Ana Sayfa | Reklam | Sitene Ekle | Künye | İletişim | Arşiv | Gizlilik Sözleşmesi (Privacy Policy) | Site Haritası | RSS
Baraj suları altında kalacak Yusufeli´de geri sayım başladı           Akşener: İYİ Parti kurulunca AK Parti-MHP ittifakı yapıldı           Başbakan Yıldırım: Mehmetlerimiz, Afrin´de destan yazıyor           Erdoğan: Bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var           Kuzenler arasındaki arazi kavgasında 4 kişi öldü. 1 kişi yaralandı           Balıkesir Baltok 2-0 Samsunspor           Kayıp 500 köpek aranıyor            Sivas´ta otomobil dereye uçtu: 3 ölü           Zeytin Dalı Harekatı´nda 36´ncı gün: 1931 terörist öldürüldü           Samsunlu işçi Fransa´daki yıkım sırasında hayatını kaybetti           Samsun´da polisin ateş ederek durdurduğu araçtaki şüpheliler kaçtı           Saldırıya uğrayan doktor ağır yaralandı           Samsun´da 8 suçtan arananan şüpheli ele geçirildi           Samsun´da FETÖ´nün ´sohbet abilerinin´ sorumlusu yakalandı           Samsun´da ´Şeker Fabrikası´ için imza kampanyası başlatıldı          
Foto Galeri Video Galeri Yazarlar Konuk Yazarlar İletişim
25 Şubat 2018 Pazar
GÜNDEM ASAYİŞ SİYASET KARADENİZ EĞİTİM EKONOMİ KÜLTÜR SANAT DÜNYA ÇEVRE SAĞLIK SPOR GENEL

Kitleler ve medya

Yrd.Doç.Dr. S.Hakan-YILMAZ
Yrd.Doç.Dr. S.Hakan
YILMAZ

Modern çağ aslında bir kitle çağıdır. Kitlesel üretimin, kitlesel tüketimin, kapitalizmin pazar aracılığıyla kitleleri hem üretim hem de tüketim için yönlendirilmesinin çağıdır. Kapitalizmin ya da başka bir değişle sermayenin kitleler üzerinde yaptıklarını bir başka açıdan modern devletlerde yapmıştır. Aslında modern tarihin en önemli iki savaşı olan 1’inci ve 2’inci Dünya Savaşı devletlerin kitleleri harekete geçirerek büyük yıkıma ve yeniden dünya kaynaklarını paylaşıma sürüklemesinden başka bir şey değildir.

Kitlelerin modern çağdaki birçok sosyal değişimdeki yeri sosyal bilimcileri özellikle bu alanda çalışmaya, görüş oluşturmaya itmiştir. Nasıl itmesin ki. Dünya yeniden kurulurken milyonlar kentlere akın etmiş, fabrikalarda üretime geçip işçi sınıfını oluşturmuş modern demokrasinin kuruluşunda bir seçmene dönüşürken siyasetten her türlü yeni rejimin ortaya çıkıp oluşmasında aktif rol oynamıştır. Kitlelerin bu dönüştürücü, tarih yapıcı rolü bazen olumlu karşılanmış bazense olumsuzlaşmıştır.

Friedrich Nietzsche “çılgınlık birey için istisna, gruplar içinse kuraldır” derken tabii ki kitlelerin yapıcı ve değiştirici yanından bahsetmemekteydi. Nietzsche kitlelerin bireylerin tek başına olduklarında yapmaya cesaret edemeyecekleri çılgınlıkları kitle psikolojisi içinde rahatlıkla sergileyebileceklerini söylerken aslında kitlelerin gayri rasyonel yanlarına vurgu yaparak bir korkuyu dillendirmekteydi.

Aslında kitlelerin bu gayri rasyonel yanı, yıkıcı gücü Avrupa’da birçok otoriter siyasetçi için iktidara gelmenin yeni otoriter rejimlerini kurmanın en önemli anahtarı olma işlevini görmüştü. Almanya’da Hitler, Rusya’da Stalin, İtalya’da Mussolini’yi iktidara taşıyan kitlelerdi. Bütün bu liderlerin temel başarısı ise kitleleri yönlendirebilmenin onların ruhlarına seslenebilmenin siyasal emelleri için ne kadar önemli olduğunu anlamalarıydı.

Kitleler konusunda yapmış olduğu çalışmalarla bilinen en önemli düşünür ise Le Bon’du. Le Bon’a göre kitle onu oluşturan bireylerden daha fazla bir şeydi. Daha doğru ifadeyle Le Bon için kitle bağımsız bir organizma gibiydi. Kendisine ait bir kimliği, bir iradesi olan kitle çoğu zaman davranışlarıyla da şaşırtmaktaydı. Çoğu zaman binlerce bireyin bir araya gelmesi, bir kitleye dönüşmesi tahmin edilemeyen sonuçlara neden olmakta kitle yeni ortaya çıkmış ruhun kontrolünde kontrol edilemez davranışlar sergileyebilmekteydi. Yani buradan kitleleri aslında pimi çekilmiş bir bombaya benzetmekte mümkündü. Pimi çekildikten sonra bombanın kontrolü sizden çıkabilirdi ve nerede nasıl patlayacağını kestirmenizde zor olabilirdi. Yine bir kitle harekete geçtiğinde çoğunlukla aptalca davranırdı. Tabii ki burada Le Bon’nun bahsetmiş olduğu aptallığın en önemli göstergesi ise şiddetti. Tarih boyunca kontrolsüz kitleler şiddete ve sokak terörüne yol açmıştı. Yani Le Bon’nun söylemiyle bir kitle cesur veya korkak ya da zalim olabilirdi; ama asla akıllı olmazdı. Aslında birey bir kitlenin içinde bütün ruhuyla eriyip giderken önce aklını, sonra vicdanını çıkarıp bir kenara koymaktaydı. Vicdanını ve aklını yitirmiş birey ise hele o birey bir kitlenin içinde ise tarihin en tehlikeli ‘yaratığı’ demekti. Bu durum Le Bon’a göre ise kitleler de doğal zekanın değil, aptallık birikiminin olmasıydı.

