GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-05-2021 13:42   Güncelleme : 19-05-2021 13:42

Afyonkarahisar'daki yangın Samsun Çarşamba'yı korkuttu

Oltan Köleoğlu Enerji'nin Afyonkarahisar'daki Biyokütle Enerji Santrali'nde 3. kez yangın çıkması, bu şirketin Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde kurulu bulunan ve test aşamasında olan tesisin çevresinde yaşayanları korkuttu. Bölge sakinleri, olası bir yangında nasıl bir durum ile karşılaşacaklarını bilemediklerini belirttiler.

Afyonkarahisar'daki yangın Samsun Çarşamba'yı korkuttu

Trabzon Yomra merkezli Oltan Köleoğlu Enerji A.Ş. tarafından Samsun'un Çarşamba Ovası'ndaki Eğercili bölgesine kurulan ve test aşamasında olan Biyokütle Enerji Santrali'ne karşı tepkiler ve açılan davalar devam ederken, aynı şirketin Afyonkarahisar'ın Çay İlçesi'ndeki santralinde son 15 günde 2. kez yangın çıktı.

Santralın 1 ve 2 numaralı sahalarında çıkan yangında çam kökleri ile mısır silaj balyaları alev topuna dönerken, bölge adeta dumandan görünmez hale  geldi. Söndürme çalışmalarına Konya, Kütahya ve Uşak'tan takviye olarak gelen itfaiye ekipleri de 35 arazöz ve iş makineleriyle müdahalede bulunmaya çalıştı. Havadan da müdahale edilen yangın 170 dönüm alanda etkili olurken, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, yangında 12 kişinin dumandan etkilendiğini, bölgedeki 58 büyükbaş ile 460 küçükbaş hayvanın uzaklaştırıldığını, ayrıca 3 ahır ile  8 çiftliğin de zarar gördüğünü belirtti. Vali Çiçek, yangının çıkış nedeniyle ilgili geniş çaplı soruşturmanın başlatıldığını da söyledi.

ÇARŞAMBA'DA KORKU YARATTI

Bu arada Oltan Köleoğlu Enerji'nin Afyonkarahisar'daki santralinde 3. kez yangın çıkması, aynı şirketin  Samsun'un Çarşamba İlçesi Ovası'nda kurulu bulunan ve test aşamasında olan tesisin çevresinde yaşayanlar da korkuya neden oldu. Olası bir yangında nasıl bir durum ile karşılaşacaklarını bilemediklerini ifade eden yöre sakinleri, endişelerin daha da katlandığını belirttiler.

SAMSUN HABER HATTI