GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-07-2023 16:30

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu lansmanı Samsun'da yapıldı

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 1-5 Ağustos tarihleri arasında Samsun’un da aralarında yer aldığı 6 ili kapsayacak şekilde düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun basın lansmanı Samsun'da yapıldı.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu lansmanı Samsun'da yapıldı

Türkiye Bisiklet Federasyonu, Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Avrupa Turları 2023 takviminde Elit Erkekler 2.2 kategorisinde Sivas’tan Ankara’ya uluslararası 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu düzenleyecek. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’da başlayan bağımsızlık yolculuğunun anısına düzenlenen bu özel organizasyonda 6 ülkeden 16 takım ve 100 bisikletçi  5 etapta mücadele verecek. 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos Salı günü saat 09.00’da start alacak.  100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde 5 Ağustos Cumartesi günü son bulacak.

Bisiklet Turu’nun 4 Ağustos’ta 4. etabı olan Havza ve Samsun etabı, tarihi ve doğal güzellikleri ile bisiklet turuna renk katacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geçtiği güzergahlarda bisikletliler Samsun’a doğru pedal çevirecek.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun tanıtımı ise Samsun Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Başsavcı Sabri Kılıç, İl Spor Müdürü Feyzullah Dereci, il protokolü, belediye başkanları ile Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön ev sahipliğinde Genel Sekreter Mehmet Sedat Fırat, İl protokolü ile medya mensuplarının katılımıyla yapıldı.

Yarışın Genel Direktörü Şevket Şimşek, Cebrail Şeker ve Yarış Direktörü İsmail Aksoy’un takımlar, yıldız sporcular ve etaplarla ilgili bilgiler verildiği toplantıda 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu kupası ve lider formaları da tanıtıldı. 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Sarı Forma: Yarış Lideri, Kırmızı Forma: En İyi Yokuşcu, Yeşil Forma: En Sprinter ve Beyaz Forma: En Genç Sporcu olarak zorlu etaplarda sahiplerine kavuşacak. 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, TRT Spor tarafından günlük özetler şeklinde yayınlanacak.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Samsun Basın Lansmanı’nda yaptığı konuşmada bisiklet turunun, sportif yönünün yanı sıra geçmişle gelecek arasında oluşturacağı köprüyle de ön plana çıkacağını ve özellikle gençler arasında Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı konusundaki farkındalığın daha da artmasına vesile olacağını düşündüğünü belirterek,  “Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz tarihimizden aldıkları ilhamla geleceğe emin adımlarla yürümenin gayreti içerisinde olacaklarına yürekten inanıyorum. İlk adım şehri Samsun’umuz ve Havza ilçemiz de Cumhuriyet’imizin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen bu uluslararası bisiklet turunda önemli bir etap olacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Tütün İskelesi’nden Cumhuriyet’e giden güzergahta pedal çeviren sporcularımız, Samsun’umuzun tarihi ve eşsiz doğal güzelliklerinin tanıtımına da büyük bir katkı sağlayacaktır. Bisiklet turunun uluslararası kategoride yer alması, Deaflypics ve Teknofest gibi pek çok uluslararası organizasyonla adından söz ettiren Samsun’umuzun uluslararası anlamda tanınırlığını daha da artıracaktır. Güçlü bir spor altyapısı bulunan ve daha önce çok sayıda ulusal ve uluslararası önemli organizasyona ev sahipliği yapan şehrimiz, spor ve tarihi bir araya getirecek bu bisiklet turuna muhteşem doğal güzellikleriyle de renk katacaktır” dedi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön de konuşmasında, “Ülkemizde son yıllarda trafikte Bisikletli ölümlerinin arttığını görüyoruz. Bu acı tablo tüm camiayı derinden sarsıyor. Konunun tüm illerdeki başta temsilciler ve tüm sporcuları, bunun yanında bisiklet sporuna hevesli gençleri de olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ölümler sadece olduğu yer ve kişi ve grupları ilgilendirmiyor. Hepimizin bu konuda duyarlı davranıp çözüm yolunda ortak tavır almasını önemsiyorum. Kazasız günler diliyorum” dedi.

KUPA SAMSUN’DA
Yarışın birincisine verilecek kupa Federasyon As Başkanı Bahattin Akyön tarafından Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e takdim edildi.

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Etapları:
1.Etap: 1 Ağustos Sivas-Amasya 208,8 km
2.Etap: 2 Ağustos Amasya-Havza 89,4 km
3.Etap: 3 Ağustos Havza-Samsun 135,2 km
4.Etap: 4 Ağustos Samsun-Çorum 176,1 km
5.Etap: 5 Ağustos Çankırı- Ankara 175,4 km

100. Yıl Bisiklet Turu Takım Listesi:
UCI Kıta Takımları:
1. Spor Toto Cycling Team (Türkiye)
2. Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye)
3. Beykoz Belediyespor (Türkiye)
4. Iraq Cycling Project (Irak)
5. DFT CCN Mesh Shahr (Irak)
6. MES Sungun Azad (Irak)
7. Suez Canal Discovery (Mısır)
8. Vino Sko Team (Kazakistan)
9. Almaty Astana Motors (Kazakistan)
Milli Takımlar:
10. Uzbekistan National Team (Özbekistan)
11. Iraq National Team (Irak)
Kulüp Takımları:
12. Arvich Shargh Mazandaran (Irak)
13. Karya Bisiklet Takımı (Türkiye)
14. Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye)
15. Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye)
16. CT Vassil Levski (Bulgaristan)