GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-11-2020 15:13   Güncelleme : 28-11-2020 15:13

Bakan Kurum Samsun'da temel attı, proje alanlarını inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Samsun'da altyapı yatırımları ve kentsel dönüşüm alanlarının temel atma törenlerine katıldı. Bakan Kurum, "Samsun’umuzun geleceği ve vatandaşlarımız için yapılacak tüm adımları adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde atacağımızı söylemiştik. Bugün bu sözlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bakan Kurum Samsun'da temel attı, proje alanlarını inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Canik Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm ile altyapı yatırımları temel atma törenine katılmak  üzere Samsun'a geldi. Bakan Kurum  Samsun Valisi Zülkif Dağlı ve protokol üyeleriyle birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i makamında ziyaret ederek kentsel dönüşüm alanları, şehre yapılan ve yapımı devam eden projelerle ilgili bilgi aldı.

Burada konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “31 Mart seçimlerinden önce de Samsun’a gelmiştiniz. O mahallelerimizin heyecanına şahitsiniz. 1.5 yıl geçmeden bütün o çalışmalar yapıldı ve şuanda 4 tane ihale gerçekleşti. Samsun’da kentsel dönüşüm etkin ve yaygın bir şekilde sürüyor. Sanayi dönüşümünü de başlatmış olduk. Size Samsun çok şey borçlu. Samsun’un geleceğinde, tarihinde çok büyük bir yeriniz olmuş oldu. Bu konuda hemşehrilerimiz adına size çok teşekkür ediyorum” dedi.

BAKAN KURUM: BUGÜN SAMSUN İÇİN TARİHİ BİR GÜN
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, Samsun’a verdikleri sözü hatırlatarak, “Başkanımızın da ifade ettiği gibi 31 Mart yerel seçimleri çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bir şehircilik manifestomuz var. Bu manifestoyla birlikte biz Samsun’umuzun geleceği ve vatandaşlarımız için yapılacak tüm adımları adaletli ve hakkaniyetli bir şekilde atacağımızı söylemiştik. Şehrin içinde köhneleşmiş, yıkılma riski olan tüm yapıların etaplar halinde kentsel dönüşüme tabi tutulacağını söylemiştik. Millet bahçeleriyle daha fazla yeşil alan oluşturarak kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıracağımızı, sıfır atık projeleriyle belediyelerimizin artık çöplerini ayrıştırarak toplayacağını, yine belediyelerimizin gerek altyapı gerekse üst yapıya ilişkin tüm projelerine destek olacağımızı, burada hiçbir vatandaşımızı ayırt etmeksizin hepsine eşit mesafede hizmet getireceğimizin sözünü vermiştik. Bugün bu sözlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASININ MUTLULUĞU VE GURURU
Bugünün Samsun için tarihi bir gün olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Demir de, “Deprem riskini çok yüksek oranda taşıyan ve köhneleşmiş, yıkılma riski olan hem İlkadım hem de Canik ilçelerimizdeki yapılar ile yine şehrin içinde kalmış ama köhneleşmiş Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınarak burayı şehrimize yakışacak bir alan inşa edeceğiz. Bugün Samsun için tarihi bir gündür. Samsun 18 yıl  boyunca sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında dimdik durmuştur. Tüm Türkiye’ye örnek olacak davranış sergilemiştir” diyerek, “Bize düşen Samsunlu kardeşlerimize, vatandaşlarımıza hizmet etmektir. Biz de hep birlikte başkanımızla, genel başkan yardımcımızla, milletvekillerimizle, bakanlıklar olarak tüm ekibimizle birlikte Samsun’a hizmet etmek adına çalışmalarımızı gece gündüz sürdürüyoruz. Söz verdiğimiz o işleri yapmak suretiyle Samsun’u hem bölgesinde hem Türkiye’de lider şehir haline getirecek adımları hep birlikte atacağız. Bugün vatandaşlarımıza verdiğimiz sözlerin tutulmasının mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. İnşallah 2023, 2053, 2071’e giden yolda Samsun’umuz için yapılacak tüm işleri yereldeki tüm dinamikleriyle, vatandaşımızla, muhtarlarımızla, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle istişare ederek adımlarımızı kararlılıkla atacağız. Tüm projelerimiz şimdiden Samsunlulara hayırlı olsun” dedi.

Saathane Meydanı Projesi maketi üzerinde bilgi de alan Bakan Kurum, proje alanındaki çalışmaları inceledi. Bakan Kurum, Canik İlçesi'ndeki Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm alanı ile altyapı yatırımların temel atma törenine katıldıktan sonra, Soğuksu ve Gaziosmanpaşa Mahallelerindeki kentsel dönüşüm alanları ile Toybelen Yeni Sanayi Sitesi alanında da incelemelerde bulundu. 

SAMSUN HABER HATTI