GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-12-2019 17:04

Çin'in Doğu Türkistan Politikaları Samsun'da protesto edildi

Samsun'da Çin'in Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamaları ve baskı politikaları Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katılımıyla protesto edildi.

Çin'in Doğu Türkistan Politikaları Samsun'da protesto edildi

Samsun Milli İrade Platformu öncülüğünde, Cuma namazı sonrasında Büyük Camii önünde Çin'in Doğu Türkistan'daki uygulamalarını protesto edildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katıldığı protestoda grup adına basın açıklamasını okuyan Hasan Duran, insanlığın ve çağdaş dünyanın ve özellikle de İslam dünyasının kanayan yarası ve ayıbı olmaya devam eden Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalarının ve baskı politikalarının son bulmasını istedi. Duran, "Bugün Özgür Doğu Türkistanlıların diline, kültürüne ve dinine yönelik saldırılar, soykırıma dönüşmüştür. Dilini, dinini ve kültürünü yaşatma hakkının çiğnenmesi bir insanlık suçu iken,  Çinli erkeklerin Uygur ailelere yerleştirilmesi, çökertme, dönüştürme ve aşağılamayı hedefleyen bir eylem olarak tezahür etmektedir. Bunun Çin dışındaki söylemi bile insanların güvenliğini tehdit etmeye yetmektedir. Mesken dokunulmazlığını ve beden mahremiyetini ihlal eden bu tür eylemler derhal durdurulmalıdır. Ekonomik gücünün veya  Birleşmiş Milletlerde veto yetkisinin olması Çin’e  korku imparatorluğu kurma hakkı vermez. Aksine bu durum, erdemli birey, STK ve devletleri, mazlum Uygur milletiyle dayanışmaya, onların sıkıntılarını paylaşmayı ve daha önemlisi insanlığı harekete geçirmeyi bir zorunluluk kılmaktadır.   Mazlumların ürkekliği, zalimleri cesaretlendirmektedir. Bu nedenle bugün her zamankinden daha fazla birliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Çin’i yaptığı zulüm, baskı ve katliamları nedeniyle kınıyoruz. Sorunun çözümü ve insanlık ve çağdışı uygulamaların son bulması için erdemli bütün ulusal-uluslararası kurumları, İslam ve Türk dünyasını da göreve davet ediyoruz" dedi.

Protesto, basın açıklaması sonrasında  Mescid-i Aksa İmamı Abdülkerim Elzurba'nın yaptırdığı duanın ardından sona erdi.

SAMSUN HABER HATTI