GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-09-2020 08:16   Güncelleme : 20-09-2020 08:16

Başkanı Demir: Samsun Kızılırmak Deltası'nın yanan bölümü yapılaşmaya açılmayacak

Samsun Kızılırmak Deltası’nda çıkan yangının ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Burası hiçbir şekilde yapılaşmaya açılmayacak. Böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Başkanı Demir: Samsun Kızılırmak Deltası'nın yanan bölümü yapılaşmaya açılmayacak

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangının ardından bölgede oluşan tahribatı Vali Zülkif Dağlı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mustafa Güler ile birlikte yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, açıklamalarda bulundu. 

Yangının nasıl olduğu noktasında araştırmanın sürdüğünü ifade eden Başkan Demir, “Burası koruma altında olan bir yer. Takip ettiğimiz bir alan. Bir gün öncede yangın olmuştu o söndürülmüştü. Ama bir gün sonra bir yangın daha oldu. Rüzgarın da etkisiyle bu kadar alan yanmış oldu. Burası hiçbir şekilde, asla yapılaşmaya açılamaz. Kesinlikle. Bunu aslında açıklama yapanlar bilmeden yapıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Burası makilik bir alan. Önümüzdeki bir yıl sonra baharda gelip görürüz, burası kendini toparlayacak. Yangın esnasında hayvanlar çok büyük ölçüde kaçtı. Maalesef bazıları telef oldu. Bu çok üzücü bir durum. Bundan sonra çok daha fazla hepimizin denetimi altında olacaktır. Kimse endişe etmesin, merak etmesin. Buranın statüsüne halel gelmez. Biz yaptığımız her işlem ile burayı geliştiriyoruz, geliştirmeye de devam edeceğiz” dedi.

CHP'DEN İNCELEME

Bu arada Kızılırmak Kuş Cenneti'nde 2 bin dönüm arazinin yandığı bölgede İl Yönetim Kurulu üyeleri, CHP 19 Mayıs ilçe Başkanı Yakup Konuş ve ilçe yöneticileriyle birlikte incelemelerde bulunan CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Vali Zülküf Dağlı'ya yangının kasıtlı çıkarıldığı iddialarının ciddiyetle soruşturulması çağrısı yaptı. Türkel, "Gelin buradaki yangına, buradaki doğa tahribatına  hep beraber müdahale edelim" dedi.

SAMSUN HABER HATTI