GENEL
Giriş Tarihi : 25-11-2017 17:02

Ceviz Fidanı Alırken Fidan Boyunun Önemi Nedir?

Ceviz fidanı satın alırken fidan boyu fidan cinsi kadar kafaları karıştıran bir diğer detaydır.

Ceviz Fidanı Alırken Fidan Boyunun Önemi Nedir?

Ceviz fidanı satın alırken fidan boyu fidan cinsi kadar kafaları karıştıran bir diğer detaydır.

Fidan boyu ve fidanın kalınlığı kalitesinin belirlenmesinin konusunda GüneÅŸ Fidancılık yetkilisi Mümin Kargı'dan bilgi aldık. 

"Fidan yetiÅŸtiriciliÄŸi sırasında fidanlara aşırı sulama veya fazla gübre takviyesi yaparak çok uzun, kalın gösteriÅŸli fidanlar elde etmek zor deÄŸildir. Çok kalın ve uzun fidanlar gösteriÅŸli oldukları için bazı bahçe kurulumu yapacak üreticiler için daha çok tercih edilir. Ancak bu tip fidanların tutum oranı standart fidanlara göre daha düÅŸüktür. Bu durum tüm meyve fidanları için geçerli olmakla birlikte cevizin içindeki boÅŸluklu yapının fidanın büyüklüÄŸüyle doÄŸru orantılı ÅŸekilde geniÅŸlemesi bu faktörü daha da önemli hale getirmektedir. Bu tip fidanların yetiÅŸtirilmesinden de satın alımından da kaçınmak gerekir. Hatta ceviz fidanı fiyatları konusunda genel olarak piyasaya bakarsanız bu tarz fazla kalın ve boylu fidanların daha pahalı olduÄŸunu göreceksiniz. Gereksiz yere fazla ücret ödemek ve bahçenizin geliÅŸimini riske atmak yerine ideal ölçülerde ki fidanları tercih ediniz. Bu da çapı 1,5- 2 cm arasında olan fidandır. Zaten çapı bu ölçüde olan fidanın boyu da istenilen ölçüde olacaktır ki boyunu ilk sene 30-40 cm civarına indirmek gerekir. Fidanın boyunu kısaltmada ki amaç ilk sene fidanın köklerini daha rahat beslemesini saÄŸlamaktır."

Son olarak sizler için hazırladığımız 1. ve 2. kalite fidanları görselleri ile birlikte daha net anlayabilmeniz için sunduk.

KAYNAK :

http://www.chandlercevizfidani.com.tr/