16 AĞUSTOS 2018

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası ihya edilecek

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, "Bunca işin gücün içinde burada kuşla böcekle bu adam niye bu kadar uğraşıyor diye merak ediyorsunuzdur. Bunlarla uğraşmamızın sebebi, bu tür yerlerle bizim gelişmişliğimizi gösteriyoruz" dedi. Başkan Yılmaz, Kızılırmak Deltası´nın ihya edileceğini de söyledi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası ihya edilecek

Kızılırmak Deltası Ziyaretçi Merkezi’nde,‘Kızılırmak Deltası UNESCO Süreci Bilgilendirme’ toplantısına gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Kızılırmak Kuş Cenneti’ni kalkındıracak her çalışmanın yanında olacağız” dedi.

Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, deltada yapılan yanlış işleri kısa sürede ortadan kaldırdıklarına değinerek, “Son 3 sene içerisinde burada yapılan yanlış işleri ortadan kaldırdık. Biz Kızılırmak Deltası’nı değersizleştirecek, zarar verecek unsurların karşısında durduk, duracağız. Deltayı, rençperliği ihya edecek çalışmalara asla karşı değiliz. Hatta her zaman destekleyeceğiz. Biz burayı aldık kucakladık. Dünyanın ekonomisi en gelişmiş, en büyük ülkesinde böyle bir alan varsa ve burayı nasıl idare ediyorlarsa benim ülkemin insanı en iyisini yapar düşüncesiyle bu işe koyulduk. Samsun’un 1000 tane köyü var. Hepsinde bir çalışmamız var. Yol yapıyoruz, kanalizasyon yapıyoruz, köprüler yapıyoruz. Bunca işin gücün içinde burada kuşla böcekle bu adam niye bu kadar uğraşıyor diye merak ediyorsunuzdur. Bunlarla uğraşmamızın sebebi, bu tür yerlerle bizim gelişmişliğimizi gösteriyoruz. Halkımızın ve devletimizin cesametini bu tür değerlerle ölçtüklerini bildiğimiz için burayı en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“TÜM SORUNLARI VE ENGELLERİ ÇÖZECEĞİZ”
Bu tür sulak alanların insanlarla daha güzel olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, “Burada merkezinde insan olan bir düzen planlıyoruz. Allah’ın en mükemmel yarattığı canlı olan insan bu işin içinde olmadıktan sonra bu işin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Buradaki köyler, çiftçiler ve mevcut ekosistemin insanlara kazanç sağlayan boyutlarıdır. Mandacılık, kamışçılık, sütçülük, yoğurtçuluk, çeltikçilik gibi faaliyetlerle gelir sağlayan kardeşlerimiz var. Buradaki sürdürülen bütün iktisadi faaliyetler, koruma anlayışıyla beraber yürümesi gereken bir anlayış olduğunu çok iyi biliyoruz. UNESCO’nun dediği her şeye cevabını detaylı olarak veriyoruz. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Burada bazen köylülerimiz bize sitemde bulunuyor. ‘Mandacılığı geliştirin diyorsunuz ama bir ahır yapmamıza izin vermiyorsunuz’ diye. Ama buna en kısa sürede çözüm bulacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı unsurlarını, şehir plancılarımızı, mimarlarımızı kısacası ilgili tüm kurumları bu işin içine sokacağız. Hep istişare ederek bir çözüme kavuşacağız” diye konuştu.

VALİ OSMAN KAYMAK: DESTEK VERECEĞİZ

Samsun Valisi Osman Kaymak ise Kızılırmak Kuş Cenneti’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girerek bütün dünya ve Türkiye tarafından bilinmesi ve insanların buraya bir cazibe merkezi olarak gelmesinin çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bizim bu Kuş Cennetini gözümüz gibi korumamız lazım. Bu Kuş Cenneti dedelerimizden bizlere kalmış. Bizler de buraları koruyup kollayarak torunlarımıza bırakacağız. Burada valilik olarak çalışmalara katkı verecek şekilde mevzuatlar çerçevesinde bütün çalışmaları destekleyeceğiz. Biz buradaki insanların da mağdur olmasını istemiyoruz. UNESCO’da burada insanlarla iç içe bir doğal miras kazandırılmasını istiyor. Burada insanlardan soyutlanmış sadece böceklerin, kuşların ve hayvanların yaşadığı bir alan istemiyor. İnsanlar da burada kalırken buraya zarar vermeden buranın ömrünü uzatacak şekilde buraları korumaları gerekiyor. Buralara ziyaretçi gelecek ve bizim istediğimiz kriterlere bağlı olarak burayı ziyaret edecek ve gidecek. Bu mirasın burada olması bizim için büyük bir zenginlik. Kuş Cennetimizin UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine inşallah tamamen girmesinden sonra da buranın yaşatılması ve sürdürülmesi açısından bütün kurumlar desteklerini vermesi lazım" dedi.

Konuşmaların ardından Kızılırmak Deltası UNESCO Süreci Bilgilendirme Toplantısı soru-cevap bölümüyle devam etti. Toplantının sonunda Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri, Bafra ilçesinin yöresel yemeklerinden tatdı. Toplantıya ayrıca, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Alacam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve delta sakinleri katıldı.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
dogdu bünyamin     2017-07-22 Sn başkan Atakum sahilde açık yerlere iki bld çevre md.lğü müzik ruhsatı vermiş ses kıyamet gibi 155 i arıyoz zabıta diyo valiliğe gittik büyükşehir zabıta diyo.ama zabıta bakmıyo bakarmı kendi belediyeleri yetki vermiş talimatlılarmı acaba bari kuşlar gibi bizimlede ilgilenin hapis yaşıyoruz kapalı evlerde lütfen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu