GENEL
Giriş Tarihi : 22-06-2020 11:13   Güncelleme : 22-06-2020 11:13

Bursa'da sel faciası! 5 ölü bir kayıp

Bursa'nın Kestel İlçesinde meydana gelen şiddetli yağışların sele dönüşmes nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti, bir kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

Bursa'da sel faciası! 5 ölü bir kayıp

Bursa'nın Kestel ilçesinde  şiddetli yağışlar sele dönüştü.İlçeye bağlı Dudaklı, Narlıdere, Gölcük, Sarıkaya, Kayacık ve Aksu mahallelerinde etkili olan sel nedenşyle yollar çöktü, araçlar sel sularına kapıldı.

Selden dolayı ilk olarak  evden çıkamayan  engelli 22  yaşındaki Kader Akbaba'nın cansız bedeni bulundu. Kayacık Mahallesi'nde sel sularına kapılarak dere yatağına sürüklenen 5 kişilik Bilen ailesinin 4 ferdinin cesedine de ulaşıldı. AFAD ekipleri tarafından Ahmet Bilen (32), eşi Türkan Bilen (34) ve kızları Medine Bilen (10) ile Ahmet Bilen'in annesi Nazime Bilen'in (71) cesedi bulunarak hastane norguna kaldırıldı. KKayıp 17 yaşındaki Derya Bilen'in arama çalışmalarına şse devam edildiği belirtildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA
Bursa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "21 Haziran 2020 tarihinde saat 18.48 sıralarında AFAD’a gelen ihbar üzerine Bursa İli Kestel İlçemize bağlı Dudaklı, Narlıdere, Gölcük, Sarıkaya, Kayacık ve Aksu Mahallelerinde meydana gelen sel felaketi ihbarının alınması üzerine; Valiliğimizce derhal oluşturulan İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezince olaya müdahale edilmiş olup; Meydana gelen sel felaketinde Kestel İlçemiz Dudaklı mahallesinde 1998 doğumlu Kader Akbaba isimli engelli vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Yine Kayacık mahallemizde, aynı aileden 7 kişi sele kapılmış olup, 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş, 5 kişi sele kapılmış, bunlardan 1 kız çocuğunun cansız bedenine ulaşılmış olup kimlik tespiti çalışmaları sürdürülmektedir.  Arama ve kurtarma faaliyetlerine; 37 AFAD, 50 STK olmak üzere toplam 87 arama ve kurtarma personeli ile beraber 15 UMKE, 21 kişi 112 Ekibi olmak üzere 36 sağlık personeli, Bursa İl Jandarma Komutanlığına bağlı 24 Tim ve 1 JAK timi ile beraber toplam 134 Jandarma personeli ile beraber toplam 257 personel ile arama ve kurtarma faaliyetleri yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Öte yandan Orhangazi ilçemizin Yenisölöz ve Bayırköy mahallerinde maddi hasar oluşmuştur. Kestel ilçemize bağlı Dudaklı, Narlıdere, Gölcük, Sarıkaya, Kayacık mahallelerimizde oluşan hasar nedeniyle her mahallemize ayrı ayrı olmak üzere 4 kamyon, 2 greyder, 4 kepçe görevlendirilmiş olup; hem Orhangazi İlçemizde hem de Kestel ilçemizin bağlı mahallelerinde çalışmalar sabaha kadar bitirilecektir" denildi.