SPOR
Giriş Tarihi : 28-04-2020 16:02

Bundesliga ve Serie A, Mayıs ayında seyircisiz başlayacak

Almanya ve İtalya'daki birinci futbol ligleri Bundesliga ile Serie A'nın, mayıs ayı sonunda seyircisiz olarak yeniden başlayabileceği, bununla ilgili düzenlemelerin hız kazandığı belirtildi.

Bundesliga ve Serie A, Mayıs ayında seyircisiz başlayacak

Almanya'da ağustos ayı sonuna kadar uzatılan kamuya açık toplu organizasyon yasağına rağmen, 16 eyalet valisinin Başbakan Angela Merkel ile görüşerek kendisini ikna etmeye çalıştığı, koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemlerin hafifletilip 2019-2020 Bundesliga sezonunun seyircisiz olarak tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

Bundesliga’da bu sezon en son 11 Mart tarihinde müsabaka oynanmış, ligin bitmesine 9 hafta kala Covid 19 nedeniyle kalan maçlar ertelenmişti.

Konuyla ilgili 23 Nisan tarihinde Bundesliga kulüplerinin genel bir toplantı yapması ve Almanya'daki futbol liglerinin kaderiyle ilgili önemli kararlar alması bekleniyor. Bundesliga ve Bundesliga 2 futbol liglerini içerisine alan Almanya Futbol Ligi (DFL) yöneticilerinin de kalan maçlarla ilgili ortak bir karar alması gündemde.

Almanya'da futbol ligleri mayıs ayı sonunda başlamazsa 2020-2021 gelecek sezonunun ağustos ayında başlamasına imkansız gözüyle bakılıyor.

İtalya Futbol Federasyonu kupa maçlarıyla yeşil sahalara dönmek istiyor
Avrupa'da koronavirüs sebebiyle en çok can kaybının yaşandığı İtalya'da ise 27-28 Mayıs tarihlerinde İtalya Kupası yarı final maçlarıyla liglerin başlaması planlanıyor.

Bu kapsamda görüşmeler yapan İtalya Futbol Federasyonu'nun kupa maçlarından 3 gün sonra 1 Haziran itibariyle Serie A'yı başlatmak istediği ve maçların seyircisiz oynanarak liglerin tamamlanmasını istediği kaydedildi. Bunun yanında önlem olarak maçlarda görev yapan kişi sayısının da sınırlandırılacağı belirtiliyor.

Federasyonun önceliğinin Serie A olduğu, Serie B ve Serie C'yi ise sonraki aşamada düşündüğü belirtildi.

İtalya'da Serie A maçları 9 Mart tarihinde askıya alınmıştı. 20 takımın yer aldığı ligde bugüne kadar 25 maç oynandı ve sezonun bitmesine 12 hafta bulunuyor. (euronews)