Bütün bunlar göstermekteki kışkırtılmış kitleler, yönlendirilmiş kitleler, kontrolden çıkmış kitleler kolaylıkla şiddete, teröre, korkuya ve sokağa hakim olmaya açıktır.

Bu açıdan kitleler hep siyaset için önemlidir. Bazen sandığa giderken, bazen yeni bir rejim kurarken bazense iktidar tarafından sevilmeyenleri,  istenmeyenleri tasfiye edilirken.
Bizim alanımızda yani medya, kitle iletişimi, gazetecilikte kitlelerle bir arada olan kimi zaman onların ekonomik gücüne, kimi zaman okuma, izleme potansiyeline muhtaç olan bir alan. Onun için kitle gazeteciliği diye adlandırılan bir gazetecilik biçimi var, onun için kitle iletişim araçları bulunmakta, bundan dolayı alanımızda kitle iletişimi diye adlandırılan bir alan var. Kitlelerle gazeteciler ve medya hep iç içe onların bilgilendirilmesinde yönlendirilmesinde hep bir işleve sahip ancak bu aynı zamanda büyük bir sorumlulukta demek.

Son zamanlarda bazı illerde Suriyeli göçmenlere bazen farklı gruplara ya da farklı siyasal hedefler doğrultusunda kitlelerin sokağa dökülmesinde, şiddete başvurmasında, ‘ötekine’ karşı nefret kusmasında medyanın kitlelerle yapmış olduğu bu tehlikeli dansın izlerini görmemiz mümkün. Türkiye tarihi bunun kara sayfalarıyla dolu. Bugün Türkiye’nin bir huzur adası olmasını istiyorsak, yayıncılık açısından buna dikkat etmeliyiz, yoksa Gaziantep’te olduğu gibi Suriyeli göçmen avına başlarsak dünyaya barışın değil kavganın hakim olduğu bir ülke fotoğrafını servis ederiz. Bakmayın dünya bakar geçer ama biz komşularımızla yüz yıllarca yine bu coğrafyada yaşayacağız ve yarın yanımızdakiler, o fotoğrafları istemediğimiz bir zamanda önümüze koyarsa. Üzülürüz, utanç duyarız.      


 Yorum Yaz
  Ad, Soyad:
  Konu:
  Mesaj:

Toplam 0 Yorum Bulunmaktadır
Yorum Yaz Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Tüm Yorumlar Medyada Bonzai  (08.09.2014)
Tüm Yorumlar Gözetlenen toplum  (08.07.2014)
Tüm Yorumlar Merhaba derken…  (01.07.2014)
Tüm Yorumlar TÜM YAZILARINI LİSTELE
YAZARLAR
İlknurYAMAK İlknur YAMAK
Moda diye paramızla rezil oluyoruz
ŞenolÇAKIR Şenol ÇAKIR
Siz kimi okşatıyorsunuz?
Prof. Dr. FundaELMACIOĞLU Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU
Vücutta tuz kaybı hayatı tehdit eder
Prof. Dr. HakanALTINTAŞ Prof. Dr. Hakan ALTINTAŞ
Akademik Yapıdaki İllegal Terör Örgütleriyle Mücadelede Yöntem Önerisi –II
Prof.Dr. İsrafilBALCI Prof.Dr. İsrafil BALCI
´Muhammed´ filmi üzerine
Doç.Dr. HasanAYDIN Doç.Dr. Hasan AYDIN
Neleri Başaramadık?
Prof. Dr. KemalARI Prof. Dr. Kemal ARI
Türkçe´nin diriliş hamleleri
FundaÖZYURT Funda ÖZYURT
Bu hikaye tipik bir Anadolu höyüğünün sıra dışı hikâyesidir
Cüneyt MUMCU Cüneyt  MUMCU
Araf'ta kalan ruhlara ne olur?
Dr. YavuzDİZDAR Dr. Yavuz DİZDAR
Her tümör mutlaka kanser mi olur?
Tüm Yazarlarımız
RÖPORTAJLAR
Samsun´un efsane ismi: Yıldıray Çınar
Diğer Röportajlar  
Takip Et:
EN ÇOK OKUNANLAR
Bugün Dün Bu Hafta Bu Ay
SON YORUMLANANLAR
» Adana´ya şehit ateşi düştü
» Samsun´da çocuğunu darp eden öğretmeni baba affetmeyip dava açtı
» Samsun Büyükşehir, İller Bankası´ndan 220 milyon TL kredi talep edecek
» Samsun Valiliği ´Samsunspor´ için 4 günde toplanan yardım miktarını açıkladı
» Samsunlu Hukuk Fakültesi öğrencisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
» Samsun´daki hayvan mezarlığına 163 defin yapıldı
» Samsun´da lise öğrencisini tokatlayan öğretmen görevinden uzaklaştırıldı
» Samsun´da patlayan körüğün altında kalan tır sürücüsü öldü
» Samsunlu minik öğrencilerden Hakkari´deki Mehmetçiğe hediye
» NASA´nın Türk Astrofizikçisi Umut Yıldız: Mars´a gidecek ilk insanlar tünellerde kalacak
KONUK YAZARLAR
BAYRAKTAROĞLU   Kağan  BAYRAKTAROĞLU
"Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz..."
Diğer Konuk Yazarlarımız  
HAVA DURUMU