DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-07-2020 18:28   Güncelleme : 12-07-2020 18:28

Çeyrek asrın en parlak kuyruklu yıldızı Dünya'ya en yakın konumdan geçti

Yeni keşfedilen Neowise adlı kuyruklu yıldız, Dünya'ya en yakın konumdan geçerken çıplak gözle de görüldü.

Çeyrek asrın en parlak kuyruklu yıldızı Dünya'ya en yakın konumdan geçti

Amerika Birleşik Devletleri Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) tarafından mart ayında keşfedilen ve adını NEOWISE teleskobundan alan "C/2020 F3 Neowise kuyruklu yıldız Dünya'ya en yakın konumdan geçti.

Çeyrek asırdır Kuzey Yarım Küre'den görülen en parlak kuyruklu yıldız olan Neowise geçtiğimiz hafta Güneş'e en yakın gezegen Merkür'ün yörüngesinden sıyrılarak yola çıkmıştı. Kuyruklu yıldız, 3 Temmuz'da Güneş'e en yakın konumdan geçmişti.

Güneş'e yakınlığı nedeniyle parlaklığı artan ve kuyruğu uzayan Neowise, bu haliyle gün batımından kısa bir süre sonra Dünya'dan görülmeye başladı.

NASA'dan araştırmacılara göre, Neowise kuyruklu yıldız yaklaşık 5 kilometre çapında. Bilim insanları, Neowise'ın çekirdeğinin Güneş sisteminin 4,6 milyar yıllık kökenlerinden gelen isli bir malzemeyle kaplı olduğunu söylüyor.

Kuyruklu yıldız, Güneş sistemi dışına çıkmaya devam ettiği ağustos ayı ortalarına kadar Kuzey Yarım Küre'den görülebilecek.

NASA'nın Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratuvarı baş araştırmacısı Joe Masiero, Neowise'ın yaklaşık 7 bin yıl sonra geri döneceğini belirterek, "Bir sonraki geçişi beklemenizi tavsiye etmem" ifadelerini kullandı.

Masiero ayrıca, Neowise'ın 1990'ların ortalarından bu yana Kuzey Yarım Küre'den görülen en parlak kuyruklu yıldız olduğunu ifade etti. (euronews)