GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-04-2023 16:39

AK Parti Samsun milletvekili adayları belli oldu

AK Parti, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili kesin aday listesi belli oldu. İşte AK Parti Samsun milletvekili adayları...

AK Parti Samsun milletvekili adayları belli oldu

AK Parti, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Samsun milletvekili  aday listesi açıklandı.

İşte AK Parti'nin Samsun Milletvekili aday listesi:

1- Mehmet Muş
2- Çiğdem Karaaslan
3- Yusuf Ziya Yılmaz
4- Orhan Kırcalı
5- Ersan Aksu
6- Mücahit Yılmaz
7- Havva Şen Saygın
8- Kadir Kayan
9- İrfan Şenocak

MEHMET MUŞ KİMDİR?
Dr. Mehmet Muş, 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lisans öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra Yüksek Lisans Eğitimi için yurt dışına çıktı. Washington State University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Doktora Öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamlayan Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı.

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında aktif görevler üstlendi ve çalışmalar yürüttü. Sırasıyla; AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti. 2011 yılında 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 25, 26. ve 27. Dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyelikleri yaptı. NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

2014 yılında MYK üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulundu. AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi. 27 Mayıs 2016 tarihinde AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine seçildi. 31 Mart 2021 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

21 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı olarak atanmıştı. İngilizce bilen Muş, evli ve 2 çocuk babasıdır.


ÇİĞDEM KARAASLAN KİMDİR?
1979 yılında İstanbul Beyoğlu'nda dünyaya geldi. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi. Ankara Üniversitesi‘nde “Tarihi Kentlerde Kimliksizleşme Sorunu” üzerine yüksek lisans tezini tamamladı. Akademik hayatına Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Politikalar Bölümünde doktora eğitimi ile devam etmektedir.

10 Nisan 2005'de AK Parti Gençlik Kolları 1. Olağan Büyük Kongresinde AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 11 Kasım 2006 yılında yapılan AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde Ana Kademe Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Bu görevini üç dönemdir sürdürmekte olup, AK Parti 5.Olağan Büyük Kongresi ile 4. kez MKYK üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılından itibaren Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı görevine devam eden Karaaslan, bu görevi sırasında dezavantajlı gruplar başta olmak üzere engelliler, ulaşılabilirlik ve çevre konularında hazırlanan çalışmalara katkı sunmuştur. Uluslararası alanda katıldığı organizasyonlarda partisini birçok kez temsil etmiştir.

25., 26. ve 27. Dönem Samsun Milletvekili olan Çiğdem Karaaslan, 5.Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. İngilizce bilen Karaaslan, evli ve iki çocuk annesidir.


YUSUF ZİYA YILMAZ KİMDİR?
1951 yılında Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladıktan sonra, İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ni bitirdi. 1975 yılında Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde Şantiye Makina Mühendisi olarak göreve başladı.1978-1980 yılları arasında Diyarbakır'da askerlik görevini tamamladıktan sonra tekrar Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nde Makina İşletme Mühendisi olarak çalışmaya devam etti.

1983 yılında Ankara Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü'ne Makina İkmal Baş Mühendisi olarak atandı. 1987 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü İkmal Şube Müdürlüğüne getirildi.1990 yılında Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'ne atanan Yusuf Ziya Yılmaz, 1992 yılında Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'ne getirildi. 6 yıl Samsun'da Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü görevi yaptıktan sonra, 1998'de İstanbul Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne atandı.

1999 yılında Samsun'a hizmet için 23 yıllık görevinden ayrılarak, ilk kez ilk kez 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi‘nden (ANAP) Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yılmaz, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ikinci (AK Parti‘den), 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de üçüncü kez Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına AK Parti’den seçilmiştir.30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde de Adalet ve Kalkınma Partisi‘nden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Yılmaz 26 Nisan 2018 tarihinde partisinden milletvekili adayı olabilmek amacıyla belediye başkanlığı görevinden istifa etti  ve yapılan seçimlerde 27. dönem Samsun milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi.

Yusuf Ziya Yılmaz, eski bir tarih öğretmeni olan Semiha Yılmaz’la evli olup, çiftin çocukları yoktur.

 

ORHAN KIRCALI KİMDİR?
16 Ağustos 1968'de Samsun Bafra'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesin'nden mezun oldu. Serbest avukatlık yaptı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Meslek Yüksekokulunda ticaret hukuku ve borçlar hukuku dersleri verdi. 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 26. ve 27. Dönem Samsun Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 26. Dönemde Dilekçe Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. 27. Dönemde Adalet Komisyonu Üyeliği yaptı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Kırcalı, evli ve 3 çocuk babasıdır.


ERSAN AKSU KİMDİR?

1972 Samsun doğumludur. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Ersan Aksu 1998 yılından bu yana Samsun’da serbest avukatlık yapmakta olup, Avukatlık Bürosunda Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Belediyecilik ve İmar Hukuku alanlarında çalışmıştır. 2 Ocak 2019 yılından bu yana AK Parti İl Başkanlığı görevinde bulunan Aksu, partisinden milletvekili adayı olabilmek amacıyla ayrılmıştır. Ersan Aksu evli ve üç çocuk babasıdır.