GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-05-2022 13:36

Çarşamba Devlet Hastanesi, Samsun’un 2. 'Anne Dostu Hastane'si oldu

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Çarşamba Devlet Hastanesi'nin Samsun’un 2. 'Anne Dostu Hastane'si olduğunu açıkladı.

Çarşamba Devlet Hastanesi, Samsun’un 2. 'Anne Dostu Hastane'si oldu

Samsun'daki Çarşamba Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ‘Anne Dostu Hastane’ ünvanı almaya layık görüldü. Bu kapsamda hastaneyi ziyaret eden Samsun İl Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç, hastane başhekimi Uzm. Dr. Uğur Sezgin ile doğum servisi çalışanlarına  bu başarıdan dolayı çalışanlara teşekkür ederek, emeği geçenleri tebrik etti. 

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Samsun'un Anne ve Bebek dostu hastane çalışmalarında etkin bir şehir olduğunu, şuana kadar  2 hastanenin 'Anne Dostu Hastane', 25 sağlık kurumu ve 416 aile hekimliği biriminin 'Bebek Dostu', 4 hastanenin de ‘Yenidoğan Yoğun Bakım Bebek Dostu’ ünvanlarına sahip olarak hizmet verdiğini söyledi ve "Bu yönüyle daha önce Sağlık Bakanlığımızdan 'Bebek Dostu İl' ve 'Altın Bebek Dostu İl' ünvanlarını alan Samsun’un “Anne ve Bebek Dostu Şehir” olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çarşamba Devlet Hastanemiz de bu çalışmalar çerçevesinde Samsun’da “Anne Dostu Hastane” ünvanını Sağlık Bakanlığımızdan almaya hak kazanan ikinci hastanemiz oldu" dedi.

Çarşamba Devlet Hastanesi'nin Samsun’un 2’inci, Türkiye’nin ise 76’ıncı “Anne Dostu Hastanesi” olduğuna dikkat çeken Müdür Oruç, "Anne dostu hastane çalışmalarında öncelikli hedefimizi normal doğumun özendirilmesi ve sağlıklı olanın normal doğum olduğu konusunda annelerimizi bilgilendirmek oluşturuyor.  Bu çerçevede normal doğumu özendirmek için annelerimize tek kişilik doğum ünitelerinde hizmet vererek, odalarından çıkmadan, hasta mahremiyetine uygun şekilde doğum yapma imkânı sunma yönünde çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız bu süreci daha güçlü bir şekilde sürdürerek ilimizdeki tüm sağlık tesislerimizde anne sağlığı ve doğum hizmetlerimizin kalitesini yükselterek, doğumun ideal koşullarda tek kişilik odalarda, en az müdahaleyle normal olarak gerçekleşmesinin sağlamak. Bu çalışmalara destek veren, özveriyle çalışan ekiplerimize ve gereken düzenlemeleri ivedilikle tamamlayan tüm sağlık tesislerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Hep birlikte Samsun halkına daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunmak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 

AdminAdmin