GENEL
Giriş Tarihi : 01-05-2017 22:42   Güncelleme : 09-02-2019 01:42

Amerika Green Card kazananları 2 Mayıs´ta belli olacak

Amerika Birleşik Devletleri'nde ömür boyu oturma ve çalışma hakkı kazandıran Green Card talihlilerini belirleyecek çekiliş 2 Mayıs tarihinde yapılacak.

Amerika Green Card kazananları 2 Mayıs´ta belli olacak

Her yıl Amerika’da yaşama hayali ile Green Card başvurusu yapan milyonlarca kişinin heyecanlı bekleyişi son buluyor. Yüzbinlerce Türk vatandaşının da merakla beklediği çekiliş sonuçları 2 Mayıs Salı günü saat 20.00 itibari ile açıklanacak.

Green Card Çekilişi başvurusu ve kazananlara danışmanlık konularında 12 yıldır hizmet veren Green Card 7/24 Müşteri Hizmetleri Yöneticisi Ozan Şirin, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ömürboyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenlerin katıldığı Green Card (Yeşil Kart) çekilişi sonrasındaki hazırlık sürecinde kötü niyetli bazı aracı şirketler tarafından yapılması muhtemel dolandırıcılık olayına karşı insanların dikkatli olmalarını istedi. Güvenilmeyen kanallardan gelen telefonlara, posta ücretlerine, check–up, uçak bileti alım taahhütlerine karşı uyanık olunması gerektiğini belirten Şirin "Green Card Çekilişi ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey hiçbir şekilde posta yolu ile bir gönderim yapılmadığıdır. Sonuçlar katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) kullanılarak sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi sitesi’nden öğrenilebiliyor, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir. Konsolosluktan aradığını söyleyenlere, ABD konsolosluklarından ya da Göçmenlik Dairesi’nden gönderilmiş gibi görünen e-postalara karşı dikkatli olunmalı" dedi.

Bu arada çekilişi kazanan talihlileri, form doldurma, evrak hazırlığı ve mülakat aşamalarından oluşan 9-18 aylık bir süreç bekliyor.

Green Card çekilişini tüm dünyadan her sene ortalama 125 bin talihli kazanıyor. Bu rakam evli ve çocuklu olan talihlilerin aileleri ile birlikte 300-350 bin kişiye ulaşıyor. Ülkemizden de yüzbinlerce kişinin gelecek hayallerine ışık tutan green card çekilişi talihlilerinin dikkat etmesi gereken bazı önemli konular bulunuyor.

Yeni Başkan Trump’ın yönetime gelmesi ile birlikte ABD Göçmenlik Dairesi bu yıldan itibaren Green Card talihlilerinin daha ciddi hazırlanması gerektiği, Green Card talihlilerine bu hak verilirken daha detaycı davranacaklarını belirtti.

Ozan Şirin, Green Card çekilişine katılarak kazanan talihlilerden her sene ortalama sadece yüzde 20’sinin bu süreci başarıyla tamamlayıp Green Card sahibi olabildiğini de belirtti. Bu süreçte yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi veren Şirin, “Bu süreci başarıyla tamamlayamayan talihliler, hatalı ve eksik form doldurma, yanlış bilgilendirilme ve mülakat öncesi yeterli hazırlık yapılmaması gibi sebepler yüzünden görüşme sırasında ya öncesinde elenerek Green Card alma haklarını kaybediyorlar" dedi.

Donal Trump Türk Green Card sahiplerini etkileyecek mi?
Geçtiğimiz Ocak ayında Başkan Trump Yönetimi’nin Green Card sahiplerine yönelik yaptığı açıklamalar Türkiye doğumlu Green Card sahiplerini endişeye düşürmüştü. Ozan Şirin, yaşananların hiçbir şekilde Türkiye doğumlu Green Card çekilişi kazananlarını etkilemediğini belirtti. Sürecin aynen eskisi gibi devam ettiğini vurgulayan Şirin, talihlilerin yaşadığı endişenin yersiz olduğu konusunda rahatlatıcı açıklamalarda bulundu.

Trump yönetimi, yasal göçmenler için sahteciliğe karşı daha güvenli ve daha dayanıklı olacak yeni, yeniden tasarlanmış bir Green Card yayınlayacağını duyurdu. ABD Göçmenlik Dairesi tarafından yapılan açıklamada yeni Green Card’ların görüntüsünün değişeceğini ve güvenlik önlemlerinin arttırılacağını belirtildi. ABD Göçmenlik Dairesi, eski yeşil kartların ve EAD kağıtlarının geçerliliğini kaybedinceye kadar geçerli kalacağını ve bundan sonra yerini yeni, yeniden tasarlanan sürümlerle değiştireceğini söyledi.

AdminAdmin