GENEL
Giriş Tarihi : 30-06-2020 15:56   Güncelleme : 30-06-2020 15:58

Çağlayan Adliyesi önünde 'Savunma Mitingi'

İstanbul Çağlayan'daki Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar "çoklu baro düzenlemesi"ni protesto etti.İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, yaptığı konuşmada yasa tasarısının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Çağlayan Adliyesi önünde 'Savunma Mitingi'

Avukatlık yasası ve baroların yapısına ilişkin yapılması beklenen değişikliği protesto etmek için İstanbul Barosu “Savunma Mitingi” düzenledi. 

Saat 12.00 itibariyle avukatlar adliye içinde toplanmaya başladı. Daha sonra alkışlar ve sloganlar eşliğinde meydana yürüyen avukatlar burada da, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, Hak, hukuk, adalet”, “Savunma susmadı susmayacak” ve “Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganları attı.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, yaptığı konuşmada  yasa tasarısının kabul edilemez olduğunu belirterek "Siz siyaset yapıyorsunuz dediler. Bizimkisi siyaset değil Allah aşkına, siyaset yapmanın suç olduğu bir tek ülke söyler misiniz bana.. Bunca siyasetçi her akşam hukuk konuşuyor. Ama hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar. Konuşacağız sonuna kadar konuşacağız..Ben insan hakları mücadelesi yaparım, benim işim bu. Bunları yaparsak hukuk devleti olacağız. Yaptırmazsan, engellersen, beni parçalarsan, susturursan, sindirirsen orası hukuk devleti olmaz. Ona hukuk devleti demiyorlar" dedi.

“Bizim devasa sorunlarımız var” diyen Durakoğlu, “Daha şu kapıdan girince başlıyor sorunlar. Stajyer stajını yapamıyor. Çalışsa, dava kazanması yasak. Aç mı kalsın. Bunu konuşalım. Gelin konuşalım, 14 bin hakim-savcı aldınız 4 yıl içinde şu mülakatı konuşalım. Sadece kamuoyuna mal olmuş davaları değil, hiç konuşulmamışları konuşalım” ifadelerini kullandı.

Bu arada sık sık fiziki mesafe uyarısı anonslarının yapıldıpı basın açıklamasından sonra eylem sona erdi.

ANKARA'DA MİTİNG

Öte yandan 3 Temmuz saat 14:00'te Büyük Savunma Mitingi yapılacağı bildirildi. Ankara'daki mitinge tüm avukatlar çağrıldı.

ÇOKLU BARO TEKLİFİ MECLİS'E SUNULDU

Bu arada AK Parti tarafından, en fazla üyeye sahip Ankara, İstanbul ve İzmir'de birden çok baro kurulmasının yolunu açan yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

MHP'nin de imza koyduğu 28 maddelik yasa teklifi ile Barolar Birliği delegasyon sistemi de değiştiriliyor ve 3 büyük ilin birlikteki delege ağırlığı azaltılıyor.