SPOR
Giriş Tarihi : 26-05-2020 09:24   Güncelleme : 26-05-2020 09:24

Avrupa'da basketbol ligleri iptal

Koronavirüs salgını sebebiyle ara verilen Avrupa basketbol ligleri bu sezon devam etmeyecek. THY Avrupa Ligi (Euroleague) ve ULEB Avrupa Kupası (Eurocup) iptal edildi. Bu iki lig bu sezon oynanmamış kabul edilecek. THY Avrupa Ligi’nde geçtiğimiz senenin finalisti Anadolu Efes bu sezon lider ve favori durumdaydı. EuroLeague'e gelecek sezon aynı 18 takımla devam edilecek.

Avrupa'da basketbol ligleri iptal

Euroleague yaptığı açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle liglere devam etmenin mümkün olmadığını duyurdu. Euroleague Basketbol Başkanı Jordi Bertomeu "Şüphesiz son 20 yıl içinde almak zorunda kaldığımız en zor karar buydu. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı Avrupa basketbol tarihinin en başarılı ve heyecanlı sezonunu bitirmek zorunda kaldık." dedi.

THY Avrupa Ligi'ne ilgi artıyordu
Euroleague bu sezon 18 takımla oynanmaya başlarken ligi ilgi de oldukça artma eğilimindeydi. Buna göre Avrupa'da taraftar etkinliklerine ilgi yüzde 15 arttı. Ligin TV'den izlenme oranı da yüzde 15 artış gösterdi, seyirci sayısı da yüzde 12 büyüdü.

Fenerbahçe basketbol takımında bazı oyuncu ve teknik heyette Covid-19 vakasına rastlanmıştı.

Avrupa futbol liglerinde ise Almanya'da iki hafta önce maçlar oynanmaya başlarken Türkiye Süper Ligi'nin 12 Haziran'da başlaması planlanıyor.

Türkiye ligi iptal edilmişti
Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Covid-19 salgını nedeniyle tüm liglerin şampiyon ilan edilmeden ve küme düşme olmadan sonlandırıldığını açıklamıştı. TBF Yönetim Kurulu, 2019-20 sezonunu yok sayma kararı aldı. Buna göre herhangi bir takım şampiyon olarak tanımlanmadı.(euronews)