22 EYLÜL 2018

CHP referandumu AİHM´e taşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 16 Nisan Pazar günü yapılan ve yüzde 51,4 oyla "Evet" sonucu çıkan anayasa değişkliği referamdumunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne (AİHM) götürmeyi kararlaştırdı.

CHP referandumu AİHM´e taşıyor

Kararı kamuoyuna, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası bir açıklama yapan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke duyurdu. Böke, "Uluslararası hukuk çerçevesinde kendi güvenliğimiz için atılması gereken her adımın atılması gerektiğini ifade ediyoruz" dedi.

CHP Parti Sözcüsü Böke, AİHM'e yapılacak başvuru ile ilgili net bir tarih ise vermedi, "önümüzdeki dönemde" ifadesini kullandı. AKPM'nin Türkiye'ye siyasi denetim kararı vermesini de değerlendiren Böke konu ile ilgili şunları söyledi:

"Kararı dün hep beraber üzüntüyle takip ettik. Bu karar ile Türkiye denetimden çıkan sonra da denetime alınan ilk Avrupa ülkesi oldu. Bunun siyasi bir karar olarak geçiştirilemeyecek olmasının altını çiziyoruz. Bu karar siyasi gerekçe ile falan değil, Türkiye'deki iktidarın başta OHAL olmak üzere somut uygulamaları nedeniyle verilmiştir. Alınan karar Türkiye'nin demokratik standartlardan uzaklaştığını bir ifadesidir."

'Yüzde 25-30 civarında bir umudumuz var'
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdal Aksünger de katıldığı CNN Türk canlı yayınında, AİHM konusunda, yüzde 25-30 civarında bir umutları olduğunu açıkladı.

Aksünger, AİHM'in şekil yönünden başvurularını incelemeye almayabileceğini ifade ederek, "AİHM, başvurumuzu şekil yönünden incelemeye almayabilir. Bunu derse, hükümet, "(AİHM) bizi haklı gördü" diyebilir. Ama şöyle bir şey var, düzgün anlatabilirsek, beklediğimiz sonucu alabiliriz. Şimdi bu referandum parlamentonun sürecini etkiliyor, yasama yetkileri elinden alınıyor, bir kişiye geçiyor. Bunun üzerinden gitmemiz gerekiyor. (AİHM) buradan giderse yani esasa girerse bir problem olmayacak. Beklediğimiz sonucu alabiliriz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Freni boşalan kamyon, 16 otomobili biçti
Freni boşalan kamyon, 16 otomobili biçti
Fulya'yı, boşandığı mühendis eşi yastıkla boğarak öldürdü
Fulya'yı, boşandığı mühendis eşi yastıkla boğarak öldürdü