeniye açabilmesi için bir süreç gereklidir. Eski alışkanlıklardan, eski döngülerden hemen arınmak mümkün olmayabilir. Olumsuzlukları fark ettikçe ve serbest bıraktıkça her şey adım adım yoluna girmeye başlar. Nasıl bir bebeğin anne karnında 9 ay büyümesi gerekli ve önemli bir süreç ise kişisel gelişimde de kendini sürece bırakabilmek dönüşümü çok daha hızlı ve kolay hale getirebilir.

2.Sadece pozitif düşünce ve olumlamalar bütün hayatımı değiştirir.
İşte bu en çok hayal kırıklığı yaratan inançların başında gelir. Eğer bastırılmış duygu ve düşüncelerden arınmazsanız ya da onları serbest bırakmazsanız istediğiniz kadar olumlama yapın sürekli aynı, eski döngülere tekrar girersiniz. O yüzden var olan olumsuzluğu fark edip ilk olarak o enerjileri serbest bırakmak dönüşüm için anahtardır.

3.Kişisel gelişimle hayatımda her şey istediğim gibi olur.
Düştüğümüz en büyük yanılgılardan birisi daha. En önemlisi "her şey istediğim gibi gitmiyorsa ben de bir sorun olmalı" inancı bu durumu tam bir kısır döngüye sokar. Hedeflerinizi belirleyin, serbest bırakma çalışmalarınızı yapın ve kendinizi her olasılığa açın. Olaylar istediğiniz gibi gitmiyorsa kendinizi ya da yaşamı suçlamayı serbest bırakın. Büyük resme bakın, hayatınızın bir yolculuk olduğunu ve çıkışlar gibi inişlerin de olacağını unutmayın. Bastırdığınız olumsuz duygu ve düşüncelerden arındıkça şimdi de var olan her şeyle daha barışık olup bazı istekleriniz olmasa bile hayattan keyif alabilirsiniz.

4.Herkesin bir kaderi var, o yüzden bir şey yapmaya gerek yok.
Bunun aslında tam karşılığı kayıtsızlık ve boş vermişliktir. Kişilerin en çok yaşadığı kısır döngülerden birisidir. İlk önce hayatınız için elinizden geleni yapın, kişisel gelişiminizle ilgilenin, ondan sonra her şeyi akışına bırakmanız daha çok huzur ve mutluluk getirecektir. Öbür türlü kader kurbanı olduğunuz inancıyla yerinizde sayarak kendi kendinizi sınırlandırmış olursunuz. Bu durumda gerektiğinde kendinizi akışa bırakırsınız gerektiğinde elinizden geleni yaparak dönüşüm yolunda aktif bir rol oynayabilirsiniz.

5.Kişisel gelişim para tuzağı
Her sektörde olduğu gibi tüm dünyada maalesef kişisel gelişim işini öncelik olarak para kazanma amacıyla yapanlar da var. Ancak bu işi, ilk amaç olarak insanlara yardım etmek ve insanların yaşamlarına ışık tutmak için yapan çok sayıda değerli uzman da var. Bunu ayırt edebilmenin en kolay yolu yardım ya da danışmanlık almak istediğiniz kişilerle ilgili ne düşündüğünüze değil ne hissettiğinize dikkat etmektir. Doğru insan size rahatlık ve güven duygusu verecektir. Ayrıca çalışmalara katıldıkça bir fikriniz oluşacağı için sürece devam etme ya da etmeme özgürlüğüne sahip olduğunuzu da unutmayın.

Sonuç olarak kişisel gelişim uzun soluklu bir yolculuktur. Ancak bu yolculuğa çıkanlar, değişim ve dönüşüm yaşadıkça yolculuk çok keyifli bir maceraya dönüşmeye başlar. Bu macerada inişli çıkışlı çok çeşitli deneyimler yaşayabilirsiniz ama işte o zaman gerçekten yaşamaya başlarsınız. Viktor Hugo’nun dediği gibi “Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz.”

“Işığın arayanların karanlık yüzü” ve ”Gölge etkisi” kitaplarının yazarı Debbie Ford'un çok önemli sözlerini burada paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum.


"Kişinin ruhunun dönüşümü bir süreçtir. Bu dönüşüm yüzeysel ve hızlı bir çözüm değildir. Beş günlük bir atölye çalışmasından oluşmaz. Bu süreç, serbest bıraktığımız, keşfettiğimiz ve böylece yeni geleceklerin oluştuğu yaşam boyu süren bir dönüşümdür. Ruhumuzla ve kolektif kalbimizle bağlantı kurduğumuz zaman en derin değerlerimiz ve yaşam amacımızla uyumlu hale gelebiliriz. Böylece bizim için her zaman hazır olan gerçeklerin ortaya çıkmasına izin verebiliriz. Hepimizin daha önce duyduğu gibi, çözüm sevgidir. Gerçekten öyledir, ancak sevgi sadece iyi tarafımızı, iyi özelliklerimizi sevmekten ibaret değildir. Gerçek sevgi, karanlık dürtülerimizi, kusurlarımızı, hatalarımızı ve acılarımızı kucaklamaktır. İşte o zaman kişi gerçek çözüm olan sevgi ile tekrar bağlantı kurarak onu yaşamaya başlar...."


 Yorum Yaz
  Ad, Soyad:
  Konu:
  Mesaj:

Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Tüm Yorumlar Hadi dön ve bak ona!  (03.08.2016)
Tüm Yorumlar Düşüncenin ayıklanması  (09.11.2015)
Tüm Yorumlar Sessizlik...  (22.09.2015)
Tüm Yorumlar Pozitif düşünmek  (19.07.2015)
Tüm Yorumlar Bil ki, O sensin...  (20.05.2015)
Tüm Yorumlar Sevgi en özel hediye...  (07.01.2015)
Tüm Yorumlar Bilinmezi bilmek isteriz...  (13.12.2014)
Tüm Yorumlar Umutsuzluğa Kapılmayın  (22.10.2014)
Tüm Yorumlar Zihinsel rüyadan uyanış...  (01.09.2014)
Tüm Yorumlar Akan suda kayıklar yüzer...  (13.08.2014)
Tüm Yorumlar Sakin kalabilmek mümkün...  (24.06.2014)
Tüm Yorumlar Kontrolü bırakabilmek...  (11.06.2014)
Tüm Yorumlar Asla vazgeçmeyin...  (22.05.2014)
Tüm Yorumlar Ruhsal yolculukta özgürleşme...  (22.04.2014)
Tüm Yorumlar Ve işte bu yüzden başardım...  (07.04.2014)
Tüm Yorumlar TÜM YAZILARINI LİSTELE
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Olmadı...
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Yeni neslin zekasının sırrı beslenme
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Trafikte korna sesleri...
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Çikolata mutluluk ve sağlık kaynağıdır
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur?
» Kanada Dil Okulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
» Samsun´daki kazada liseli İpek hayatını kaybetti
» Samsunspor´da ligde kalma primi 1 milyon TL olarak açıklandı
» Samsun´a 2. üniversite kurulmsı için kanun tasarısı meclise sunuldu
» Benzine bir zam daha!
» Samsun´da şüpheli ölüm!
» Ünyespor´un masörü, oğlu tarafından öldürüldü
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
» Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU