02 NİSAN 2020 Perşembe 11:48
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-12-2019 15:24

Canik'e teleferik, İlkadım'a otoparklar yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, müthiş manzaraya sahip Canik'e Türkiye'nin en uzun teleferiğini,, İlkadım ilçesindeki trafik sorununu çözmek için ise katlı otoparklar yapacaklarını söyledi.

Canik'e teleferik, İlkadım'a otoparklar yapılacak

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Mahalle Buluşmaları' kapsamında İlkadım İlçesi'nde hançerli mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle halkının sorunların dinleyen Başkan Demir, kentsel dönüşüm, ulaşım ve otopark başta olmak üzere hazırlıkları devam eden projelerle ilgili bilgiler verdi.

Canik’te Gaziosmanpaşa, Soğuksu Mahalleleri, İlkadım’da Hastanebaşı, Zeytinlik, Anadolu, Kökçüoğlu, Saitbey, Kadıköy ve Fatih Mahallelerini kapsayan bölgede kentsel dönüşüm projesi ihalesinin 2020 yılında gerçekleştirileceğini belirten Başkan Demir, İlkadım'da trafik sorununun çözümü moktasında katlı otoparklar yapılacağını söyledi ve "Otoparkla ilgili Subaşı’nda asansör kısmı bitti, inşaat kısmı hazırlanıyor. Katkı otoparkı biran önce kazandırmak istiyoruz. Eski tarihi bir çeşme varmış zamanında, onu yapacağız. Anakent iş merkezinin kamulaştırma çalışmalarını başlattık. Orayı yıkıp katlı otopark yapacağız. Otopark sorunun çözeceğiz. İlkadım Belediye binasının yazısını yazdık. Orayı alıp yıkıp, alttan ve üstten girilecek şekilde otopark yapacağız. Yaptığımızda o bölge rahatlayacağız. Ayrıca çiftlik bölgesinde tespitlerimizi yapıyoruz. Adaları kamulaştırıp yıkıp otopark yapacağız. Çiftliğin trafiğe açılıp açılmamasıyla ilgili anket çalışmasına bu hafta sonu başlıyoruz. İnsanlarımızın çoğu trafiğe açın derse açacağız. Açmayın derse açmayacağız. Akıllı trafik yönetimleri üzerinde çalışıyoruz. 4 kavşakta uygulama projelerine başlayacağız. Ufak göbekleri kaldıracağız. Optik okuyucular araç trafiği sayacak ve ışıkları ona göre ayarlayacak. Sistem yeşil ışığı kendisi ayarlayacak. Dolayısıyla trafik bayağı rahatlayacak" dedi.

CANİK'E TELEFERİK

Ticareti ve turizmi canlandırmaya yönelik projeleri de anlatanBaşkan Demir, “Saathane esnafı ile anlaştık. Yeni proje meclise gelecek. Oraya tarihi iki katlı doku yapacağız. Eski kapalı çarşı gibi harika olacak. Büyükşehir belediye binasını yıkınca orası tam bir ticaret merkezine dönüşecek. Turizm konusunda Ladik’te, Kapıkaya’da, Vezirköprü’de, Ayvacık’ta çalışmalarımız devam ediyor. Teleferikle ilgili ön tespit raporu geldi. Müthiş manzaraya sahip Canik bölgesine Türkiye’nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak“ ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA