Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Samsun´da ´Çerkez Soykırımı´nda ölenler için denize çelenk bırakıldı           Samsun´da 7 yaşındaki Muratcan kaza kurşunu ile hayatını kaybetti           Ağrı´dan acı haber: Asteğmen Cengiz Uslu şehit oldu           Diyarbakır´da 1 ton 261 kilo esrar ele geçirildi           Samsun´da emekli öğretmen organlarıyla 4 kişiye hayat verdi           Samsun´da 1919 metrelik bayrakla dev yürüyüş           Feci kazada 3 kadın hayatını kaybetti           Bahçeli: 24 Haziran´daki seçimler, 19 Mayıs tarihi gibi hayati öneme sahiptir           Samsun Valisi, ilk kez izlediği Türk Yıldızları pilotlarıyla selamlaştı           BKM: Türkiye´de kullanılan kart adedi 200 milyona ulaştı           Samsun´da Feci kaza: Kamyonun çarptığı motosiklet sürücüsü öldü           Muharrem İnce: Satılan şeker fabrikalarını geri alacağım           Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ´Seçim Manifestosu´nu Samsun´da açıkladı           Samsun´da 19 Mayıs coşkusu; Atatürk´ü temsil eden bayrak karaya çıktı           Cinnet getirdi, 2 çocuğunu, eşini ve babasını öldürdü          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
20 Mayıs 2018 Pazar
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Keramet cübbede değildir!

Prof. Dr. Süleyman -ÇELİK
Prof. Dr. Süleyman
ÇELİK

Diyanet işleri Başkanı’na bir milyon liraya makam aracı alındığı haber yapılınca önce yalanladılar; “bir milyon değil, 300 bin” dediler. Satış belgesi yayımlanınca gerçek ortaya çıktı ve AKP devrinde yalanın Diyanet İşleri Başkanlığına da girmiş olduğu görüldü.

Başkan, pahalı araba alınmasını eleştirenlere kızmış; “arkadaşlar aracın zırhlı olmasını istediler. Bu cübbe ile sarıktan daha güçlü zırh olabilir mi?” diyerek kabul etmediğini, açıklamış.

Bu sözü duyunca Hacı Bektaşi Veli’nin dörtlüğü geldi aklıma:

Hararet nardadır, sacda değildir.

Keramet baştadır, taçda değildir.

Her ne ararsan kendinde ara.

Kudüs'te, Mekke'de, Hac'da değildir.

İnsanlık tarihinde sömürünün başlamasıyla, sömürgenler kendilerini halka kutsal olduklarını kabul ettirmeye çalışmışlardır. Bu amaçla sıradan insanlardan farklı, kendilerini daha görkemli gösterecek, değerli taşlarla işli giysiler giymişler, tahtlara oturmuşlar, büyük saraylar yaptırmışlar, insanüstü olduklarını öne sürmüşlerdir.

Hıristiyanlıkta papazlar başlangıçta normal insanlar gibi giyiniyorlardı. Hz. İsa’nın, bizim dervişler gibi, ‘bir lokma ve bir hırka’yla yaşamını sürdürdüğünü düşünecek olursak işin doğası da buydu. Fakat Ortaçağ’da Kilise, kralların da üzerinde egemen güç olup sömürüye ortak olunca, din adamlarının insanüstü varlıklar olduklarını gösterecek giysiler ortaya çıktı; Papa’ya, kardinallere, papazlara ve daha alt din adamlarına ait hiyerarşik süslü cübbeler icat edildi.

Müslümanlığa cübbe Hıristiyanlıktan geçmiştir. Hz. Muhammet cübbe giymediği gibi, İslam’ın başlangıcında zaten ruhban (din adamları) sınıfı da yoktu.

Din adamlarının yanında, yargı görevlilerinin ve akademisyenlerin giydikleri cübbeler de Kilise giysisidir. Çünkü Ortaçağ’da Hıristiyan Şeriatı uygulandığı için yargıçlar da papazdı. Aynı şekilde üniversiteler de Kilise’ye bağlıydı ve akademisyenler genellikle papazdı.

Papa’dan kardinallere ve papazlara doğru cübbe hiyerarşisi olması gibi, bizde de Diyanet İşleri Başkanı’ndan müftü ve imamlara doğru cübbelerin farklı olduğunu görüyoruz.

Yargıda da cübbe hiyerarşisi var. Yargıç ve savcılarla avukatların cübbeleri farklı olduğu gibi yüksek yargı organı mensuplarının cübbeleri de farklı..

Aynı hiyerarşi akademisyen cübbelerinde de var. Rektör cübbeleri daha süslü, profesör, doçent, yardımcı doçent ve öğrenci cübbeleri arasında farklar var.

Bizim fanatik dinciler öğrencilerin mezuniyet törenlerinde kep giymelerini eleştiriyorlar; “kepin Hıristiyan takkesi olduğunu” öne sürüyorlar. Fakat imamların cübbesinin papaz cübbesi olduğunu bilmedikleri için itiraz etmiyorlar. Zaten takke de Müslümanlığa Yahudilikten geçmiştir.

21. Yüzyılda ne yazık ki hala bazı insanlar, bazı kişilerin insanüstü olduğuna inanıyor ve onların kendilerini sömürmelerine izin veriyorlar. Bu durum yalnız bizim insanlarımız veya Müslümanlara özgü değil, Batı’da da bu tür insanlar ve bunları sömürenler var. Günümüzde en çok peygamber, dünyanın en gelişmiş ülkesi ve yüksekokullaşma oranının en fazla olduğu ABD’de ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte insanların büyük çoğunluğunun artık insanüstü varlık olabileceğine inanmadıklarını düşünüyoruz. O halde artık bu cübbeleri çıkarıp tarihin çöp sepetine atma zamanı gelmedi mi?

Denebilir ki cübbe giymek insanı çıkarcılık, bencillik, yandaşlık, kindarlık, yalancılık, sahtekarlık ve adaletsizlik gibi alçak insanlara özgü zaaflardan arındırır, kişinin nesnel düşünmesini, vicdanlı ve adil, kısaca ‘bilge’ olmasını sağlar.

Ne yazık ki yaşamda bunu görmüyoruz.

Hırsızları, çaldıkları paraları faizleriyle iade ederek salıp, “hırsız” diyenleri içeri tıkan cübbeliler gördük.

Yolsuzluğa ve hırsızlığa haram/günah diyemeyen, hatta bu sözcükleri hutbe ve vaazlardan çıkartan cübbeliler gördük.

Suçsuz insanları düzmece/sahte belgelerle hapishanelere dolduran, insanların yapılan zulümlere dayanamayarak ölmelerine veya intihar etmelerine neden olan cübbeliler gördük.

Hukuksuzlukları görmezlikten gelen, zorbalara boyun eğen cübbeliler gördük.

Yandaşlarına el altından kopya vererek ilkokuldan beri, çocukluklarını yaşamaksızın, hafta sonlarında bile ders çalışan öğrencilerin veya kamuda işe girmek isteyenlerin haklarını yiyen vicdansız cübbeliler gördük.

Akademik sınavlar veya atamalarda bilimsel ölçütleri değil, ideolojik yakınlıkları esas alan cübbeliler gördük.

Sonuç olarak cübbe kimseyi ‘bilge kişi’ değil, insan bile yapmıyor. Bu nedenle yaşamda oynanan bu komediye son verelim; zaten bir papaz giysisi olan cübbeleri çıkarıp atalım. Ortaçağ’da Kilise’nin haksızlık, adaletsizlik ve vicdansızlığına isyan eden Protestan rahiplerin cübbelerini çıkarıp ibadeti takım elbiseyle yaptırmaya başladıklarını unutmayalım.

Ne demiş Ziya Paşa; “bed asla necabet mi verir hiç üniforma,/ zerdüz palan vursan eşek yine eşektir.” Türkçe söylersek; “insanın aklı kötü olursa üniforma ona iyilik getirmez,/ eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir.”

