25 EYLÜL 2018

15 yıl bitkisel hayatta kalan hastanın bilinci canlandı

Fransa´da 15 yıldır bitkisel hayatta kalan 35 yaşındaki bir kişi beyin sinirlerini harekete geçiren bir metod ile yeniden canlandırıldı.

15 yıl bitkisel hayatta kalan hastanın bilinci canlandı

Fransa’nın Lyon kentinde Beyin Bilim Enstitüsü’nden (ISC) Marc Jeannerod ve ekibi bitkisel hayatta olan kişilerin ‘beyin sinirlerini’ harekete geçiren bir metod kullanmaya başladı. Bu yöntemle Lyon'da 35 yaşındaki olan ve son 15 yıldır bitkisel hayatta bulunan bir kişi yeniden canlandırıldı.

Mevcut tıp uygulamalarının genelinde bilinç kaybı ve düzensizlikleri olan bitkisel hayattaki hasta vakalarına neredeyse ‘imkansız’ olarak bakılıyor. Ancak Marc Jeannerod ve ekibinin yeni çalışması bunun artık imkansız olmadığını ortaya koyuyor. Daha önce sara hastalığı ve depresyon vakalarında kullanılan bu metod, belli aralıklarla kafatası sinirleri aracılığıyla beyine elektrik sinyalleri gönderiyor. En uzun kafatası siniri olduğu için bu sinirler beynin vücudun diğer bazı organlarıyla olan bağlantısını da sağlıyor. Bu uygulamada kafatası sinir canlandırıcıları hastanın göğsüne yerleştiriliyor.

Bir ay boyunca elektrik sinyaline maruz kalan hasta, gözleriyle objeleri takip etme ya da çağrıldığında kafasını çevirme gibi bazı basit komutlara cevap vermeye başladı. Uzun yıllar bitkisel hayatta kaldıktan sonra geri dönüşün mümkün hale getiren bu yöntep tıp dünyasında büyük yankı buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Denize günde 80 bin ton taş dökülüyor
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü
Kayınvalidesini sokak ortasında dövdü