20 ŞUBAT 2019
Advert
Advert

4 kişilik ailenin açlık sınırı açıklandı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Temmuz'da dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bir önceki aya göre yüzde 1.4 artarak 1,738 liraya yükseldiğini açıkladı. Türk-İş'in hesaplamalarına göre, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı da 5 bin 662 liraya çıktı.

4 kişilik ailenin açlık sınırı açıklandı

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Temmuz ayı sonucuna göre:

- Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1,738.37 lira,

- Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5,662.46 lira oldu.

- Bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2,136.28 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş'ten yapılan açıklamada, "Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi, enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor. Türk-İş, çalışanların geçim şartlarını 31 yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması ile ortaya koyuyor" denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da restoran sahibinin bileğini kıran 3 şüpheli tutuklandı
Samsun'da restoran sahibinin bileğini kıran 3 şüpheli tutuklandı
Eş cinayetinden 20 yıl yattı, evinde ölü bulundu
Eş cinayetinden 20 yıl yattı, evinde ölü bulundu