GENEL
Giriş Tarihi : 31-05-2020 12:02   Güncelleme : 31-05-2020 12:02

66 bin asker terhis oluyor

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında ertelenen terhisler bugünden itibaren başladı. Yaklaşık 66 bin asker kışlalarından terhis edilecek.

66 bin asker terhis oluyor

Koronavirüs  tedbirleri kapsamında askerlerin ertelenen terhis işlemleri başladı. Bugünden itibaren toplam 66 bin askerin terhis işlemi gerçekleştirilecek.  Ankara'nın Mamak ilçesindeki MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndan terhis olan askerler çıkışta oluşturan noktalara mesafe kuralı kapsamında sırayla geldi. Bu noktalarda Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri tarafından çantaları dezenfekte edildi. Ardından TSK tarafından ücretleri ödenen dezenfekte edilmiş olan otobüslere mesafe kuralına uyarak binişleri sağlandı.  Otobüslerde askerlerin kullanımı için 3'er adet maske ve kumanya bulunuyor.

Terhis işlemleri başlamadan önce muayeneleri yapılan ve 14 gün boyunca karantinada kalan askerlerin, son olarak otobüslere binmeden önce bir daha ateş ölçümleri yapılıyor. Ateş işlemi yüksek olan askerlerin terhisleri durduruluyor ve yeniden gözetim altında alınıyor. Hareket eden otobüsler, tedbirler kapsamında yolda asla mola verip durmadan askerleri memleketlerine ulaştıracak.

66 BİN ASKER TERHİS OLACAK

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir aydır terhis işlemi yapılamayan TSK, bugün başlayan terhislerle yeni normale dönüyor. Kasım celbinde bulunan askerler bir aydan fazla askerlik görevini ifa etmişlerdi. Bugünden itibaren toplam 66 bin askerin terhis işlemi gerçekleştirilecek.

YENİ CELPLER VE BEDELLİ

Yine tedbirler kapsamında TSK'da yeni asker alımı da yapılamıyordu. 5 Haziran'dan itibaren yeni celplerin teslim görevi başlayacak. Böylece yaklaşık 53 bin dolayında asker birliklerine teslim olacak. Ertelenen bedelli askerlik işlemleri de 20 Haziran'da başlaycak. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri yeni normale dönmüş olacak.