GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-06-2020 09:33   Güncelleme : 09-06-2020 09:33

Başkanı Demir, Samsun'daki yüksek su faturalarıyla ilgili ilk kez konuştu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yüksek gelen su faturalarıyla ilgili ilk kez konuştu. SASKİ'nin ayda 500 bine yakın fatura kestiğine dikkat çeken Demir, "Bunu insan yazıyor, tuşa yanlış bastın mı yanlış çıkar" diyerek müracaat edilmesi halinde rakamların 30 dakika içinde düzeltilebileceğini söyledi. Başkan Demir, su fiyatlarının pahalı olmasıyla ilgili vatandaşların yakınmasını, "9 tane daha bizden önce fiyatı pahalı olan şehir var" diyerek, suyun makul bir fiyatta olduğunu da dile getirdi.

Başkanı Demir, Samsun'daki yüksek su faturalarıyla ilgili ilk kez konuştu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Canik İlçesi'ndeki 'Kentsel Dönüşüm Projesi'nin detaylarıyla ilgili başkanlık katındaki salonda düzenlenen toplantıda, son günlerde yüksek miktarlı su faturalar karşısında tepkilerini sosyal medyadan dile getiren vatandaşların merak ettiği konuya değindi. 

Konuşmasında en pahalı suyun Samsun'da olmadığını dile getiren Başkan Demir, "9. sıradayız. Bizden 9 tane daha bizden önce fiyatı pahalı olan şehir var" derken, yüksek su faturaların insan hatasından kaynaklı olabileceğini, müracaat edildiğinde 30 dakika içinde hataların düzeltilebileceğini belirterek, "Saatin endeksinden fazla para alacak hali yok ki SASKİ'nin" ifadelerini kullandı. "Daha önce suya olmaması gereken yüzde 15 indirim yapıldı, biz o indirimi kaldırdık. Bunu bir kısım insanlar kullanıyor" diyen Başkan Demir, suyun makul bir fiyatta olduğunu da dile getirdi.

Başkan Mustafa Demir şunları söyledi;

"Suyun şu anda bir metreküpü 4 TL 10 kuruş civarında. 10 metreküpü ne kadar tutuyor, 41 TL. Vergileriyle beraber 65 TL civarında bir şey tutar. 20 metreküp olursa ne olur, 120 TL. Etmeyin ya. Bu su nerden geliyor, Çakmak Barajı'ndan. Arıtmaya geliyor, arıtmadan bütün Samsun'a  dağıtılıyor, kullanılıyor. Sahildeki terfi istasyonlarına geliyor. 5 tane bizim terfi istasyonumuz var. Büyük motorlarla taa nereye basılıyor Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arıtmaya basılıyor. İleri biyolojik arıtma yapılıyor orada ve derin deşarj yapılıyor. Arkadaşlar 20 ton, 20 metreküp su 120 TL. Şimdi allah aşkına, biz işimize bakıyoruz. Efendim en pahalı Samsun, hayır efendim, 9. sıradayız. Bizden 9 tane daha, bizden önce fiyatı pahalı olan şehir var. Kaldı ki bizim 13 tane mavi bayraklı plajımız var. Ha pandemi süresince bazen fatura yüksek geliyor, arkadaşlar yanlışlıklar olabiliyor. 500 bine yakın SASKİ fatura kesiyor ayda. Bunu insan yazıyor Tuşa yanlış bastınmı yanlış çıkar, öyle mi? Kontrol edilirse, sorulabilir. Müracaat edilince anında düzeliyor ya yarım saat içerinde. Ya saatin endeksinden fazla para alacak hali  yok ki SASKİ'nin. Ama şuan da gayet iyi bir emek veriliyor. Bir şey daha çıkarttık bir meclisten, neydi o. Ya gerçekten su faturasını ödeyemeyecek durumda olanlardan biz para almıyoruz ki. Belediye olarak biz ödüyoruz parasını.  Daha önce suya olmaması gereken yüzde 15 indirim yapıldı, biz o indirimi kaldırdık. Bunu bir kısım insanlar kullanıyor.Dert ne.  Ben de su faturası ödüyorum, sizlerde ödüyorsunuz. Para ödediği için sanki belediyenin yönetiminin bir eksikliği, tam tersi. Şuanda uygulanan fiyat politikası SASKİ'nin yaptığı çalışmalar, hepinizin lehine, bu şehrin geleceğine."

Samsun'un bazı ilçelerindeki su sıkıntılarının çözüme kavuşturulması için çalıştıklarını da söyleyen Başkan  Demir, konuşmasının son bölümünde suyun makul bir seviyede olduğunu da vurguladı.

SAMSUN HABER HATTI