DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-08-2020 12:06   Güncelleme : 12-08-2020 12:06

35 yıldır hayvanat bahçesinde tutulan fil özgürlüğüne kavuşuyor

Son 35 yılını Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki Maraghazar Hayvanat Bahçesi'nde geçiren Kaavan isimli fil yürütülen kampanyaların ardından özgürlüğüne kavuşuyor.

35 yıldır hayvanat bahçesinde tutulan fil özgürlüğüne kavuşuyor

Hayvan hakları aktivistleri Kaavan'ın doğduğundan beri tutulduğu hayvanat bahçesinde kötü muamele gördüğünü, zincire vurulduğunu ve ruhsal sorun belirtileri göstermeye başladığını dile getiriyordu.

Erkek filin partneri 2012'de hayatını kaybetti. Ardından Kaavan'ın özgürlüğüyle ilgili çalışmalar da hız kazandı. Özellikle son 5 yılda konu küresel çapta bir mesele haline geldi.

Aralarında Amerikalı şarkıcı, oyuncu ve film yapımcısı Cherilyn Sarkisian'ın da bulunduğu çok sayıda ünlü, 'yalnız fil' için sesini yükseltti. Kaavan'ın salıverilmesi için 400 binden fazla imza toplandı.

Kampanyaların ardından konu yargıya taşındı. Davayı gündemine alan İslamabad Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında Kaavan'ın Kamboçya'daki bir doğa parkına gönderilmesine hükmetti.

Pakistanlı Devlet Bakanı Malik Emin Aslam, yetkililerin 'fili özgürlüğüne kavuşturmak ve mutlu bir yaşam sürmesini sağlamak için samimi bir niyetle çalışacağını' dile getirdi.

Bu arada İslamabad'daki hayvanat bahçesi de mahkemenin kararının ardından yalnız fili Kaavan'ı Kamboçya'ya göndermek için hazırlıklara başladı. (euronews)