GENEL
Giriş Tarihi : 25-02-2023 17:31

Bina güçlendirme maliyeti ne kadar?

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, bina güçlendirme maliyetini ortalama fiyat olarak açıkladı.

Bina güçlendirme maliyeti ne kadar?

Bina güçlendirme maliyetinin ne kadar olduğu, Türkiye'de yaşanan deprem felaketlerinin ardından merak edilmeye başlandı. Daire sahipleri evlerini olası deprem felaketine karşı koruma altına almak için bina güçlendirme maliyet oranlarını araştırıyor. DEGÜDER Başkanı Türkkan, bina güçlendirme maliyetinin ortalama ne kadar olduğuna yönelik açıklamalarda bulundu. 

"BİNALARIN YÜZDE 70'İ KURTULABİLİR"
Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, "Karbonfiber bildiğiniz bir kumaş şeklinde kolonun etrafına sarılarak epoksi ile yapıştırılarak sarılan bir malzeme demirden on kat daha güçlü malzemeler. Dolayısıyla onunla sardığınız zaman deprem sırasında bu kolonun parçalanmasını veya bundan dolayı çökmesini engellemek mümkün.

Ülke geneline baktığımız takdirde toplam yapı stoğumuzun yüzde 75'nin riskli alanda olduğunu hep birlikte biliyoruz artık. 10 milyon veya 8 milyon bir bina stoğu varsa elimizde ve bunlarda risk taşıyorsa bunların çok rahatlıkla yüzde 60'ı yüzde 70 güçlendirme ile kurtulabilir. Önce kolon içerisindeki donatılar tespit edildi ve donatılardan sonra demir olmayan bölgeden karotlar alındı.

Sıyırmalar yapıldı, temelle ilgili analizler yapıldı. Zeminle ilgili etüt yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir bina olarak projelendirildi" dedi.

BİNA GÜÇLENDİRME MALİYETİ NE KADAR?
Bina güçlendirmenin maliyetini de açıklayan Türkkan şunları söyledi;

"Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başı 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaş burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını da değiştirmek istiyor. Yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başı 100-150 bin TL'lik ilave maliyet geliyor. İnsanlar da bu işin sonunda sağ salim dışarı çıkabilir. Belki bina hasar görür ama insanlar sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir."

Buna göre; Bina güçlendirme maliyeti daire başına ortalama 250 bin TL civarında yer alıyor. (ntv)