DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-07-2021 19:13   Güncelleme : 17-07-2021 19:13

Almanya'da selden ölenlerin sayısı 133'e yükseldi

Avrupa kıtasını vuran son yılların en kötü sel felaketi büyük yıkıma neden oluyor. Almanya'nın batısındaki Rheinland-Pfalz ile Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 133'e yükseldi. Kaybolan yaklaşık 1300 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Almanya'da selden ölenlerin sayısı 133'e yükseldi

Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 133'e yükseldi. 1300 kişinin kayıp olduğu belirtilirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Koblenz polisince yapılan açıklamada, Rheinland-Pfalz eyaletinde selin en fazla etkili olduğu Ahrweiler bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısının 90’ı geçtiği, yaralı sayısının ise 618 olduğu aktarıldı.

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in sel felaketi nedeniyle "askeri acil durum" alarmı uygulamasına geçilmesine karar verdiği bildirildi. Sel bölgesinde yardım için yaklaşık 850 askerin bulunduğu, bu sayının artırılacağı kaydedildi. İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınları sebebiyle evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin risk altında bulunduğu belirtildi. İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınları sebebiyle evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin risk altında bulunduğu belirtildi. Selin etkili olduğu bölgelerde, arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.

Leverkusen’de A1 otoyolunun da su baskını sebebiyle kapatıldığı bilgisi paylaşıldı. İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınları nedeniyle evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin de risk altında bulunduğu belirtildi. Rheinlan-Pfalz eyaletinin Ahrweiler bölgesinde telefonların çalışmadığı ve çok sayıda kişiye ulaşılamadığı aktarıldı.

AdminAdmin