KARADENİZ
Giriş Tarihi : 02-02-2023 14:50

Barış Manço unutulmaz şarkılarıyla anıldı

Müzik hayatında şarkılarıyla insanların kalbinde iz bırakan Barış Manço vefatının 24.yılında Ordu'nun Fatsa Belediyesi ve Özel Sevgi Sanat Evi Çocuk ve Gençlik Korosu işbirliğiyle düzenlenen konserle anıldı.

Barış Manço unutulmaz şarkılarıyla anıldı

1999 yılında vefat eden Anadolu rock müziğinin öncülerinden ünlü sanatçı Barış Manço’yu anma konseri Ordu'nunu Fatsa Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. 200’ün üzerinde müziksever yoğun ilgi nedeniyle anma gecesini ayakta takip etti.

Barış Manço’yu anma konserine Kaymakam Avni Kula, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, İlçe Başkanı İsa Yüksel’ de katıldı. Koro Şefi Dr. Osman Özel önderliğinde sahne alan Fatsa Çocuk ve Gençlik Korosu, 7’den 77’ye milyonlarca insanın gönlüne taht kuran merhum Barış Manço’nun unutulmaz şarkılarını seslendirirken çoğu zaman seyirciler de kendilerine eşlik ettiler. Sunucunun çağrısı üzerine Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Kaymakam Avni Kula’da Soner Arıca ile birlikte koro içerisine dahil olarak Barış Manço’nun “Kara Sevda” şarkısını söylediler.

SONER ARICA KORO VE SOLO’YA RENK KATTI

Fatsa Çocuk ve Gençlik Korosu Pop Sanatçısı Soner Arıca’nın sahne aldığı gecede, Olmaya Devlet Cihanda, Halil İbrahim Sofrası, Bugün Bayram, Can Bedenden Çıkmayınca, Arkadaşım Eşek, Unutamadım, Kara Sevda, Gül Pembe, Kol Düğmeleri, Dağlar Dağlar, Gamzedeyim Deva Bulmam, Nane Limon Kabuğu, Neler oluyor hayatta şarkılarını koro, Yol Verin Ağalar Beyler, (Çınar Yangın) – Zehra, (Elif Saliha Aygüzel - Sare Şahin) Anlıyorsun Değil mi, Nisa Şahin - Seyit Ali Anlayan, Bal Böceği, (Nil Kaysal) Yolla Yarim Tez Yolla, (Elif Sare Bektaşoğlu) Dora Bayraktutan) Ben Bilirim, (Mirza Sor-Koray Kılıç) Dönence, (Emre Koç) şarkılarını ise solo olarak seslendirdiler. 

BARIŞ MANÇO UNUTULMAZ BİR SANATÇI

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar gecede yaptığı konuşmada, “Bundan çok uzun yıllar önce rahmetli Barış Manço'nun Japonya'da söylediği bir söz vardı. Orada vermiş olduğu bir konserde Cumhuriyetimizin 100 yılında burada bir konser vermek istediğini söylemişti. Cumhuriyetimizin 100 yılında biz bu konseri Fatsa’da yaparak anlamlandırmak istedik. Özellikle Fatsa Çocuk ve Gençlik koromuzun birbirinden değerli gençleri çocukları çok güzel şarkılar seslendirerek Barış Manço’yu unutmadıklarını ispat ettiler ve sahnede bize gerçekten unutulmaz bir akşam yaşattılar. Ben bu güzel akşamdan dolayı başta koro şefimiz Dr.Osman Özel hocamıza ayriyeten teşekkür etmek istiyorum. Her bir evladımızın üzerinde çok büyük emekleri var. Fatsa'mızda sanat denildiğinde akla ilk o geliyor. İnşallah bundan sonra çok güzel etkinliklerde bir araya geleceğiz. Bu vesileyle rahmetli Barış Manço'nun ölümünün 24 yılında onu bir kez daha rahmetle anıyoruz ve buradan tüm sevenlerine selamlar saygılar sunuyoruz. Bu akşam buraya gelip bu güzel konsere katılan tüm Fatsalı  hemşerilerimize de ayriyeten teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

“ÇOK FAZLA DUYGULANDIM”

Fatsalı Türk Pop Müziği Sanatçısı Soner Arıca’da yaptığı konuşmada, “Müzik hayatım boyunca en anlamlı gecelerimden birini yaşadım. Çok fazla duygulandım, zaten Barış Manço ismi beni çok duygulandırır. Hayatımda çok önemli yeri var. Hayranıydım, birlikte şarkı söylemek klip yapma şansım da oldu o yüzden bu gece onun şarkılarıyla bir de Fatsa'da olmak üstelik benim kardeşlerim gibi bir gurubun organizasyonu olması çok anlamlıydı. Sevgili Osman Özel'in bu şahane koroyu hazırlaması ve her bir çocuğumun harika şarkılar seslendirmesi müthişti. Çok duygulandık, beni davet etmeleri de çok güzel oldu. İyi ki burada olabildim. Bir de üzerine sürprizleri üst üste yaşayınca çok aşırı duygulandım. Bu gecenin bütün alkışları aslında Barış Manço'ya. Barış Manço iyi ki hayatımızda olmuş, hala şarkıları seslendiriliyor. Barış Manço şarkılarıyla hayatımızda çok mühim önemli şarkılar yazdı. Bize hayatı öğretti neredeyse. Bu gece şarkılarını bir defa daha dikkatle dinledim. O kadar özel cümleler var ki hayat bilgisi dersi gibi zaten hep bizimle ölümsüz ve efsane o yüzden iyi ki oldu bu gece.” şeklinde konuştu.