Keramet cübbede değil, eğitimdedir. Ancak “dindar ve kindar” insanlar yetiştiren eğitim değil. Eğitimde neler öğretilmesi gerektiğini yurdumuzun yüz akı saygın felsefecilerinden Prof. Dr. İonna Kuçuradi açıklıyor: “kişilerin olaylar ve durumlar hakkında doğru yargıda bulunabilmeleri için, ayaklarını basabilecekleri değer bilgisi –kültürel değer yargıları değil, felsefi değer bilgisi-, kamusal, siyasal işler söz konusu olunca da insan hakları bilgisi gerekli. Ayrıca bu bilginin nasıl kullanılabileceğine ilişkin bilgi  de gerekli.” (Cumhuriyet 11 Temmuz 2010)


 Yorum Yaz
  Ad, Soyad:
  Konu:
  Mesaj:

Toplam 2 Yorum Bulunmaktadır
Nesime Keskin
6/8/2015 10:18:49 PM  Keramet Cübbede Değil
Sayın Hocam,İnsanoğlu çıkarlarını herşeyin üstünde tuttuğu sürece cübbeler,cübbeliler,sömürenler,sömürülenler Dünya döndükçe devam edecek,haklı mazlumlar haksız zalimlerin hışmına uğrayacaklardır.Temennim bizden sonraki nesillerin İnsan Hakları bilgisini edinen ve bu bilginin nasıl kullanılabileceklerini bilen nesiller olmasıdır.Yüreğinize ve kaleminize sağlık,bundan sonra yazılarınızı severek ve aydınlanarak okuyacağım.

Ayşe Köse
6/5/2015 2:58:17 PM  Keramet Cübbede Değil..
Sayın hocam harika bir yazı yazmışsınız... Keyifle ve imrenerek okudum... Yazdıklarınızın hepsi de o kadar doğru ki fazla söze gerek kalmamış bence... Umarım insanlar sağduyularıyla hareket ederler.. Sevgiler, saygılarr... Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tıp Fak. Fizyoloji Sekreteri..

Tüm Yorumlar TÜM YORUMLARI LİSTELE ( 2 Yorum)

Tüm Yorumlar Din ve Mezhep...  (15.04.2015)
Tüm Yorumlar Çanakkale...  (18.03.2015)
Tüm Yorumlar "Ateşi ve İhaneti Gördük"  (07.02.2015)
Tüm Yorumlar Ermeni soykırımı yalanı ve baba-oğul Perinçek'ler  (20.01.2015)
Tüm Yorumlar Konuşmaktan başka ne yaptınız?  (15.12.2014)
Tüm Yorumlar Atatürk ve diğerleri...  (09.11.2014)
Tüm Yorumlar Magna Carta...  (04.11.2014)
Tüm Yorumlar Kısa Bilim ve Uygarlık Tarihi...  (09.10.2014)
Tüm Yorumlar Torunuma mektup...  (25.09.2014)
Tüm Yorumlar Yetmiş yaşa güzelleme...  (12.09.2014)
Tüm Yorumlar Ulusalcılığa kimler karşı?  (01.09.2014)
Tüm Yorumlar Yat limanı fiyaskosu...  (27.08.2014)
Tüm Yorumlar Atakum Sahil Düzenlemesi...  (18.08.2014)
Tüm Yorumlar Denizi ve Yeşili olmayan kıyı kenti  (11.08.2014)
Tüm Yorumlar Güzeli öldüren ile güzellikleri yok edenler  (17.07.2014)
Tüm Yorumlar TÜM YAZILARINI LİSTELE
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Tiyatro izlemenin adabını bilmiyorsanız, gelmeyin!
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Olmadı...
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Yeni neslin zekasının sırrı beslenme
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Trafikte korna sesleri...
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Çikolata mutluluk ve sağlık kaynağıdır
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Oruç tuttuğunuzda vücudunuzda neler olur?
» Kanada Dil Okulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
» Samsun´daki kazada liseli İpek hayatını kaybetti
» Samsunspor´da ligde kalma primi 1 milyon TL olarak açıklandı
» Samsun´a 2. üniversite kurulmsı için kanun tasarısı meclise sunuldu
» Benzine bir zam daha!
» Samsun´da şüpheli ölüm!
» Ünyespor´un masörü, oğlu tarafından öldürüldü
» Uzman Çavuş Orhan Sürmen, yerdeki Kur´an´ı kaldırmak isterken şehit olmuş
» Vali Osman Kaymak, Samsun´daki mülteci sayısını açıkladı
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU