GENEL
Giriş Tarihi : 06-06-2020 09:31   Güncelleme : 06-06-2020 09:31

Cuma gecesi Kısmi Ay tutulması yaşandı

Cuma gecesi, kısmi Ay tutulması yaşandı. "Çilek Ayı" olarak adlandırılan dolunay sırasında yaşanan tutulma, Türkiye'de de hava koşullarının elverişli olduğu bölgelerde görüldü.

Cuma gecesi Kısmi Ay tutulması yaşandı

Türkiye'de tutulma saat 20.45'te başlayıp 22.24'te de en belirgin haline geldi. Tutulma, TSİ 00.04'te sona erdi. Haziran ayındaki dolunaya "Çilek Ayı" adı veriliyor. Ancak bunun nedeni Ay'ın renginin değişmesi değil.

İngiltere Kraliyet Gözlemevi, haziran aylarında yaşanan dolunayın ABD'de çilek hasadına denk gelmesinden dolayı bu isimle anıldığını ve dünyanın farklı yerlerinde değişik adlara sahip olduğunu söylüyor.

Gözlemevi, "Kuzey Amerika'da çilek hasadı haziran ayında yapılıyor. Bu nedenle de hazirandaki dolunaylara Çilek Ayı adı veriliyor. Avrupa'da ise daha çok Gül Ayı adıyla bilinirken, yaz mevsiminin başlangıcına denk geldiği için Sıcak Ay olarak da adlandırıldığı yerler var" diyor.

Cuma gecesi, dolunay sırasında kısmi tutulma da yaşandı. Kısmi tutulma, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya'nın büyük bir bölümünden takip edildi. Kuzey Amerika ise bu gök olayının görülemediği yerler arasında.

Tutulma sırasında Ay'ın yüzde 57'lik bir bölümüDünya'nın gölgesine girdi.

21 Haziran'da da güneş tutulmasının yaşanması bekleniyor.(bbc)