GENEL
Giriş Tarihi : 07-10-2019 12:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'nin bölgeden çekilme olayı başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'nin doğusuna yapacağı operasyona ilişkin, "Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkanın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'nin bölgeden çekilme olayı başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan'a ziyareti öncesi gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'nin doğusuna yapacağı operasyona ilişkin konuşan Erdoğan, "Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkanın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Akşamki görüşmemizden sonra bölgede sayın Başkan'ın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütecekler. Sayın başkan Trump bu konuyla ilgili talimatını vermiş ve çekilmeyi emretmişti. Gecikmeye rağmen gerek ABD'li heyet gerekse bizim heyetimiz bu görüşmeleri gerçekleştirdi. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik tehditlerini kabullenmemiz asla mümkün değil. 

- DEAŞ'lıların kontrolünü biz kendi elimizden çıkarmak istiyoruz, biz bunlara artık bakamayız. Bu konuda arkadaşlarımıza talimat verdik. Cezaevinde bulunan bu DEAŞ'lıları süratle derdest edelim diye.

- Trump ile görüşme, önümüzdeki ayın ilk yarısında gerçekleşecek. Bu ziyarette hem ikili olarak hem heyetler arası görüşmeler olacak.