GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-11-2019 13:20

Albayrak: Samsun'un sanayi yatırımlarını destekliyoruz

Samsun'da Reel Sektör Buluşmaları adı altında iş insanlarıyla bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Büyükşehir Belediyesi'ni de ziyaretinde, Samsun'a yaplacak sanayi yatırımlarını destekleyeceklerini söyldi. Albayak, enflasyon konusunda ise, "Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç" dedi.

Albayrak: Samsun'un sanayi yatırımlarını destekliyoruz

'Türkiye için Değişim Başlıyor' başlığı altında çeşitli şehirlerde 'Reel Sektör Buluşmaları'nı başlatan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun'da iş dünyası temsilcileriyle buluştu. 

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki(AKM) iş insanlarına konuşan Albayrak, Türkiye'nin her türlü iç ve dış saldıraya karşın güçlü bir ekonomik bilançoya sahip olduğunu belirtti. Albayrak, Türkiye'nin zorlu süreci hiç kimseden yardım almadan geride bıraktığını belirterek, "Ülkemiz ekonomisi toparlanma sürecini güçlü bir şekilde sürdürüyor" diyerek, "Ekonomiyi durdurma diye bir şey yok, ekonomimiz büyüyecek. Büyümeyle eş güdümlü bir şekilde enflasyonda hedeflerimize ulaşacağız" dedi.

Enflasyonla mücadele konusuna da değinen Albayrak, "Enflasyonla mücadele ortada. Enflasyonla topyekün mücadele diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada TÜFE'de yüzde 8, ÜFE'de yüzde 1.70 seviyelerine inerek tarihi bir netice ortaya koyduk. Yılsonu hedefimiz 12'lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç" ifadelerini kullandı. 

Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapacak bir modelin finansman alt yapısını hazırladıklarını da dile geiren Albayrak,  "20 yıl vadeli olacak ve TOKİ'nin de içinde yer alacağı, her yıl en az 100 bin vatandaşımızı ev sahibi yapacak modeli bu ay bitmeden özel bir programla anlatacağız. Düşük faiz oranlı kredi verilecek" dedi.

SAMSUN'A YENİ SANAYİ BÖLGESİ
Bakan Albayrak, iş dünyası temsilcileriyle gerçekleştirdiği buluşmanın ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyarette Başkan Mustafa Demir'in Büyükşehir Belediyesi olarak planlanan ve sürdürülen projeler ile ilgili sunumunu dinleyen Bakan Berat Albayrak, "Samsun'da özellikle yeni organize sanayi bölgesi(OSB) kurulması yönündeki projeyi yakından takip ediyorum. Bunun için mevcut tersane bölgesinin değerlendirilmesi gündemde. Bölgenin yeni bir sanayi bölgesine dönüştürülmesi noktasında yapılacak her türlü çalışmayı destekliyoruz. Samsun'un ekonomik yönden kalkınma ve büyümesi için yapılacak sanayi yatırımları için kaynak desteği vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA