DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-09-2020 13:08   Güncelleme : 22-09-2020 13:08

330 filin ölüm nedeni belli oldu

Güney Afrika ülkesi Botsvana'da bu yılın başında 330 filin ani ölümünün nedeni belli oldu. Hükümet yetkilileri fillerin içtikleri suda bulunan mavi-yeşil yosunlarda bulunan siyanobakterilerin ölümlere sebep olabileceğini belirtti.

330 filin ölüm nedeni belli oldu

Başkent Gaborone'de basın toplantısında konuşan Vahşi Hayat ve Ulusal Parklar Direktörü Cyril Taolo, "Filler Seronga bölgesinde bulunan su kaynaklarındaki siyanobakterilerin zehirli bitkilerinden yemiş" dedi.

Taolo, söz konusu zehrin neden aynı suyu içen diğer hayvanları da etkilemediği sorusuna açıklık getirmedi.

Yabani Hayat ve Milli Parklar Departmanı baş veterineri Mamadi Reuben, "Toprak, kan ve sudan alınan özel verilerin üzerinde yapılan analizler siyanobakterilerin saptanmasına yol açtı" dedi.

Reuben, Okavango Deltası'nda suda yaşayan siyanobakterilerin ölümcül toksinler üretebileceğini, fillerin sinir sisteminde zedelenme belirtileri görüldüğünü söyledi. Reuben yağmur sezonunun yaklaştığını, bölgede daha fazla fil ölümünün olmaması için bazı stratejiler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Tabi güzellikleri ile tanınan Botsvana popüler bir turizm merkezi konumunda. Geçen yıl fil avına getirilen yasağın kaldırılması endişeye neden olmuştu.

2012'de eski İspanya Kralı Juan Carlos Botsvana'ya fil avına gitmiş, bu gezi kralın bacağını kırması üzerine ortaya çıkmıştı. İspanya'nın küresel mali krizden geçtiği bir dönemde yapılan bu masraflı gezi nedeniyle kral halktan özür dilemişti. (euronews)