GENEL
Giriş Tarihi : 14-01-2021 06:44   Güncelleme : 14-01-2021 07:01

Aşılama programı bugün başlıyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çin'den temin edilen Sinovac aşısına acil kullanım onayı verdi. Onayın ardından ilk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri yaptırdı. Aşılama programına bugün sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başlanacağını vurgulayan Bakan Koca, "Salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız" dedi.

Aşılama programı bugün başlıyor

Türkiye'de Koronavirüse karşı aşılama çalışmaları başladı.  İlk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Şehir Hastanesi'nde yaptırdı. Bakan Koca, aşı öncesi Bilim Kurulu toplantısına başkanlık etti. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Koca, aşılama programının Perşembe günü sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başlayacağını söyledi.

Bakan Koca, "Bugün bizi bir yıldır yıpratan her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak için başlattığımız yeni bir dönemin ilk günüdür. Sağlık çalışanlarımızın fedakarca uğraşlarıyla salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız" ifadelerini kullandı. Aşılama programının şeffaf bir şekilde yürütüleceğini de vurgulayan Sağlık Bakanı, aşıların üzerlerindeki karekodlar sayesinde ismine tahsis edilen kişi dışında başka birinin kullanmasının mümkün olmadığını belirtti. Koca, Bilim Kurulu'nun tavsiyesiyle devlet büyüklerine de aşı çağrısı yaptı.

İLK AŞIYI BAKAN OLDU
türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" vermesi  sonrasında ilk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Ardından Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerine de aşı yapıldı.