" /> " /> " />
16 AĞUSTOS 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 20 şehidimiz var, 7´si Mehmedimiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin´e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı harekatıyla ilgili olarak, "20 şehidimiz var, 7´si Mehmedimiz" dedi. Erdoğan, 484 teröristin etkisiz hale getirildiğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 20 şehidimiz var, 7´si Mehmedimiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Amasya 6’ncı Olağan İl Kongresi’ne katılmak üzere kente geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin düzenlendiği Amasya Kapalı Spor Salonu'nda partililerin tezahüratları eşliğinde kongrenin yapılacağı salona giriş yaptı. Partilileri selamladıktan sonra konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün, Ferhat Şirin'e kavuşmak için bu yalçın kayaları delip su yolu açtığı bu şehrin bugün de büyük ve güçlü Türkiye'ye giden yolun üzerindeki engelleri aşmanın öncülüğünü yapacağına ben inanıyorum. Siz inanıyor musunuz? Maşallah. Biliyorum ki Amasya tek millet, tek barak tek vatan dediğimizde safın en önünde yer alıyor yer almaya devam edecektir. Şimdi soruyorum ülkemizin geleceği, milletimizin huzuru, devletimizin bekası için mücadelenin en ön safında yer almaya hazır mıyız? Maşallah. Geçen komuta kademesine sordum. İhtiyacımız var mı dedim, komuta kademesi dedi ‘Henüz yok. Şu anda biz yeteriz’ dediler. Şimdi ‘ihtiyaç var’ dedikleri anda önce genel başkanınız, başkomutan önde gidecek, siz de arkadan geleceksiniz. Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan dedik ya öyle yürüyeceğiz. Onun için durmak yok, yola devam” dedi.

'20 ŞEHİDİMİZ VAR, 7'Sİ MEHMEDİMİZ'

Operasyonla ilgili yeni rakamlar aldığını belirten Erdoğan,

"Kardeşlerim az önce rakamları tekrar aldım. 484 terörist ila cehenneme zümera. Şu anda bizim de Özgür Suriye Ordusu'ndan ve Mehmetlerimizle toplamda 20 şehidimiz var. 7'si Mehmedimiz diğerleri de ÖSO'dan. Rabbimiz ne buyuruyor. Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiz. Onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz. Onlar bizi şu anda dinliyorlar: onlar bizi takip ediyorlar. Dolayısıyla biz de onlara layık olmaya çalışacağız. Rabbim onları sevgili peygamberimize komşu yaptı. İnşallah bizleri de aynı makama rabbim layık kılsın. Bu yolda kararlıyız. Bu yolda kararlı yürüyeceğiz. Bizim sözümüz var bu işi başaracağız. Zira biz Afrin’e zevk için gitmedik. Şu anda 3.5 milyon Suriyeli bizim ülkemizde. Ne kadarı döndü geri 130 bin mülteci geri döndü, dönüyor. İnşallah bu Afrin’de halledildiği zaman ne olacak Afrin’e de dönmeye başlayacaklar. İdlib’e de dönmeye başlayacaklar. Bizim gözümüz yok bu topraklarda. Böyle bir derdimiz yok. Biz batının herhangi bir ülkesi değiliz, biz Türk’üz ve Türkiye’yiz ve bu yolculuğa da böyle çıktık böyle yürüyoruz.”

'BURSEYA DAĞI TAMAM'

Bir Amasya türküsünden dizeleri de söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bulguru kaynatırlar, güzeli ağlatırlar, şu Amasya gençleri sinsin oynatırlar. Amasya’nın gençleri bu ülkenin, bu milletin istiklaline ve istikbaline göz dikenlere dünyayı dar etmeye hazır mı? Sizlerde  işte bu ruh, heyecan ve azim olduğu müddetçe 7 düvel bir araya gelse ülkemizdeki tek bir çakıl taşını dahi yerinden oynatamaz. Amasya’dan yükselen bu ses varya işte bu ses bırakınız  sınırlarımıza yığılan o terörist bozuntularını dünyanın dört bir yanında bize şaşı bakan herkesi tir tir titretiyor. İşte bak az önce komutanla görüştüm Burseya Dağı tamam halloldu.  Şimdi oradan bölgeye hakimiyet çok daha rahat olacak. Biz bu güne kadar beşer planında hiçbir gücün önünde eğilmedik. Sadece ve sadece Rabbimizin huzurunda rükuda ve secdede eğildik” dedi.

'ASKERLERİMİZ AYNI DESTANI YAZACAK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim Nene Hatunlarımız, Şerife Bacılarımız var ve hepsi de dimdik ayaktalar ve cephedeler. Bu sabah ekranda izliyorum bayan jandamalarımızı. Maşallah dimdik. Silahları ile beraber baktım ki verilen görevi yerine getiriyorlar.  Cephe ise cephe diyorlar. Burası ise burası. Öyle yetiştiler öyle devam ediyorlar. Bizim kimsenin toprağında malında mülkünde ırzında namusunda gözümüz yok. Ancak bizim inancımıza ezanımıza bayrağımıza sınırlarımıza insanımızın can ve mal güvenliğine bir tehdit olduğu zamanda hiç kimse kusura bakmasın gözümüz kimseyi görmez. Kimseden de izin almayız öyle bir şey beklemesinler. Arif Nihat Asya ne diyor ‘Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, kız kardeşimin gelinliği şehidimin son örtüsü, ışık ışık dalga dalga bayrağım, senin destanını yazdım senin destanını okuyacağım. Biz hangi destanı okuduğumuzu biliyoruz. Hangi destanı yazacağımızı da biliyoruz. İşte kahraman askerlerimiz dün Fırat Kalkanı bölgesinde destan yazmıştı, bu gün Afrin’de destan yazıyorlar. Yarın sınırlarımız boyunca teröristlerin bulunduğu diğer yerlerde aynı destanı yazacaklar.”

'TARİH YENİDEN AYAĞA KALKIYOR'

Yürütülen terörle mücadeleye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Ömründe gerçekten ihtiyaç sahibi, gerçekten masum, mazlum tek bir Kürdün tek bir Arap’ın tek bir Türkmen’in, Afrikalı’nın başını okşamamış elini tutmamış bu güruhun ‘savaşa hayır’ narası ruhlarındaki ihanetin dışa vurumundan başka bir şey değildir. Bunlar 'savaşa hayır' diyerek aslında 'zulme evet' diyorlar. Aslında bölgenin terör örgütü eliyle işgaline 'evet' diyorlar. Asıl kirlilik budur. Asıl hayır denmesi gereken onursuz duruş budur. İşte onunu için buradan Türk milleti adına bu güruha topunuza da hayır diyoruz. Tıpkı daha önce benzer girişimleri yapanlar olduğu gibi bunları da millet ve devlet olarak hafızamıza kaydediyoruz. Ataların dediği gibi keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Türkiye umudun adıdır. En başta operasyon yürüttüğümüz Afrin’deki kardeşlerimiz olmak üzere her yerden gayet müspet haberler alıyoruz. Afrin’de köylerinin askerlerimiz tarafından teröristlerden temizlendiğini duyan bölge halkı ‘Türkler geldi artık güvendeyiz’ diyor. Tarih yeniden ayağa kalkıyor. Türkler geldiği zaman oraya adalet gelir, oraya güven gelir, oraya hizmet gelir tarih böyle ayağa kalktı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu