16 HAZİRAN 2019 Pazar 11:56
SİYASET
Giriş Tarihi : 18-07-2018 12:51   Güncelleme : 18-07-2018 17:56

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na soruşturma

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, twitter hesabından paylaştığı, karikatür nedeniyle, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na soruşturma

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ'lü 4 öğrencinin mezuniyet töreninde taşıdıkları tutuklanmalarına neden olan 'Tayyipler Alemi' adlı karikatürü, "Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin. Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin" ifadelerini kullanarak, twitter hesabından paylaşmıştı.

Kılıçdaroğlu TBMM'de dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada da "Taşıdıkları pankartların hiçbirisinde şiddet yoktur, hakaret yoktur. Ancak zeka vardır. Ama zeki değilsen, ben sana ne söyleyeyim kardeşim. ODTÜ’de herkes birbirine ‘hocam’ der. Kantincisi de ‘hocam’ der. Çünkü kimse kimseden üstün değil, herkesin birbirinden öğreneceği şeyler vardır. Ayrıca ne reise ne de başkana tahammül ederler. Değerli arkadaşlarım Penguen dergisinde 13 yıl önce yayınlanan bir karikatürü taşıyor ODTÜ’lüler. 13 yıl önce yargılanmış, beraat edilmiş. Kararı veren hakim hukukun üstünlüğüne göre karar vermiş. İncitici, endişe verici de olabilir. Hitler de böyleydi, eleştiriye tahammül edemezdi. Sen eleştiriye tahammül edeceksin kardeşim. Bak koyuyorum Twitter hesabına, ne yapacaksın bakalım" demişti.

Kılıçdaroğlu'nun paylaşımının ardından bazı CHP milletvekilleri de sosyal medya hesaplarından aynı karikatürü paylaştı. Bunun üzerine harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kılıçdaroğlu hakkında, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla soruşturma başlattı.

TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM EDİLDİ
BU arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına yönelik "Man Adası" iddialarına ilişkin açılan davada mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun 359 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

KILIÇDAROĞLU: O KARARLARI HAKİMİN SURATINA ÇARPACAĞIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Man Adası' iddiaları nedeniyle aleyhine açtığı 1,5 milyon liralık manevi tazminat davasında mahkemenin davacılara 359 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün bir mahkeme Man Adası belgeleri ile ilgili olarak benim hakkımda yüksek bir tazminat yükümlülüğü getirmiş. Açık ve net söylüyorum; Kardeşim sen hakim değilsin, sen sarayın hakimisin. O hakim şunu çok iyi bilsin; Benim adım Kemal Kılıçdaroğlu, ben öyle o tür davalara pabuç bırakmam. Sonuna kadar mücadele ederim. Sonuna kadar mücadele etmek demek, tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak demektir. Benim görevlerinden bir tanesi de budur. Hatta en önemli görevi budur; tüyü bitmemiş yetimin hakkını, mahkeme kararlarına rağmen koruyacağım. O davaların tamamını kazanacağım. Bir üst mahkemenin veya diğer mahkemelerin lehime verdiği kararları o hakimin suratına çarpacağım ben. Beni korkutacağını mı sanıyor?"

'SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİM'

Hakkında açılan davalar ile ilgili hakimlere yüklenen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Efendim, 'Tayyipler alemi' ile ilgili karikatürü Twitter hesabımda yayınladım. Hakkımda soruşturma açılmış. Aziz Nesin'lik bir olay. Hakkında soruşturma açılmış, neymiş Cumhurbaşkanına hakaret etmiş. Ne hakareti kardeşim, ne hakareti savcı, savcı değil Erdoğan. Bildiğimiz Erdoğan. Onun talimatıyla davalar açılıyor, onun talimatıyla sözde biz mahkum olacağız. Mahkum etmezseniz namertsiniz. Ben şuna karar verdim; bu ülkeye demokrasi gelinceye kadar bedeli ne olursa olsun mücadele etmeye kararlıyım. Tek başıma bile kalsam mücadeleye devam edeceğim. İster Erdoğan, ister bütün tayfası gelsin sonuna kadar mücadelemi yapacağım. Bu benim namus borcumuzdur."

Kılılçdaroğlu, Muratlı ilçesi İnanlı Mahallesi'nde tren kazasında hayatını kaybeden Özcan Cesur'un ailesini de ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, "Tren kazası ile ilgili çok önemli raporu kamuoyuna açıkladığımızı düşünüyorum. Parlamentoda umarın bütün siyasi partilerimizin katılımı ile bir araştırma komisyonu kurarız ve Devlet Demir Yollarının içinde bulunduğu tabloyu Biraz daha net halk öğrenmiş olur Bundan sonra Edirne'ye ve diğer hayatını kaybeden Vatandaşlarımızın bulunduğu bölgelere Gideceğiz Uzunköprü'ye Gideceğiz ve onları da hem taziye ziyaretlerinde bulunacağız başsağlığı dileklerimizi ileteceğiz onlara" dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA