DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-05-2020 11:35   Güncelleme : 30-05-2020 11:35

Amerika'da siyahi öfke yayılıyor

ABD'nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar 4. gününde de devam ediyor.

Amerika'da siyahi öfke yayılıyor

Minneapolis kentinde başlayan gösteriler ABD'nin diğer kentlerine sıçradı. ABD'nin New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere diğer kentlerinde protesto gösterileri sürdü. 

Olayların başlangıç noktası olan Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde yerel saatle 20.00'de başlayan sokağa çıkma yasağına rağmen bazı bölgelerde göstericilerin sokakta eylemlerine devam etti.

Birçok eyalette göstericilerle polisler karşı karşıya geldi. Polisle çatışan onlarca gösterici gözaltına alındı. ABD Başkanı Trump, Floyd'un ailesini telefonla aradı. Trump, "Floyd'un ailesi adaleti, Minnesota halkı da güvenli bir şekilde yaşamayı hak ediyor" dedi.

Kentin 5. bölgesindeki bir polis merkezinin etrafını saran göstericiler binaya girmeye çalıştı. "Floyd için adalet", "nefes alamıyorum" ve "polis şiddetine hayır" gibi sloganlar atan göstericiler, Floyd'un ölümünde sorumluluğu olan tüm polislerin yargılanması taleplerini dile getirdi.

Diğer yandan Washington DC'de Beyaz Saray'ın önünde, New York'un ise Brooklyn bölgesinde toplanan kalabalık, Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünü protesto etti.

Brooklyn'de göstericiler polisle çatışırken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Kentucky eyaletinin Lousville kentinde de devam eden gösterilerde yüzlerce eylemci, gösteri yaptıkları yerde bir araya gelerek polisi protesto etti. (euronews)