DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-09-2020 07:32   Güncelleme : 14-09-2020 07:32

ABD'deki orman yangınları kontrol altına alınamadı, ölü sayısı artıyor

ABD'nin batı yakasındaki Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletlerinde son bir ayda en az 31 kişinin ölümüne neden olan orman yangınları sürüyor.

ABD'deki orman yangınları kontrol altına alınamadı, ölü sayısı artıyor

Özellikle son dört gündür etkili olan sıcak ve rüzgarlı havanın ardından hafta sonu Pasifik Okyanusu'ndan gelen nemli havayla birlikte, alevlerle mücadelede biraz daha ilerleme kaydedilmiş olsa da alevler halen kontrol altına alınabilmiş değil.

Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Trump bölgeye gidiyor
İtfaiye yetkilileri ve yerel siyasiler tarafından sürekli bilgilendirildiği söylenen ABD Başkanı Donald Trump ise pazartesi günü bölgeye ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

Trump, Kaliforniya'daki yangınları "büyük afet" ilan ederek federal yardıma onay vermişti.

Connecticut'tan daha büyük bir alan kül oldu
Kalifornia eyaleti itfaiye teşkilatı Cal Fire'a göre, sene başından bu yana Kaliforniya'da çıkan orman yangınları 3.2 milyon dönümle, Connecticut'tan daha büyük bir alanı kül etti.

Ağustos ortasından bu yana yine Kaliforniya'da en az 19 kişi öldü ve 4 binden fazla bina yıkıldı. Ayrıca 64 binden fazla kişi evlerinden tahliye edildi.

ABD'nin Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da eyalette devam eden yangınlar için "İklim değişikliği etrafında dönen tartışma sona ermiştir" diyerek, " Bu olağanüstü bir iklim durumu. Gerçek ve yaşanıyor. Kaliforniya eyaletine gelin ve bunu kendiniz gözlemleyin" ifadelerini kullandı.

Yangınların ilk başladığı eyalet olan Kaliforniya'da 15 Ağustos'tan bu yana düşen 13 binden fazla yıldırım, 900'den fazla yangına neden olmuştu.

Oregon'da onlarca kişi kayıp
Eyaletin orman yangını izleme web sitesine göre bu hafta Oregon'da ise en az altı kişi hayatını kaybetti. Oregon Valisi Kate Brown, üç ilçede düzinelerce insanın kayıp olduğunu söyledi.

Vali aynı zamanda diğer eyaletlerden ve federal hükümetten, 1 milyon dönümlük bir alanı yakan onlarca yangınla savaşmaya yardımcı olması için ek mürettebat göndermesini istedi.

Bu sırada eyalette yüzlerce hayvanın telef olduğu, kurtarılan evcil hayvanların ise tedavi altına alındığı duyuruldu. (euronews)