23 AĞUSTOS 2019 Cuma 14:25
GENEL
Giriş Tarihi : 14-02-2019 11:00   Güncelleme : 14-02-2019 11:01

DASK Nedir? Neden Yaptırılmalı?

Yasal yollarla zorunlu tutulan bir sigorta türü olduğundan konut sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken DASK sadece depreme bağlı olarak meydana gelen hasarların değil, deprem kaynaklı yangın, infilak, yer kayması ya da tsunami gibi olaylardan kaynaklanan hasarların tazmin edilmesi için de önem taşıyan bir sigortadır.

DASK Nedir? Neden Yaptırılmalı?

Bildiğiniz gibi Türkiye pek çok fay hattının üzerinde bulunan ülkeler arasında yer alıyor. Geçmişte meydana gelen depremler bu doğal afetin nelere mal olduğunu net bir şekilde gözler önüne serdi. Dolayısıyla deprem sigortası ülkemizde en önemli sigorta türlerinden biridir. Yasalar gereği yaptırılması zorunlu olan deprem sigortası, kısaltılmış adıyla DASK depremden kaynaklı olan maddi zararların tazmin etme amaçlı olarak geliştirilmiş olan bir sigorta sistemidir.

Yasal yollarla zorunlu tutulan bir sigorta türü olduğundan konut sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken DASK sadece depreme bağlı olarak meydana gelen hasarların değil, deprem kaynaklı yangın, infilak, yer kayması ya da tsunami gibi olaylardan kaynaklanan hasarların tazmin edilmesi için de önem taşıyan bir sigortadır. Bu sigorta Doğal Afet Sigortalar Kurumu güvencesiyle gerçekleştirilir.

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Fark Ne?

Zorunlu deprem sigortası ile konut sigortası sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Öncelikle Zorunlu deprem sigortasının sadece deprem ve depremden kaynaklanan maddi hasarları karşılayan bir sigorta türü olduğunu belirtmek gerekir. Deprem dışında meydana gelen maddi hasarları tazmin etmez. Konut sigortası ise sigorta poliçesine dahil edilen risklere bağlı olarak yangın, infilak ya da hırsızlık gibi çeşitli durumlarda da meydana gelen maddi hasarı karşılar. Aynı zamanda konut sigortası sadece binayı değil, içerisinde bulunan eşyaları da kapsar. Konut sigortası tamamen isteğe bağlı olarak yaptırılırken deprem sigortası, az önce de söz ettiğimiz gibi yasalar gereği yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır.

Dask Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Binanın bulunduğu semtteki deprem riski, binanı yapı tarzı, yenilenmesine dair bazı bilgiler ve inşaat yılı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak DASK için ödenmesi gereken ücret değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle tüm yapı sahiplerinin DASk için aynı ücreti ödemesinden söz edilemez. Bu noktada daha detaylı bilgi alabilir hatta dask sorgulama işleminizi de internetten yapabilirsiniz.

Özellikle Generali Sigorta web adresinde konuya dair aradığınız her türlü sorunun yanıtını bulabilirsiniz. DASK ücretinin ev sahibi tarafından mı, yoksa kiracı tarafından mı ödenmesi gerektiği, bu sigortanın yaptırılmaması durumunda cezai bir işlemin uygulanıp uygulanmadığı gibi soruların yanıtları oldukça detaylı ve kolay anlaşılır bir dille Generali internet sitesinde aktarılıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA