GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-03-2020 01:20

Bakan Turhan: Samsun-Ankara hızlı tren hattı ihalesi bu yıl, otoyol projesi ise son aşamada

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Samsun-Ankara hızlı demiryolu projesinin bu yıl sonunda ihalesinin yapılacağını, yine Samsun-Ankara otoyol projesinin yapım çalışmalarında ise sona gelindiğini açıkladı.

Bakan Turhan: Samsun-Ankara hızlı tren hattı ihalesi bu yıl, otoyol projesi ise son aşamada

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunduktan sonra Samsun Valiliği ziyaretinde, demiryolu kapsamında Samsun limanının İç Anadolu Bölgesine bağlantısını sağlayan Samsun-Sivas hattındaki çalışmaların son aşamaya geldiğini, önümüzdeki günlerde bu projenin hizmete açılacağını söyledi. Turhan, "Bölgenin önemli sanayi kenti olan Samsun ilimizin, Tekkeköy ilçesi Gelemen Lojistik Merkezindeki çalışmalar devam ediyor. Gelemen Lojistik Merkezine bağlanacak demiryolu hattının ihalesini yaptık. Çarşamba Uluslararası Terminal binasının ihalesini bu yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz. Samsunumuzla ilgili olarak ulaştırma alanında yapmayı planladığımız önemli projelerimiz var. Çünkü Samsun bölgenin gerek sanayi, gerek tarım, gerek turizm, gerek ticaret ve lojistik alanında önemli bir merkezidir. Limanları ile Samsun Anadolu’nun Dünya’ya açılan bir kapısıdır" dedi.

HIZLI TREN İHALESİ YIL SONUNDA

Bakan Turhan, Ankara-Samsun arasındaki hızlı tren konusuyla ilgili olarak ise, "Ankara-Samsun hızlı demiryolu projesinin de sonlarına doğru yaklaştık. Bu yıl sonuna inşallah projeyi tamamlayıp, ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bu Samsunumuza başka bir önem katacaktır. Samsun’un altyapısını daha çok güçlendirmiş olacağız. Hızlı demiryolu ile Mersin limanını Samsun limanına demiryolu sistemiyle de entegre etmiş olacağız" ifadelerini kullandı.


SAMSUN-ANKARA OTOYOLU SON AŞAMADA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Samsun'u Ankara'ya otoyol standardında bir karayolu projesiyle de bağlamak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Samsun-Ankara otoyolu ve devamında Bafra ve Ünye çevre yolu ile birlikte projemizin de son aşamasına yaklaşıyoruz. İlk etapta Ankara-Delice kesimini yap-işlet-devret sistemiyle ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bundan sonrada kalan kısımların ihalesini yapıp, bölgemizin ulaşım altyapısını güçlendirmek için hayata geçireceğiz. Bu projelerin Samsunumuza ülkemize ve insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA