26 HAZİRAN 2019 Çarşamba 01:06
GENEL
Giriş Tarihi : 18-09-2018 14:47   Güncelleme : 18-09-2018 14:47

Buzdolabı Alt Bölmesi Soğutmuyor Nasıl Çözülür?

Temel olarak buzdolabının soğutma fanının üfleme gerçekleştirdiği hava kanallarının buz dolması ile tıkanması durumudur. Bu durumda soğuk hava dolaşımını engelleyeceğinden, soğuk hava alt bölmeye ulaşamaz.

Buzdolabı Alt Bölmesi Soğutmuyor Nasıl Çözülür?

Buzdolabının alt bölmesi soğutmuyor sorunu, ağırlıklı olarak NoFrost buzdolaplarında yaygın olarak görülen bir buzdolabı arızasıdır. Bu arızada dolabın dondurucu bölmesinde herhangi bir sorun olmadan verimli performansta soğutma gerçekleştirirken, günlük kullanım bölmesi olarak adlandırılan alt bölümde soğutma gerçekleştirilemiyordur. Bu durumda buzdolabının temel kullanım amacının verimli şekilde elde edilememesine neden olacağından, bu tip bir buzdolabı arızası ile karşı karşıya kalan kullanıcıların en kısa zaman dilimi içerisinde uzman Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezine başvuru gerçekleştirerek, profesyonel standartlarda buzdolabı servisi desteği alması gerekir.

Buzdolabının alt bölgesi soğutmuyor sorunu ile ilgili olarak deneyimli olan Pendik Arçelik Servisi merkezinin uzmanları, buzdolabında öncelikli olarak buzdolabının kapısının açık kalması olasılığı değerlendirilmektedir. Özellikle de kapaklardan birisinin hemen hemen 3 saat ya da 5 saat aralığındaki bir süre zarfında açık kalması durumunda buzdolabı kullanıcının farkına varmadan otomatik şekilde ‘Bloklama’ olarak tabir edilen güvenlik uygulamasını devreye sokmuş olabilir. Temel olarak buzdolabının soğutma fanının üfleme gerçekleştirdiği hava kanallarının buz dolması ile tıkanması durumudur. Bu durumda soğuk hava dolaşımını engelleyeceğinden, soğuk hava alt bölmeye ulaşamaz. Bu durumun neticesinde de buzdolabı alt bölmesi soğutmuyor sorunu ile karşı karşıya kalınmasına neden olur.

Alanında uzman Acıbadem Arçelik Servisi merkezi personelleri tarafından buzdolabı bloklama halinin çözümü için öncelikli olarak buzdolabındaki tüm besin ve ürünlerin tamamen boşaltılarak ve buzdolabının fişten çekilerek, dinlenmeye bırakılması müdahalesinde bulunulmaktadır. Bu şekilde buzdolabının soğuk hava kanallarında meydana gelen buzlanmanın hızla eriyerek, çözülmesi sağlanır. Bu aşamada buzdolabının alt bölmesi soğutma sorunun tamamen giderilebilmesi için buzdolabının en az 24 saat en fazla 48 saat kadar tamamen açık şekilde ve prizden çekilmiş vaziyette bekletilmesi gerekmektedir. Bu şekilde tam erimenin sağlanması mümkün olarak, kısa süreli beklemelerin sorunun çözümü açısından yetersiz etki oluşturmasının oluşturabileceği hatalı tanılamaların önlenebilmesi açısından da çok önemlidir.

Bu şekilde buzdolabının tekrar çalıştırıldığında alt bölmesinin soğutmuyor sorununun çözümü sağlanabilir. Bu noktada buzdolabının kapak contalarında da problem eskime ve yıpranma olması kapak açıkmış gibi bir tablo ortaya çıkartabileceğinden sorun bir daha yaşanmaması için kapak contaları kontrol edilir. Eğer eskimiş durumda ise yenisi ile değiştirilerek, sağlam bir kullanım potansiyeli oluşturulur.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA